Millä hemmetin logiikalla sielu valitsee tulevan kehonsa!?

Anonyymi-ap

Siis miksi ihmeessä toiset saavat luonnostaan lihaksikkaaksi kehittyvän atleettikehon ja toinen samaan aikaan syntyvä jää voimattomaksi ruipeloksi tai kääpiöksi? Sama kun rivissä olisi tarjolla erilaisia autoja ja ihan nopalla heittäen voi elämän mittaiselle roadtripille tulla rivakka Bemari 3-litrasella kutoskoneella tai Fiat 127 jollain 900-kuutioisella putputtimella. Vai onko sieluilla jotain valuuttaa millä ne ostaa tulevan kehonsa? Joojoo, aikuisenahan sitä voi mennä salille mutta alakouluiässä olet välituntihierarkiassa karusti vain ja ainoastaan geeniesi armoilla! Bemari-kehollinen sitten työntää Fiat-kehollisen päätä armottomasti vessanpönttöön eikä alitehoinen altavastaaja voi tilanteelle mitään! Muuta vaihtoehtoa ei ole kuin nostaa nyrkit pystyyn ja vertauskuvallisesti haastaa 3-litranen turbotettu mörkömylly 900-kuutioisella rupumoottorilla. Mutta senhän tietää mitä siinä käy. Mitä hemmetin hyötyä tämmösestä epäreiluudesta on!?

1

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valuuttana lienee karma? Se kun määräytyy edellisen elämän perusteella. Kiusattava lie ollut edellisessä elämässä armoton alistaja ja joutuu nyt oppitunnille heiveröisessä
      kehossa.

      Mutta kaikki ei ole noin mustavalkosta.
      Minun kouluaikana oli 8-luokalla yks tollanen "Bemari" joka kiusasi pienempiään. Kerran sitten yks lyhytkasvuinen 7-luokkalainen pisti hanttiin ja antoikin tälle "Bemarille" köniin. Siinä sitten kaikille valkeni että tää kovis olikin tosielämässä aivan voimaton ja kömpelö vellihousu. Eli autovertauksena uhmakkaan näköisen Bemarin pellin alla olikin vain joku 1.8 litran vapari-tuhnu ja se sitten hävisi marjapuuron väriselle Micralle kiihdytyskilpailussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      256
      8678
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      292
      5938
    3. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      176
      1935
    4. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      76
      1810
    5. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      190
      1392
    6. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      78
      1344
    7. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1237
    8. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      59
      1218
    9. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      1063
    10. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1051
    Aihe