TÄMÄN TAPAUKSEN MUISTAA KOKO SAATANAN PÄNTÄLÄ – KU LERVO, TUO AJUN MAHTIHÄRKÄ, AJELI TULIUUTTA SIRKKALIISA SISUA, JYKILÄISEN KAPELLIKASETTI PERÄSSÄ, KOKO YHDISTELMÄ VÄLKKYI KU VITTUMAINEN JOULUKUUSI.
SÄHKÖT RÄPSI JA REKKAVALOT VALAIS PÄNTÄLÄNKOSKEA POHJASTA KU OIS LEFFAA KUVATTU. MUTTA PROMILLEJA OLI MITATTU YLI KOLMEN – SE OLI ENEMMÄN KU ROVASTIN SUULLINEN LUPA OLI IKINÄ ANTANU MYÖDEN. TULI MUTKA, TULI HÄMY, TULI VITTU. JA TULI VESI.
KOKO YHDISTELMÄ SAATANA SUKELSI PÄNTÄLÄNKOSKEEN KU JOKU LEPAKKO. SIRKKALIISA OJASSA – KAPELLIT RUTUSSA – JA LERVO NOJAS KOLITSIHUUSUNSA KANSSA SEON PIHAN MAITOTANKKIIN.
KUN KTK:N UKOT TULI PAIKALLE, NE EI KYSELY KU YHEN:
"LERVO… MISSÄ SE VIIRI ON?"
LERVO OJENS PASKANEN KÄPÄLÄNSÄ, JOSSA KIILSI KYLMÄÄ KOSSUA JA REIKÄNEN KTK-VIIRI MINKÄ OLI KYLÄN POJAT SUKELTANU SISUN HYTISTÄ.
KTK:N RINKI OTTI SEN POIS.
LERVO VAAN KÄÄNTYI POIS JA KÄVELI KOHTI VANHAA KANIAAANSA MIKÄ OLI JOSTAIN SYYSTÄ VOUTILTA JÄÄNYT VIELÄ SIIHEN PIHAA, MURISI: "NOH, KAI SIT AJETAAN ILMAN VIIRIÄ. MUTTA KOSKAAN EI ILMAN KOSSUA." SAATANA MITEN SE KERÄS NIMIÄ VEKSELIIN, KUUKAUDEN PÄÄSTÄ JO UUS AUTO – JA TÄLLÄ KERTAA VEDENKESTÄVÄ REKKAVALO.
LERVO JA KTK -VIIRI
6
182
Vastaukset
- Anonyymi
HOI! MUISTAAKO KUKAA OLIKO LERVOLLE TILATTU MIKÄ PORNOLEHTI PÄNTÄLÄN SEOM PAARILLE 80-LUVULLA? OLIKO VILJO, LOLLO, KALLE VAIKO RATTO?
TERV. WANHA-IRJA PÄTÄLÄSTÄ!- Anonyymi
Lervolle tuli seuraavat pornolehret:
Keijo
Ratto
Reijo
EM
Kalle
Pirkko
Tämän tiesi kertoa Rattoraija 1990
- Anonyymi
Eräänä iltana kylän asukkaat kokoontuivat Pajatson takana, ja Lervo kertoi heille tarinan nuoruudestaan ja unelmistaan. Hän kertoi, kuinka hän aina oli haaveillut suuresta seikkailusta, mutta lopulta löysi onnen pienistä hetkistä ja yhteisönsä ihmisistä. Hän makasi siellä rauhassa, katseli tähtitaivasta ja kuunteli kyläläisten tarinoita, ja tunsi, että tämä oli hänen kotinsa.
Ilta jatkui ja kyläläiset nauttivat yhdessäolosta, mutta Lervo jatkoi makuulla, tyytyväisenä siihen, että hän sai olla osa tätä yhteisöä. Hän tiesi, että vaikka hänen unelmansa olivat joskus olleet suurempia, juuri tämä kylän lämmin tunnelma ja ystävällisyys olivat hänen todellinen rikkautensa. Ja niin hän makasi siellä, Päätason takana, tyytyväisenä elämän pieniin iloihin, ja uni tuli hänen silmiinsä pehmeänä ja rauhallisena. - Anonyymi
Lervo sai homman, joka vaati koko hänen taituruuttaan. Kylän kuljetuspatruuna oli tilannut ison kuorman tärkeää tavaraa, mutta matka Karvialta Päntälään oli täynnä mutkia ja yllätyksiä. Lervo tarttui rattiin, hyppäsi piikkinokka-Sisuunsa ja lähti matkaan. Matkan varrella hän joutui väistelemään kännisiä kyläläisiä, jotka mölyivät rattoraijan grillillä, ja ohittamaan kyrpäkosken Kalevin, joka oli juuri aloittamassa uutta protestilistaa.
- Anonyymi
KA-Lervo osti vekselillä myös ison kaivurin ja ajaa sillä ulosottotoimiston seinän läpi, samalla juoden kaljaa ja piereskelevän. Hän huutaa: "Velka! Perse laulaa Kwai Joen siltaa!" ja jatkaa ryyppäämistä. Hän ja Kassu jatkavat velkavetoisten romujen ajamista, karjuen härskejä juttuja ja laulaen: "Ulosotto! Hoosiannaa!"
- Anonyymi
Tosi mahtavaa Lervon häärimistä jälleen!
T. Wanhamarkku
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2007102
- 1165996
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h465467Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa323615- 613316
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue252691- 282632
- 432420
On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na262376Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta132175