Elintarvikeviennin arvo kasvoi viime vuonna lähes kuusi prosenttia.
Erityisesti kauran ja maitotuotteiden kysyntä on vahvaa sekä kotimaassa että kansainvälisesti.
Ruokavientiä pitää lisätä
11
120
Vastaukset
- Anonyymi
Meijerituotteet ovat edelleen Suomen elintarvikeviennin merkittävin tuoteryhmä.
- Anonyymi
Kun maksetaan riittävästi vientitukea niin kyllä onnistuu.
- Anonyymi
Meijeriteollisuus on elintarvikesektorimme ainoa ala, joka on säilyttänyt positiivisen kauppataseen koko EU-jäsenyyden ajan.
Tämä tarkoittaa, että meijerituotteiden viennin rahallinen arvo on ylittänyt 30 vuotta tuonnin arvon.- Anonyymi
Viime vuonna meijerituotteiden positiivinen saldo parani hieman, 68 miljoonaan euroon edellisvuoden 44 miljoonasta eurosta, mikä selittyy ennen kaikkea voin viennin kasvulla.
- Anonyymi
Aletaan viljelemään banaaneita.
- Anonyymi
Onneksi meillä on Valio!
- Anonyymi
Suomi velkaantuu muutenkin.
Ei jatketa tätä hulluutta!- Anonyymi
Höh, Valio on viennin nyrkki.
- Anonyymi
Itse käskin ravintolassa viedä ruuan pois. Se jos mikä on hyvää ruuan vientiä
- Anonyymi
Suomen on alettava tuottaa ruokaa uudella ajatuksella, sanoo Reijo Karhinen. ”Vientituotteemme ovat liiaksi massaa. Pitäisi olla premium-tasoa.” Maataloustuet hän remontoisi täysin.
”Olemme EU-alueen heikoin suoriutuja ruokaviennissä. Se kertoo laajemmin, että meillä jotain on jäänyt tekemättä”, hän sanoo.
Pääajatus oli, että maataloustukien pitäisi kohdistua niille viljelijöille, jotka ottavat yrittäjäriskiä ja kehittävät tilojaan.
Eurot pois pelkän peltopinta-alan tukemisesta, Karhinen vaati. Hän olisi asettanut myös eurorajan: myyntituloja pitäisi olla vuodessa vähintään 20 000 euroa, jotta tukia voi ylipäänsä saada.- Anonyymi
Höpsis tä...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110984
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452463- 302153
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131721Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421574Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311260Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351196Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317902