Voisinko omistaa kanin? + muutamia kysymyksiä niihin liittyen

Anonyymi-ap

hei!
olen 11v tyttö, haaveillut kanista noin vuoden. myönnettäköön, että innostus välillä laantunut, mutta aina kun nään kanin niin se palaa takas :D
tiiän kaneista kaikenlaista, voisin melkeinpä sanoa, että melkein kaiken tärkeän, joskin jotain opittavaa kyllä vielä on.
ostaisin uroksen ja myöhemmin, kun se on kastroitu niin naaraan. ja kasvattajalta tietenki, vaikka on tullu eläinsuojeluyhdistystäki mietittyä. rotuna oon aatellu kääpiöluppaa.
ja ne asuis vapaana mun pienessä huoneessa (noin 2×3m mut mun huone on aik erikoisen muotonen ku on huonekalujaki nii se vähän on vaihtelevaa riippuu missä kohtaa huonetta on.

nyt haluisin kuitenki viel kysyy joitain kysymyksiä mitkä mua eniten mietityttää.


1. miten kani ja koira samassa talossa? vaikka mun huone onki eteisessä ja koira ei ees eteiseen pääse, niin se on tosi haukkuherkkä. jos kuulee pienenki sen mielestä pelottavan äänen jota ihmiset ei välttis ees kuule, se ryntää eteisen väliovelle ja alkaa haukkumaan kovaa. kani varmaan tuosta pelästyisi, ja tarkotin siis sitä et niiku jos se kanista alkais haukkuu, nii olisko niitä mahollista totuttaa toisiinsa? koira on kyl aika arka...

2. mites jokavuotiset mökkireissut? meillä ei oo kauheen hyvää mahollisuutta mitään kania sinne ottaa ku joutuis koiran kaa samaan huoneeseen ja huone muutenki super pieni, nii paljo yleensä on hoitokustannukset ku ei mun sukulaiset vrm niit pystyis hoitaa?

3. ja sit toi ku en aatellu häkkii ku se vie tilaa mun huoneesta ja ois periaattees kaniltaki pois, ku ei se siitä häkin läpi pysty juoksee vapaana ollessaan... nii riittääkö pesämökki piilopaikaks?


4. mites vessalaatikko, mitä kuivikkeeks/pohjalle ja eiks sinne kannata laittaa heinää?

5. ja siis, riittäiskö toi NOIN 2×3 m tila kahelle kääpiölupalle?


on aika epätodnäk et ees saisin kanin, mutta kiitos silti jos vastaatte!

4

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ainiin, ja ku kani ois koko ajan vapaana nii riittääkö sille tuevapaikaks esim joku pitkältä sivulta 100 cm häkki ku ei sitä ikinä sinne lukittais

    • Anonyymi

      Ite ostan kuivikkeeks Puuilon Mörttiröpöä , se on vaan sellasta pientä puulastua, joka ei haise tai mitää. :)
      Kuinka kauaksi aikaa meette yleensä mökille, kanin vois jättää kotiinki jos vaikka joku sun kavereista vois käydä hoitamassa :)

    • Anonyymi

      Vessalaatikkoon kannattaa laittaa heinää jotta kani voi samalla syödä. Itse en laita vessalaatikkoon heinää vaan ne on siinä vieressä että ne ei sotkeudu papanoihin

    • Anonyymi00004

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      863
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      718
    3. 35
      587
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      580
    5. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      35
      577
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      540
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      537
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      474
    Aihe