Auttakaa tietämätöntä kun ei googlestakaan meinaa löytyä suoraa vastausta.
Auto ostettu liikkeestä 16t vähän päälle 200tkm. Moottori hajosi päivässä. Liike suostui vaihtamaan moottorin mutta maksaa puolet asennuskuluista. Autoon löytyi moottori 100tkm vähemmän ajettu ja hinta 1500e. Netissä katsoin niin halvimmillaan samoilla kilometreillä n 7t paikkeilla. Udeltuani asiaa ei suostuta kertomaan mistä moottori on peräisin, eikä mitään dokumenttia. Kuulemma liikesalaisuus. Onko näin, että pitää toivoa että onni potkaisi ja sain parempaa tilalle? Vinkkejä, vielä kun on aikaa tehdä asialle jotain.
Kiitos.
Käytetty auto liikkeestä
5
290
Vastaukset
- Anonyymi
Kaupan purku on oikea ratkaisu.
- Anonyymi
Totta. Tai jos purnaa kuluttajaasiamies. Itsellä kävi näin. // Ostin auton.. Ajoin n 70km kun lämmöt nousi. TODETTIIN KANSI VIKA. oli yritetty räpeltää siinä sitä sun tätä.. Noh.
Auto korjaamolle kansi oikaistiin. Maksoin puolet! eikun menoksi! Moottori valo. Kone hajalla. Noh kaupan purku?
Laittoi hanttiin ja että reklamaatio? Toinen Auto alle. 100km kone hajalla. Nyt on rahoitus yhtiöön laitettu tuo korjaus ja tämä paalattu ex autoni . Vielä on 3000e velkaa paalatusta biilistä!
LOPETA NÄIDEN KAA AJOISSA.
- Anonyymi
"Udeltuani asiaa ei suostuta kertomaan mistä moottori on peräisin, eikä mitään dokumenttia. Kuulemma liikesalaisuus."
Kysy suoraan mistä moottori on varastettu kun kuittia ei ole. - Anonyymi
Sinulle jo todettu: kaupan purku on paras vaihtoehto.
Ellei sinulle kerrota tästä vaihtomoottorista mitään, on kuin ostaisit sian säkissä. Kestää ehjänä päivän tai ehkäpä jopa vuoden. - Anonyymi
Sinä sait moottorin. Mitä vielä haluat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741359Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2431249Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1511061Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2541032- 51755
- 64714
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62707Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39688Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44651- 30607