tyhmä kysymys

Kai yksi matkalaukku saa painaa 40kg, jos siihen on tukittu kahden ihmisen tavarat?
101440
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Olettaisin niin, täytyy vaan tullivirkailijalle sanoa tai näyttää, että molempien tavarat on siinä ja että teillä on vain se yksi laukku. Yhtä aikaa ne saman seurueen (esim. pariskunnan) laukut hihnalle muutenkin laittaa...

Äänestä
  • Tullihan ei noita matkalauukuja punnitse tai aseta niille painorajoja.
    Se kuuluu ilmailulaitokselle,kysykää heiltä!

    Äänestä

  • oltiin mun perheen kanssa alanyassa ja meillä oli kolme laukkua mukana ku meitä oli viis. yks laukku oli mulla itellä, toinen mun siskolla ja kolmas laukku kolmella lopulla ihmisellä ja ne alko mäkättää siitä eli kannattaa jos vaan mahollista nii ottaa omat laukut nii ei tarvii alkaa selitellä kentällä jos sattuu olemaan kiire.

    Äänestä

ONHAN VANHEMMILLAKIN LASTENSA TAVARAT OMISSA MATKALAUKUISSAAN.SIIS MIKSI EI KAHDEN IHMISEN TAVARAT VOISI OLLA YHDESSÄ LAUKUSSA,TOSIN 40 KG LAUKKU ON RASKAS JA HANKALA KANTAA.MUTTA RAJA ON 20 KG/HENKI,SAA OLLA SAMASSA LAUKUSSA.

Äänestä

Kannattaako ottaa itselle oma matkalaukku koska tavaraa tulee aika paljon siis 20kg ja ottaa lapsille oma matkalaukku joka saa korkeintaan painaa 20kg????Vai miten tämä painorajoitus menee???

Äänestä
  • lapsi, josta menee hinta (siis ei sylivauvat) saavat myöskin "kuluttaa" tuon 20 kg/hlö.
    Ota vaan mukaan lapselle oma laukku, vaikka se olisikin puoliksi tyhjänä. Palatessa tuskin niin kuitenkaan on, että missään laukussa on ylimäärästä tilaa, päinvastoin.

    Hyvää matkaa!

    Äänestä

Heippa vaan ! Vaikka laukussa olisi kahden ihmisen tavarat niin se saa painaa vain 32 kg ainakin Finnairin koneessa , meillä laukussa oli kahden tavarat(ja kaksi nimeä) ja se painoin 30 kg, niin jopas' oli tulomatkalla ilmestynyt lappu: erittäin painava! Eli kahdella kannattaa olla omat laukut koska se saa painaa 20 kg. Hyvää matkaa!!

Äänestä
  • Eli kannattaa otta kahdelle kaksi matkalaukkua, koska jos teillä on kahden tavarat yhdessä laukussa saa se painaa vain 32kg. Näin lukee ainakin Finnmatkojen matkaoppaan takana missä on tiedot kaikesta myös lennoista ja matkatavaroista.

    Äänestä

  • näin se on kirjoitti:

    Eli kannattaa otta kahdelle kaksi matkalaukkua, koska jos teillä on kahden tavarat yhdessä laukussa saa se painaa vain 32kg. Näin lukee ainakin Finnmatkojen matkaoppaan takana missä on tiedot kaikesta myös lennoista ja matkatavaroista.

    Kannatti taas kysyä tyhmiä:) Kiitos vastauksista ja nyt kun vaivauduin katsomaan tjäreborgin esitteestä, niin siellä lukee tuo sama. Eli toinen laukku myös messiin. (Harmi että mentiin just ostamaan sellainen tosi iso yhteiseksi)

    Äänestä

  • joo eli 32 kiloo saa yks laukku periaatteessa painaa. jos se on painavampi, ei lentokenttähenkilökunnan tarvi nostaa sitä enää. eli työsuojelujuttuja. trevlig resa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


menossa pegasuksella kirjoitti:

Kai yksi matkalaukku saa painaa 40kg, jos siihen on tukittu kahden ihmisen tavarat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu