HOPI HOPI PERSUHALLITUS ! Kaksi vuotta sitten lupaamillanne 100000:lla työpaikalla on KIIRE !

Anonyymi-ap

Kolumni/Kokonainen sukupolvi keikkuu nyt kuilun reunalla - ei saa töitä !

Tärkeän ryhmän kohtalo paljastaa rakenteellisen ongelman
Miten saada jalkaa työelämän oven väliin? Sitä joutuu miettimään yhä useampi vastavalmistunut.

Vaikea tilanne. Työttömiä korkeakoulutettuja on lukumääräisesti ennätyksellisen paljon ja vastavalmistuneiden työttömyys jatkaa nousuaan.
Vaikea tilanne. Työttömiä korkeakoulutettuja on lukumääräisesti ennätyksellisen paljon ja vastavalmistuneiden työttömyys jatkaa nousuaan.

Työelämässä olevien on usein vaikea käsittää, millaisessa tilanteessa tällä hetkellä elämme. Toisaalla on työnhakijoiden kupla ja toisaalla työelämässä olevien – ja yhdestä kuplasta voi olla vaikea nähdä toisen todellisuutta.

Näin kuvaa viestinnän alan töitä pitkään hakenut Pia Friberg kokemustaan työmarkkinoiden ajankohtaisesta tilanteesta.

Se, että työllisyystilanne on huono, tiedostetaan yleisellä tasolla, mutta kuva tilanteen todellisesta vaikeudesta jää usein ymmärtämättä.

Akava Worksin viime viikolla julkaisema tilannekatsaus työllisyystilanteeseen on karua kertomaa. Työttömien kokonaismäärä kasvaa ilman merkkejä nousun laantumisesta. Työttömiä korkeakoulutettuja on lukumääräisesti ennätyksellisen paljon ja vastavalmistuneiden työttömyys jatkaa nousuaan, eritoten korkeakoulutetuilla.

Sijaisia ei enää tarvita?
Kysymys, josta tällä hetkellä keskustellaan hämmästyttävän vähän, on tämä: kenen pitäisi ottaa vastuu yhä heikkenevästä työllisyystilanteesta?

Hallitus teki näyttävän täyskäännöksen huhtikuun puoliväliriihessään, kun se muutti rintamasuunnan säästämisestä ja verojen kiristämisestä tukemaan talouskasvua. Yhteisövero laskee, ansiotuloverotusta kevennetään ja kovatuloisten marginaalivero alenee. Näiden toimien yhdessä useiden muiden kanssa pitäisi kääntää Suomen aneeminen taloustilanne kasvuun ja sen imussa saada työllisyys nousuun.

On selvää, ettei hallitus voi perustaa työpaikkoja, mutta riittävätkö kasvua edistävät toimet ja luottamus talouden käänteeseen nostamaan työttömyystilanteen paremmaksi? Olisiko hallitus voinut tukea työllisyyttä jotenkin muutenkin kuin kannustamalla yrityksiä tarttumaan toimeen?

Nuorten ahdinko vaatisi nyt enemmän tekemistä. Vastavalmistuneiden tilanne on erittäin vaikea: heidän kohdallaan työttömyys rikkoo aiempia ennätyksiä ja työttömyyden kasvu nopeaa. Erityisen huono on korkeasti koulutettujen vastavalmistuneiden tilanne. Taustalla on heikko suhdanne – kyllä, kyllä – mutta kysymys kuuluu myös, missä määrin taustalla on aloitustason roolien väheneminen tekoälyn ja automaation seurauksena.

Yksi havainto työelämästä on se, että sijaisuuksia ei nykyään tule avoimeksi kuten vielä joitain vuosia sitten. Sen jälkeen, kun aikuisopiskeluvapaat ja vuorotteluvapaat loppuivat, tyssäsivät myös niiden avaamat mahdollisuudet työnhakijoille.

On yhä vaikeampaa saada jalkaa työelämän oven väliin, mikä kolahtaa usein nuoriin alalle valmistuneisiin, jotka vasta kerryttävät oman alansa työkokemusta.

Miten tällaista dynamiikkaa saataisiin takaisin työelämään? Dynamiikkaa, joka sekä auttaisi työelämässä olevat opiskelemaan että avaisi mahdollisuuksia niille, jotka eivät tule valituiksi vakituisissa hauissa.

Jotain hyväkin uutisia onneksi on. Taloudessa on kevään mittaan nähty pieniä orastavia uutisia talouden kasvusta ja voi olla, että pahin vaihe työttömyydessä olisi hiljalleen jäämässä taakse.

Uutiset viime kuukausilta ovat kertoneet muiden muassa että teollisuustuotanto ja teollisuuden uudet tilaukset sekä kansantalouden tuotanto kasvoivat maaliskuussa. Jopa kuluttajien luottamuksessa näkyi pieni myönteinen liikahdus. Ehkä ainakin pohja on vähitellen ohitettu.

(Kauppalehti)

27

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ne lupaukset unohdettiin saman tien, kun hallitus aloitti. Ne olivat vain
      "juhlapuheita" eli vaalivalheita.

    • Anonyymi

      Ei työttömyys vähene, koska ei ole mitään kasvua edistäviä toimia.

      • Anonyymi

        Mutta ne monet kymmenet työpaikat sitten joita luvattiin missä ne ovat ? Vai oliko sanoja nähnyt ainoastaan unta ja luuli että hän jotenkin kykenee hommaamaan ne uudet työpaikat .
        Sitä saa mitä tilaa sanotaan ja ihmiset ovat tilanneet toden näköisesti. Saadakseen sen hallituksen. Mikä on heidän hallituksensa. No nyt sitten vaan olkoot tyytyväisiä ovathan valinneet. Näin käy kun usein muissakin työpaikoissa ettei harjoittelu paikassa osaakkaan sitä mitä kuvittelivat osaavansa .
        Populismilla ei ole koskaan saatu aikaan muuta kun sekaannusta


    • Anonyymi

      Valtiososialistiset hui jaajat

      Kun Nasima Razmyar, Saara Hyrkkö ja Veronika Honkasalo pääsevät linjaamaan rajalakeja, muutoksia tulee ja paljon. Hyrkkö ilmoitti jo vuosi sitten, että jos tulee vaikka miljoona ihmistä rajan yli, kaikille tulee järjestää oleskelulupa. Honkasalo vaati viikolla että lisää vastaanottotiloja, rahaa sopeuttamiseen jne. ovat parhaat keinot vastata siirtolaistulvaan.

    • Anonyymi

      Hallituksen tavoite on työpaikaton Suomi.

      • Anonyymi

        Se voi toteutua.


    • Anonyymi

      Se on riikkapettreiden tavoite. Kaikki työttömiksi ilmaisiksi EK:n orjiksi.

    • Anonyymi

      Hopi hopi hallitus talouskasvua luomaan ! Ei pienituloisilta leikkaamalla
      Suomea pelasteta.

      • Anonyymi

        Ihmiset valittaa netissä mutta kukaan ei käytännössä tee mitään. Muissa maissa kansa menee yhteen ja laittaa hallituksen vaihtoon jos ei hoideta asioita .
        Netti valittelu ei johda mihinkään


    • Anonyymi

      Yli 300000 ihmistä on työttömänä. Pankaas laittaen niitä uusia
      työpaikkoja !

    • Anonyymi

      HOPHOPI !!!

    • Anonyymi

      Purra ja Orpo, milloin täytätte lupauksenne ?

    • Anonyymi

      Persut hohoi me odotamme että alkaisitte pitää kaikki rikkomanne lupaukset !

      • Anonyymi

        vapaita hanskoja jaetaan eduskuntatalon edessä loisiville punavihreille


    • Anonyymi

      preseestälintmaani mölisee kuin pieneläin

    • Anonyymi

      Vihreiden johdolla Suomi varautuu ennätyksellisen suureen maahanmuuttajien tuloon.
      Suomalaiset ovat ylikuluttaja kansaa.
      Suomalaisten takia ilmasto lämpenee ja siksi etelän kasojen on paettava viileään Pohjolaan.
      Vihreät yhdessä vasemmiston kanssa aukaisevat Venäjän rajan, jotta nälkää näkevät venäläiset pääsevät Suomeen. Eihän heillä ole edes perunoita syötäväksi.
      Te rikkaat eläkeläiset, mitä olette tehneet köyhien hyväksi?
      Teillä on hyvät eläkkeet, omat asunnot, kesämökit, autot, veneet, mistään ei puutetta, ja silti valitatte joka asiasta.

      • Anonyymi

        Näin paljon puutaheinää pystyy vain persu kirjoittamaan muutamalla rivillä.


    • Anonyymi

      Miksei hallitus saa mitään hyvää aikaan ? Se on tumput suorina,
      vaikka maa on vajonnut lamaan sen takia..

    • Anonyymi

      Hopi hopi hopi persut missä niitä uusia työpaikkoja on ?!

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Persut ! Mitä mieltä olette Purran lupauksesta: "Me emme mene hallitukseen,
      joka leikkaa pienituloisilta !"
      Vieläkö uskotte Purraan ja PS:ään ?

    • Anonyymi

      Miksi Orpo lupasi työpaikkoja jos ei hallitus työpaikkoja tee ?

    • Anonyymi

      Valheilla saa ääniä.

    • Anonyymi

      HOPI HOPI persujen kannattajat, antakaa nyt pari hyvää kasvuideaa
      hallituksellenne. Ennätystyöttömyyden aikaansaaminen ei ollut oikein
      hyvä "kasvuidea" eikä holtittoman ja ennätysmäisen velan ottaminen.

    • Anonyymi

      Persujen "kasvuideat" ovat vahingollisia Suomelle.

      • Anonyymi

        Rikkaat on mielissään ja kiitollisia Purralle.


    • Anonyymi

      HOPI HOPI HOPI PERSUHALLITUS ! Työttömiä on kohta jo puoli miljoonaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3493
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2104
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1789
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1557
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1528
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      10
      1450
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1257
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1195
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1132
    Aihe