Onko venäjän kansa todella noin typerää ? He käyvät kaikin voimin julmaa hyökkäyssotaa Ukrainassa ja heti ,kun Ukraina tekee onnistuneita vastaiskuja heidän maaperälleen niin ukrainalaiset ovatkin terroristeja !!!. Koko venäjä ajattelee ilmeisesti yksillä aivoilla ja kenelläkään ei ole omia mielipiteitä. Tavallaan käy sääliksi noin alistettua ja yksinkertaista kansaa. Suurin osa myös Suomessa asuvista venäläisistä ajattelee ,että Putin on kaikessa oikeassa ja sota on oikeutettua eikä Ukraina saa iskeä venäjän maaperälle. Sairas ajattelutapa.
Sotilaita vai terroristeja ?
Anonyymi-ap
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kunhan nyt loppuisi nuo sodat ja tietoisuus siitä että ihmisten henkeä ei saa toinen ihminen ottaa,
Kaikki nämä sotilaat jotka kuolevat ovat aina jonkun lapsia, puolisoita tai vanhempia omille lapsilleen , ja heidän on sitten sodittava kuukaudesta kuukauteen. , eikö tiede ja humanismi ole saaneet osaa vieläkään nyky ihmisissä .
Kovasti kunnioitetaan kun joku kuolee , että maansa puolesta , siten tehdään tappamisesta jotenkin lievittävä asia , miksi ei maiden johtajat kykene keskustelemaan asioista vaan aina on muka jotain kyykytetty vaikka muiden mielestä ei.
Tottakai Ukraina. Puolustaa maatansa , mutta sellaista puolustamista ei edes tarvittaisi sivistyneiden ihmisten parissa jotka osaisivat keskustella toistensa kanssa, monella on se sankarina oleminen tärkeää. Mitä signaaleja nämä maiden johtajat anatavat lapsille ja nuorille. ? Kysyn vaan.
Sotien käyminen tulisi kuulua kauas taaksepäin historiaan jolloin ihmiset eivät olleet valistuneita vaan tappoivat toisiaan . Mutta vaikuttaa ettei mikään ole muuttunut , ollaan kun alkuasukkaita vailla inhimillisyyttä ja empatiaa.
On surullista katsoa televisiosta näitä surevia ja heidän itkuaan kun oma poika tai jonkun lapsen nuori isä on tapettu, , se miten heidän lohduton itkunsa vaikuttaa ihmiseen ei ole sanoja edes sitä kuvaamassa ., kuolemasta on tullut osa näiden kansojen arkipäivää sotilaat tietävät että seuraavana voivat olla itse kohteena menettämässä henkensä .
Ja maiden johtajat eivät edes osaa keskustella toistensa kanssa että yhteisestä sopimuksesta lopettaisivat sodan , sillä uhreja tulee olemaan siltikin vaikka sodat loppuisivat, ne jotka ovat kokeneet sodan kauheudet eivät tuke koskaan ennalleen , koska ihmistä ei ole tarkoitettu tappamaan toisiaan , niin se on luonnoton tila kansojen välillä ampua tai tulla ammutuksi .
Nälänhätä on myös yksi asia millä tapetaan ihmisiä , koska ihmisen on saatava ruokaa , ja eräät katsovat etteivät saa.
Miksi maailma on tälläinen vaikka tietoa asioista on joka puolella.