Nyt kun saatiin kännykkälaki kouluihin,niin seuraavaksi pitäisi ottaa tarkasteluun kuinka paöjon ja milloin lomaa annetaan peruskoulussa. Esimerkiksi helatorstain ei pitäisi olla koulussa automaattisesti vapaa. Osa käyttää vapaa-aikaa hölmöilyyn. Joku nuori huuteli törkeyksiä kehitysvammaisten asuntoja sisältävän rivitalon pihassa. Työelämässä jokainen lomapäivä on ansaittava. Ne ei ole itsestään selvyys.
Koululaki uusiksi
4
338
Vastaukset
- Anonyymi
Helatorstai on kylläkin kansallinen juhlapäivä, ja sellaisena automaattisesti työstä vapaa muissa, kuin niissä töissä, joissa myös sunnuntaisin ja juhlapäivinä ollaan säännöllisesti töissä. Silloin niistä maksetaan sunnuntaipalkka Se ei siis ole mikään "ansaittu lomapäivä".
Ja meinaatko, että nuorison huonoa käytöstä estäisi se, että he olisivat koulussa helatorstaisinkin?- Anonyymi
Olen keskustelun aloittaja. Ymmärrän mistä puhut. Itse teen työtä jossa työvuoro voi olla lauantaina,Sunnuntaina tai arkipyhänä. Helatorstai oli minulle vapaa. Siksi otin työelämän loma-asian puheeksi. Kun kesäloma tulee heinäkuun lopussa,ei tarvitse katsoa työvuoro kalenteria kun suunnittelee viikonlopun menoja.
- Anonyymi
Olipa typerä kirjoitus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad1011795- 591170
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4441139- 1701043
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän131822- 58821
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä49766- 84763
- 51718
- 57681