Ekhvan poliittisessa johdossa hitautta, haluttomuutta ja väärä strategia

Anonyymi-ap

Estarit:
"Julkisuudessa toistetaan veruketta, että Ekhvan tappioiden kattamisen aika on liian lyhyt. Kattamisaika ei ole ongelma. Ongelma on tietoisesti yli varojen toimiminen. Ekhvan hallitus on siirtänyt ratkaisuja ja tilanne on pahentunut. Kulujen karsimistarve on ollut luokkaa 5%. Viivyttelyn takia katettavaa kertyy vuoden 2026 loppuun mennessä jo 71 miljoonaa, mikä on noin 12% Ekhvan budjetista. Aika hoitaa? Hitaus, haluttomuus, väärä strategia."

Valtakunnan laajuisessa selvityksessä alivaltiosihteeri löysi syyn hv-alueiden tappioihin. Suuri syy on poliittisen päätöksenteon hitaus. Ekhvan hallitus on myös lähtenyt viivelähdöllä korjaamaan kustannusongelmaa. Osasivat valittaa televisiossa ja kailottaa ympäri maata lisäaikaa, lisäaikaa, lisäaikaa. Aikaa on sen verran, kun sitä annetaan. Kello käy. Aika ei ole ongelma, vaan kyvyttömyys tehdä nopeita päätöksiä tai päätöksiä ollenkaan. Hitaus, haluttomuus, väärä strategia?

3

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Parempaa palvelua pienemmin kustannuksin on mahdollinen toteuttaa. Demarit eivät sitä osaa, mutta esimerkiksi kristillisdemokraatit ovat sosialismivapaita osaajia.

      Demarit hokevat hoitotakuuta. Ei se hokeminen mitään auta, jos ei tehdä mitään. Se on sillä tavalla, että laskut maksetaan eräpäivänä, siinä on takuu. Ihmiset hoidetaan heti, eikä viidestoista päivä.

    • Anonyymi

      Emme tarvitse puolueita, emmekä varsinkaan puolueiden ryhmäpäätöksiä. Tarvitsemme tervettä järkeä ja uskallusta hoitaa asioita. Teot ratkaisevat, ei puheet.

    • Anonyymi

      SDP on huono valinta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1423
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      109
      855
    3. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      690
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      46
      689
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      53
      683
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      677
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      25
      645
    8. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      66
      633
    9. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      69
      621
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      40
      616
    Aihe