Kolmen maailman suurimman autonvalmistajan sijoitus huhtikuun lopussa on pysynyt ennallaan.

Anonyymi-ap

Kolmen maailman suurimman autonvalmistajan sijoitus huhtikuun lopussa on pysynyt ennallaan ja tulee todennäköisesti pysymään koko loppuvuoden.

Kärkisijalla oleva Toyota Group on jättänyt viime vuoden skandaalin aiheuttamat seisokit taakseen ja saavuttanut vankan 8,6 prosentin kasvun maailmanlaajuisesti viime vuoden tammi-huhtikuun myyntiin verrattuna.

Toyota Group teki huhtikuussa ennätyksellisen maailmanlaajuisen myynnin.

Tammi-huhtikuussa Toyota myi Japanin ulkopuolella 50 998 akkukäyttöistä ajoneuvoa. Kotimaassa Japanissa Toyota myi 293 akkukäyttöistä ajoneuvoa.

https://dailykanban.com/2025/05/29/worlds-largest-automakers-april-2025-the-big-toyota-wakeup/

17

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitenkä se, mitenkä se, mitenkä se, mitenkä se. Konkurssiinhan sen..... Mitenkä se.....

    • Anonyymi

      Hienoa Toyota.

      Paljon on maksuja tullut viime vuosien rikoksista.
      Toivottavasti nämä myynnit auttaa siinä että saa maksettua ne rikoksista tulleet kustannukset,

      https://www.presstelegram.com/2025/01/16/toyotas-truck-division-hino-to-pay-1-6-billion-as-part-of-emissions-scandal/

      https://www.reuters.com/legal/toyota-cheated-forklift-engine-emissions-lawsuit-us-claims-2024-09-23/

      https://www.bbc.com/news/articles/c1wwj1p2wdyo

      Näiden valossa en itse kyllä Toyotaan koske edes pitkällä tikulla.
      Muut saa toki ostaa pa*kaa jos haluavat.

    • Anonyymi

      Tojofanit voi kuvitella ihan mitä vain alle 10% kasvu ei ole mitään oikeaa kasvua.
      Nyt maailma muuttuu nopeasti ja tässä on esimerkki siitä.
      Vuoden 2025 neljän ensimmäisen kuukauden aikana BYD oli Singaporen autokaupan kärjessä 3 002 autolla, mikä edustaa 20 prosenttia markkinoista. Tämä ohitti Toyotan, joka myi 2 050 yksikköä, ja Teslan, joka myi 535 yksikköä samana ajanjaksona. BYD:n menestys johtuu analyytikkojen mukaan sellaisista tekijöistä kuin houkutteleva hinnoittelu ja lisääntyvä positiivinen bränditunne kiinalaista teknologiaa kohtaan.

      Tämä tulee tapahtumaan myös muualla ja BYD on maailman suurin autovalmistaja aoemmin kuin voitte edes juvitella. Nousekiito on aika huimaa nimittäin.
      BYD voitot lisääntyy ja osake nousee huimaa tahtia. Velkaiset yhtiöt kuten Toyota ja VAG ei voi pysyä kyydissä. Siinä faktaa.

      Kyllä, BYD on tällä hetkellä kolmanneksi suurin autonvalmistaja volyymin mukaan. Vuonna 2024 BYD nousi kolmanneksi myydyimmäksi automerkiksi maailmassa ohittaen Volkswagenin ja muut suuret autonvalmistajat. CleanTechnican mukaan BYD:n myynti kasvoi merkittävästi: maailmanlaajuinen markkinaosuus oli 4,5 % ja myynti 41,6 %. He ohittivat Teslan myös sähköautotuotannossa vuonna 2024

      Toyotan pitäisi kasvattaa myyntiä aika kovaa vauhtia jos meinaa pysyä BYD:n edellä suurimpana autovalmistajana. Mutta Toyotan putoava lehti on jo matkalla alas.

      • Anonyymi

        Voihan sitä noinkin kuvitella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voihan sitä noinkin kuvitella.

        Ainoa ettei tämä ole kuvitelmaa.
        Vuoden 2025 neljän ensimmäisen kuukauden aikana BYD oli Singaporen autokaupan kärjessä 3 002 autolla, mikä edustaa 20 prosenttia markkinoista. Tämä ohitti Toyotan, joka myi 2 050 yksikköä, ja Teslan, joka myi 535 yksikköä samana ajanjaksona. BYD:n menestys johtuu analyytikkojen mukaan sellaisista tekijöistä kuin houkutteleva hinnoittelu ja lisääntyvä positiivinen bränditunne kiinalaista teknologiaa kohtaan.


    • Anonyymi

      Sijoitus on pysynyt ennallaan, mutta Toyota on ykkösenä kasvattanut etumatkaansa.

    • Anonyymi

      Ainoa nolo asia tuossa on se, että Toyota tekee entisestään surkeampia, vikaisempia ja vanhammalla tekniikalla varustettuja autoja pääosin kehittyviin maihin joihin kelpaa suuripäästöiset halvat autot.

      • Anonyymi

        Toyota on kaikkien vuosien hinaustilastoissa, katsastuksissa ja tutkimuksissa vähävikaisin, joten äläpä valehtele.


      • Anonyymi

        Toyotan suurin markkina-alue on pohjoinen pallonpuolisko, joten äläpä valehtele.


    • Anonyymi

      Toyota on Euroopassa (EU+EFTA+UK) selvässä laskussa tänä vuonna verrattuna viime vuoden vastaavaan aikaan. Toyota merkkinä menetti tänä vuonna huhtikuun loppuun mennessä rekisteröintejään 8,3%, joka tarkoittaa kappalemäärissä 26838kpl vähennystä ja markkinaosuudessa 0,6%-yksikön menetystä.
      Lähde: ACEA

      • Anonyymi

        Eläkeläiset pitävät Toyotaa vielä hetken pinnalla, sitten alkaa uppoaminen.


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eläkeläiset pitävät Toyotaa vielä hetken pinnalla, sitten alkaa uppoaminen.

        Toyotaan suuri asiakasryhmä on 30 - 50-vuotiaat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        24 huhtikuuta 2025

        Toyotan ensimmäisen neljänneksen myynti kasvoi 321 067 ajoneuvoon, mikä ylitti Euroopan markkinat.

        Toyota Motor Europen ensimmäisen neljänneksen myynti kasvoi 0,4 % ja ylitti Euroopan markkinat, jotka supistuivat 2,0 %. Toyota säilytti asemansa toiseksi myydyimpänä automerkkinä 298 971 myydyllä autolla.

        Joten äläpä sitäkään valehtele.

        https://newsroom.toyota.eu/toyotas-first-quarter-market-sales-increase-to-321067-vehicles-outperforming-the-european-market/

        Toyotan omissa tilastoinneissa "Euroopan" myynnissä on mukana Lähi-Itään ja Keski-Aasiaan myydyt autot. Jos osaa lukea ja ymmärtää lukemansa, asia on mainittu myös linkissäsi!
        ACEA on virallinen tilaston kerääjä ja julkaisija Euroopassa. Toyota Motor Europe on myös ACEA:n jäsen.


    • Anonyymi

      Romahtaa arvot autoista mätänee talliin 30 v säilyttänyt Corolla aivan puhki katto reikä vesi tulee sisää

      • Anonyymi

        Nyt on näköjään Skoda-myymälässä asiat todella huonosti.


    • Anonyymi

      Toyota näyttää etenevän ja kasvattavan eroa muihin kuukausi kuukaudelta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      168
      11561
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8142
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6046
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      166
      4997
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      22
      4766
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      40
      4401
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      107
      4303
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      104
      3688
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3290
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1791
    Aihe