Summa defence 0.3e?

Teehuh
21 min sitten
Sen verran pieni kioski, ettei tätä ihan kaikilla ole vieläkään seurannassa tai perehdytty firmaan!
Pohjanmaan poika
1 min sitten
Auta armias kun tähän saadaan ensimmäinen analyytikko kertomaan totuuksia yhtiön tilanteesta ja tulevaisuudesta, se viimeistään saa FOMO:n romahtamaan päin naamaa. Tämä ei ole juurikaan 0,030e arvoinen kioski kun osakkeet yhdistyy, mutta kukin tehkööt mitä tekee. Itse pysyn tästä kaukana.

Nordnet keskustelua?
161041
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Belmux
41 min sitten · Muokattu
Kun yhdistyminen on useasti jo viivästynyt, taustalta löytynee iso syy. Mutta mikä. Oletan että tytäryhtiöistä on löytynyt iso kupru, oletettua huonompi tulos tms... ja markkina ei ole saanut riittävän hyvää tietoa jotta yhdistyminen voidaan suorittaa. Tai rahoituksia ei ole yhdistymiseen. Vaan en tiedä.
Jooseppi
24 min sitten
Tämä koko yritys kokonaisuus on yksi iso kupru
nordnet

Äänestä

Sthaalanden8
1 t sitten
·
Puolustusbudjettien massiivinen kasvu johtuu EU-maiden merkittävästä uudelleenaseistautumisesta vastauksena Venäjän aggressioon ja Amerikan arvaamattomuuden johdosta.

→ Kahden prosentin tavoitteen saavuttaneiden Nato-maiden määrä kasvoi kuudesta vuonna 2021 23:een vuonna 2025.

EU:n omavaraisuus aseiden tuotannossa lisääntyi, sillä Eurooppa haluaa vähentää riippuvuutta amerikkalaisista järjestelmistä ja pyrkii ostamaan:

50 % puolustustarvikkeista EU:n sisältä vuoteen 2030 mennessä

60 % vuoteen 2035 mennessä → Tämä siirtää tilauksia eurooppalaisille yrityksille, kuten Rheinmetallille, Saabille ja Leonardolle.

Sekä EU että kansalliset hallitukset (esim. Ranska, Saksa) tukevat sotilaallisen itsenäisyyden ajatusta – reaktiona Trumpin Nato-kommentteihin ja globaaliin epävakauteen.

Vakaat, pitkäaikaiset investoinnit. Monet jäsenvaltiot ovat ottaneet käyttöön monivuotisia investointisuunnitelmia (yli 10 vuotta) – tämä varmistaa alan yritysten kassavirran ja näkyvyyden.

Tulos: Rakenteellinen, ei suhdanneluonteinen kasvu Euroopan puolustuksessa. Markkinat odottavat paitsi väliaikaisia ​​budjettien korotuksia, myös uutta rakenteellista paradigmaa, jossa puolustuksesta tulee pysyvä ydinkohta valtion budjeteissa.

jpeee
1 t sitten
·
nettop ja voit lukea kaikki yksityiskohdat täältä

https://defence-industry-space.ec.europa.eu/document/download/13ec18d2-8366-4fc8-a4ff-2bdfdf8e1f5f_en?filename=REARM%20Europe%20factsheet%20v17_1.pdf
JJ-
38 min sitten
·
Luulen, että olemme samaa mieltä, mutta puhumme eri asioista. Puhun osakekursseista, en tuotannosta/aseistamisesta. Kyllä - aseistamista on suunniteltu pitkään, mutta joka kerta kun Trump avaa suunsa, eurooppalaisten aseosakkeiden osakekurssi nousee.
Nordnet keskustelua

Äänestä

Allcapin
22 min sitten
Koska on tiedote täytäntöönpanon aloittamisesta on annettu, tarkoittaa se yhtiöesitettä tulkiten sitä, että kaikki esteet on poistuneet ja anti varmuudella toteutuu. Tämä closing on poikkeuksellisen monivaiheinen, sillä siinä toteutetaan useita osakevaihtosopimuksia. Olikohan kuusi kaikkinensa. Siksi kai se kestää vielä hetken. Mutta nyt annetussa aika-arviossa pysytään, ensi viikolla soi kellot.

Ei tämä viivästys mistään kupruista johdu.

Markkina tuntuu ottavan luottavaisena tämän tiedon vastaan, sillä kurssi nousee ja vaihtoa paljon.

nordnet

Äänestä

kaupankäyntiä ja omistuksia.
Kirjaudu

RonttiFIN
25 min sitten
Stubb ja Zelenskyi sopivat drooni yhteishankkeesta ja tuotannosta alustavasti Suomen kanssa. Ukraina aikoo tänä vuonna ostaa/tuottaa vähintään 4.5miljoonaa droonia rintamalle.
Suomessa kun ei käsittääkseni ole kun yksi ja ainut varteenotettava sotilaskäyttöön droonien valmistaja eli Summa? En ole muista ainakaan kuullut juurikaan mitään.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/a5196388-2c80-4aa6-a1b0-c36d2786cad3


nordnet

Äänestä
  • Höpö olet. Olethan kuullut Patriasta.

    Äänestä

lord-Viking
19 t sitten
Menisköhän tämä vielä 0,10 centtiin voisi tankata lisää 😁😇 mutta näyttää menevän kyllä vain koko ajan ylöspäin
Ahneen Loppu
19 t sitten
Istu käsiesi päälle niin ostonappi saa olla rauhassa
Pohjanmaan poika
19 t sitten
Älähän Lordi hätäile, odotetaan kun pöly laskeutuu, silloin tätä saa huomattavasti järkevämmällä hinnalla, vielä ei siis ole oston aika alkuunkaan.
akust
18 t sitten
Ite tankkaan siinä alle 5 sentin kohdalla hieman


nordnet porinaa

Äänestä
  • kaupankäyntiä ja omistuksia.
    Kirjaudu

    RonttiFIN
    1 t sitten
    Stubb ja Zelenskyi sopivat drooni yhteishankkeesta ja tuotannosta alustavasti Suomen kanssa. Ukraina aikoo tänä vuonna ostaa/tuottaa vähintään 4.5miljoonaa droonia rintamalle.
    Suomessa kun ei käsittääkseni ole kun yksi ja ainut varteenotettava sotilaskäyttöön droonien valmistaja eli Summa? En ole muista ainakaan kuullut juurikaan mitään.

    https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/a5196388-2c80-4aa6-a1b0-c36d2786cad3

    sharevillet

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    kaupankäyntiä ja omistuksia.
    Kirjaudu

    RonttiFIN
    1 t sitten
    Stubb ja Zelenskyi sopivat drooni yhteishankkeesta ja tuotannosta alustavasti Suomen kanssa. Ukraina aikoo tänä vuonna ostaa/tuottaa vähintään 4.5miljoonaa droonia rintamalle.
    Suomessa kun ei käsittääkseni ole kun yksi ja ainut varteenotettava sotilaskäyttöön droonien valmistaja eli Summa? En ole muista ainakaan kuullut juurikaan mitään.

    https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/a5196388-2c80-4aa6-a1b0-c36d2786cad3

    sharevillet

    Ei Suomessa ole yhtään yritystä, jolla olisi tämän päivän taistelukentällä kilpailukykyisenä selviävää droonikalustoa. Jos väität, että Summalla on, niin kaikki ymmärrämme, että sinua on vakavasti johdettu harhaan.
    Summa Defence on myöhässä. Lähtee noin 5-10 vuoden takamatkalta, hajanaisella ja asiaan perehtymättömällä organisaatiolla. Yhtiö perustelee tulevaa menestystään Suomen ja eräitten muitten maitten kasvavilla puolustusbudjeteilla. Kysynkin, että so what. Jotta edes jotenkin ymmärtäisimme tilanteen, mainitsen vertailukohdan. Maailman valtioitten terveysbudjetit ovat valtavia. Silti meidän erinomaisen osaava, hyvin johdettu, tekniikaltaan huippuvarusteltu lääkeyrityksemme on sadan vuoden ponnitelujen jälkeen saanut jalansijaa yhdelle etuvarpaalleen maailmanmarkkinoilla. Kansalliset suuret hankintabudjetit eivät sellaisenaan tee suuria ja menestyviä yrityksiä.
    Summa Defencen tekeminen puolustusvälineyhtiöksi alkoi parin osaaviksi ja rehdeiksi tunnetun kenraalin palkkaamisella. Mielestäni heille kaadetaan kohtuuton kuorma. Johtaa asiaa osaamattomalla konsernijohdolla, hajanaisella organisaatiolla, puuttuvalla teknologialla ja ilman alalle orientoitunutta markkinointi ja myyntihenkilöstöä tuo kuviteltu tuotevalikoima menestykseen.
    OK. Käyköön niin kuin käy, mutta maamme puolustusta en usko tämän konstellaation palvelevan mitenkään.
    Nyt realismia kehiin ja vähän äkkiä.

    Äänestä

Huxta
24 min sitten
Kuulin että patriakin tekisi droneja?
Ylioppilas Larvanto
14 min sitten
Patrialta löytyy ja lisäksi pari muuta jotka eivät pidä isompaa meteliä.
VanhaViisaus
13 min sitten
Kohtuu pihalla olet😅

https://nordicdrones.fi/en/
VanhaViisaus
9 min sitten
https://yle.fi/a/74-20093892
VanhaViisaus
9 min sitten
Senttiosake😀👌🏻
VanhaViisaus
8 min sitten
Kertoo sun tietotaidosta kaiken oleellisen


hih.nordnet jauhantaa

Äänestä
  • Uskon Patrian erinomaisen johdon, henkilöstön ja markkiinaosaamisen mahdollisuuksiin.

    Äänestä

Oportunista
26 min sitten
Katopas! Trolliparvi lennähti taas paikalle ja vieläpä uusilla luudilla!
MasterLemmy
24 min sitten
Into Vinkeänä odotan sitä, kun huomenna lehdistölle todetaan ettei Vauhkosen lähdössä ollut mitään sen erityisempää syytä, vaan hän Lähti yhtiöstä koska oli saanu oman tehtävänsä siellä täytettyä! Siinä riittää taas mukavasti ihmeteltävää täällä foorumilla.
JPR
20 min sitten · Muokattu
Kyllä kyllä. "Yritystoimintamme luonteesta johtuen totesimme, että emme enää tarvitse puolustus- ja turvallisuusasioiden johtajaa". Olisiko tuo oikein muotoiltu?
MasterLemmy
4 min sitten
No siitähän pörssissä olevan yhtiön olisi kyllä pitänyt ilmoittaa jos tulee muutoksia yritystoimintaan, kyllähän sinä sen tiedät mitkä säännöt ovat.

shareville tietäjät? moktar gubta?

Äänestä
  • Kun arviot tällä palstalla asiantuntemuksella ja rehellisesti Summa Defencen toimia ja tulevaisuuden mahdollisuuksia, olet saman tien trolliksi leimattu. Tuore tieto Q2 jälkeen on tärkeää lukea huolella ennen sijoituksensa kasvattamista.
    Maanpuolustuksella ratsastaen kerrotut tarinat johtavat helposti tunneperäiseen päätökseen harkittaessa mahdollista sijoitusta.

    Äänestä

Summa Defence korostaa tiedoitteissaan yhtiön olevan merkittävä kokonaisturvllisuuden edistäjä.
Tuollaisen maailmoja syleilevän ilmaisun käyttämisen säästäisin kauas tulevaisuuteen, sikäli mikäli yhtiö voi rehdisti osoittaa olevansa tuon väitteen mukainen.
Summa Defencen johdolta odotan pörssiyhtiön johtamiseen kuuluvaa rehtiä vakavuutta. Toistaiseksi sellaista ei ole vielä kuultu eikä nähty.

Äänestä
  • Kakkonen sanoo?

    Äänestä

kaupankäyntiä ja omistuksia.
Kirjaudu

Jupixx
1 t sitten
Möikö Lemmy osakkeet, kun ei ole ollut häneltä kommentteja viimeaikoina? Oli aika aktiivinen kommentoimaan.

lord-Viking
1 t sitten
Ei se myynyt, lupasii pitää 2 vuotta👍🏻
LiveLoveHpme
59 min sitten
Oiskohan valitsemassa jahtia tai lamboa. Aika hyvin raketoinu pohjilta
JMP83
11 min sitten
Jossain luki että Lemmy olisi jäähyllä tältä forumilta hetken aikaa, mutta faktaa ei itsellä ole.


sharevillet

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Teehuh
21 min sitten
Sen verran pieni kioski, ettei tätä ihan kaikilla ole vieläkään seurannassa tai perehdytty firmaan!
Pohjanmaan poika
1 min sitten
Auta armias kun tähän saadaan ensimmäinen analyytikko kertomaan totuuksia yhtiön tilanteesta ja tulevaisuudesta, se viimeistään saa FOMO:n romahtamaan päin naamaa. Tämä ei ole juurikaan 0,030e arvoinen kioski kun osakkeet yhdistyy, mutta kukin tehkööt mitä tekee. Itse pysyn tästä kaukana.

Nordnet keskustelua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu