Onko venäjän kansa todella noin typerää ? He käyvät kaikin voimin julmaa hyökkäyssotaa Ukrainassa ja heti ,kun Ukraina tekee onnistuneita vastaiskuja heidän maaperälleen niin ukrainalaiset ovatkin terroristeja !!!. Koko venäjä ajattelee ilmeisesti yksillä aivoilla ja kenelläkään ei ole omia mielipiteitä. Tavallaan käy sääliksi noin alistettua ja yksinkertaista kansaa. Suurin osa myös Suomessa asuvista venäläisistä ajattelee ,että Putin on kaikessa oikeassa ja sota on oikeutettua eikä Ukraina saa iskeä venäjän maaperälle. Sairas ajattelutapa.
Sotilaita vai terroristeja ?
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kunhan nyt loppuisi nuo sodat ja tietoisuus siitä että ihmisten henkeä ei saa toinen ihminen ottaa,
Kaikki nämä sotilaat jotka kuolevat ovat aina jonkun lapsia, puolisoita tai vanhempia omille lapsilleen , ja heidän on sitten sodittava kuukaudesta kuukauteen. , eikö tiede ja humanismi ole saaneet osaa vieläkään nyky ihmisissä .
Kovasti kunnioitetaan kun joku kuolee , että maansa puolesta , siten tehdään tappamisesta jotenkin lievittävä asia , miksi ei maiden johtajat kykene keskustelemaan asioista vaan aina on muka jotain kyykytetty vaikka muiden mielestä ei.
Tottakai Ukraina. Puolustaa maatansa , mutta sellaista puolustamista ei edes tarvittaisi sivistyneiden ihmisten parissa jotka osaisivat keskustella toistensa kanssa, monella on se sankarina oleminen tärkeää. Mitä signaaleja nämä maiden johtajat anatavat lapsille ja nuorille. ? Kysyn vaan.
Sotien käyminen tulisi kuulua kauas taaksepäin historiaan jolloin ihmiset eivät olleet valistuneita vaan tappoivat toisiaan . Mutta vaikuttaa ettei mikään ole muuttunut , ollaan kun alkuasukkaita vailla inhimillisyyttä ja empatiaa.
On surullista katsoa televisiosta näitä surevia ja heidän itkuaan kun oma poika tai jonkun lapsen nuori isä on tapettu, , se miten heidän lohduton itkunsa vaikuttaa ihmiseen ei ole sanoja edes sitä kuvaamassa ., kuolemasta on tullut osa näiden kansojen arkipäivää sotilaat tietävät että seuraavana voivat olla itse kohteena menettämässä henkensä .
Ja maiden johtajat eivät edes osaa keskustella toistensa kanssa että yhteisestä sopimuksesta lopettaisivat sodan , sillä uhreja tulee olemaan siltikin vaikka sodat loppuisivat, ne jotka ovat kokeneet sodan kauheudet eivät tuke koskaan ennalleen , koska ihmistä ei ole tarkoitettu tappamaan toisiaan , niin se on luonnoton tila kansojen välillä ampua tai tulla ammutuksi .
Nälänhätä on myös yksi asia millä tapetaan ihmisiä , koska ihmisen on saatava ruokaa , ja eräät katsovat etteivät saa.
Miksi maailma on tälläinen vaikka tietoa asioista on joka puolella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15210997
- 525250
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452463- 302153
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131721Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421584Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311270Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351196Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317902