Laittomasti maassa olevien terveydenhuollon palveluiden rajoittaminen on välttämätön ensimmäinen askel.
Mutta paljon muutakin pitää tehdä, jotta suomalainen sote ja muu verorahoitteinen hyvinvointiyhteiskunta eivät olisi käytännössä kenen tahansa saatavilla. Nyt ne ovat. Ja luvut ovat hirveitä.
Näistä ei tietenkään puhuta missään.
Tiesittekö, että on olemassa esimerkiksi sotevetoista siirtolaisuutta? Esimerkkinä HIV.
Suomessa todetaan joka vuosi melkein 300 uutta HIV-tartuntaa, joista 86 % ulkomaalaistaustaisilla. Heistä lähes 70 % tiesi tartunnastaan ennen maahantuloa. Suomeen pääsee tartuntaa hoidattamaan esimerkiksi työhön hakeutumalla.
Paraikaa Suomessa on useita tuhansia HIV-potilaita. Yhden potilaan pelkät lääkehoitokustannukset ovat 15-20 000,- vuodessa. Lisäksi esimerkiksi tulkkaus ja kaikki muut kustannukset.
Nykyisten potilaiden hoitokustannukset ovat arvioiden mukaan 70-80 miljoonaa vuodessa, ja määrät kasvavat koko ajan.
Hoidot ovat potilaalle kokonaan ilmaisia, koska HIV on yleisvaaralliseksi tartuntataudiksi luokiteltava.
HIV leviää
11
324
Vastaukset
- Anonyymi
Okei, onko tämä taas jonkun soiten työntekijän kanta? Pitäisikö työturvallisuus ihmisten terästäytyä taas ja muistuttaa päihteettömyydestä? Löytyykö nyt oikeat numerot työplussaan ja sen kiinni ollessa päivystykseen??
- Anonyymi
Tämä on totuus . Jos et halua uskoa, ole uskomatta.
- Anonyymi
Mene töihin ja ala tukemaan naapureitasi äläkä hölmöjä lässytä.
- Anonyymi
Meitä Kokkolan tuhkamunaiset kaupparatsut ry:ssä ei huoleta HIV vähääkään. Meillä on vain kaksi aivosolua: toinen toisessa kassissa ja toinen toisessa. Muuta niissä ei ole ikinä ollutkaan.
- Anonyymi
Taitaa olla kokkolalaisen kansanedustajan kanta, olisi mukava tietää lähde mistä avaajan tiedot löytyvät.
- Anonyymi
Hivin hoitamiseen kuluvalla rahasummalla tai hoidon saavien lukumäärällä ei ole oikeastaan mitään väliä, jokatapauksessa on järkevää estää taudin leviämistä ja HIV-lääkkeet ovat nimenomaan tehokkain tapa estää sen leviämistä, koska poistavat suurelta osalta sen tarttumisriskin. Täysin mielipuolista alkaa sulkea ihmisiä säästöjen tai muiden syiden osalta, kun tuloksena olisi epidemia (tuohan on nähty maissa joissa hoitoa ei ole saatavissa), jonka seurauksena ne kustannukset vasta isot olisivat. Tällaisten ehdotusten taustalla ei voi olla muu, kuin täysi tietämättömyys. En halua uskoa että joku tahallaan haluaisi Suomeen HIV-epidemiaa.
- Anonyymi
Harvinaisen typerä esitys, Hiv-lääkitys estää käytännössä HIVin tarttumisen poislukien suora verikontakti (jopa suojaamattomassa seksissä), seurauksena tuosta ehdotusta poistaa hoito, olisi se että todella moni ns. kantasuomalainen saisi HIV:n tartuntojen kasvaessa räjähdysmäisesti, aika epäisänmaalinen tavoite sinulla, jos haluat levittää HIViä kantasuomalaisiin, säästösi ainakin valuisivat hukkaan, kun noita ilmeisesti haluat vielä hoitaa.
- Anonyymi
10.5%
- Anonyymi
HS.
- Anonyymi
Pakkohan se niitä on hoitaa kun ovat tänne päässeet. Voi paska!
- Anonyymi
Ei ole. Pois vaan. Ei ole varaa eikä heilläkään ole varaa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1766733Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1113195Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1041895Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am641676- 191649
"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?381516Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111320Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m151293- 641253
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751143