HÄLYTYS! VAROITUS! VARNING!

Anonyymi-ap

Varokaa hyvät ihmiset sitä Avast antivirusta. kaupataan aggressiivisesti ja siitä ei pääse millään ilveellä eroon. Tilasin alehintaisen, kun peloteltiin jatkuvasti, että olen seurannassa.
Ok, tilasin vuodeksi 35,88 maksavan mihin tuli joku härpäke lisää 14, 99 eurolla.
Luulin kaiken olevan ok, mutta sitten alkoi jatkuva sähköpostitulva. Tililtäni oli ilman suostumustani veloitettu 93,99 euroa ja 74,99 euroa tuon em lisäksi. Elikkä minulle on myyty useita päällekkäisiä toimintoja ilman lupaani.

Avastilla ei ole suomenkielistä palvelua. Olen monesti laittanut englanninkielellä palautteen ja ne menne kuin Kankkulan kaivoon. Tänään soitin sinne, muka suomalainen palvelu, mutta ei puhuttu suomenkieltä.

Herran tähden tuota ryöstämistä, itku melkein tulee. Miten tuosta sonnasta pääsee eroon? Teenkö poliisille rikosilmoituksen? Taitaa olla turhaa, kun ulkomainen toimija.

Nyt joudun ilmeisesti ottamaan digitalkkarin poistamaan ja purkanmaan nuo sopimukset ja sehän maksaa. No maksakoon, kun haluan lopullisesti eroon tuosta paskasta. Olen NIIN vihainen ja petetty. Myydään Suomeen, mutta ei suomenkielistä palvelua muualla kuin siinä suunnattomassa tyrkytyksessä. Näin niitä tyhmiä, köyhiä, vanhoja eläkeläisiä huijataan.

13

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Sehän on jos vaikka uusi tietokone,

      pitää ensitöikseen poista "bloatware" uninstall , poista asennus

      eli usein joku mcafee tulee jossain koneissa.. sama puhelimissa

      puhelimissa ja tietokoneissa on riittävä OMA ilmainen tietoturva palomuureineen

      samoin Selaimissa ON, asetuksilla voi myös Tehostaa sitäkin tietoturvaa



      Puhelimissa ylimääräinen virustorjunta voi todella paljon hidastaa

      puhelimiin ei voi tulla mitään koska oletus on että ei asennu muualta kuin google play kaupasta

    • Anonyymi

      lähes kaikki tarjoukset on semmoisia "turhakkeissa" tai jos jokin vaik liian halvalle,
      että se sitoo jatko tilauksiin ym. mitkä lukee pienellä jossain alhaalla tai on valmiiksi ruksattuja päälle, eli pitää ruksata pois ne..

    • Anonyymi

      Voi olla kopioversio Avastista joka on huijaus, eli ei aito.
      Eli sinua on huijattu, tee rikosilmoitus

    • Anonyymi

      kipikapivauhdilla asiantuntija paikalle laittamaan kone kuntoon ja jatkorahastus poikki.

    • Anonyymi

      Tiedätkö että tililtäsi ei voi ilman suostumustasi veloittaa yhtään mitään.

      • Anonyymi

        Jos laitat korttisi numeron jonkun jatkuvan palvelun, kuten näiden viruspalveluiden, asiakastietoihin, niin joka kk/vuosi sieltä ihan automaattisesti veloitetaan palvelun hinta. kannattaa olla tarkkana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos laitat korttisi numeron jonkun jatkuvan palvelun, kuten näiden viruspalveluiden, asiakastietoihin, niin joka kk/vuosi sieltä ihan automaattisesti veloitetaan palvelun hinta. kannattaa olla tarkkana.

        Niin, eli suostumuksella.


    • Anonyymi

      Olen käyttänyt Avastin free versiota eri koneilla jo noin 20 vuotta. Aina olen kuitenkin kieltäytynyt ostamasta maksullista "täydellistä" versiota. Lisäksi olen käyttänyt Ccleaner ohjelman ilmaista versiota saman ajan. Virukset ja muut härpäkkeet pysyy pois. Tiedostot, evästeet ja rekisterit pysyvät hallinnassa muutaman minuutin kuukautisella puhdistus ajolla.

    • Anonyymi

      Kyllä se kovasti kauppaa Suomeen palveluaan ja ei toimi suomenkielellä. Erittäin runsaasti pettyneitä asiakkaita, kun lukee mistä vain palautteita. Hirveä rosvo. Jos myydään Suomeen niin pitää olla TÄYDELLISET ohjeet niin, että kaikki ne ymmärtää.
      Varsinkin ikääntyviä rahastetaan ja ryöstetään ankarasti. Mistä saa apua?

    • Vaihda pankkikorttia samalla muutat korttisi tunnusluvut kuten minä tein. Ei velottele Avast Älä ilmoita sinne uusia tunnuslukuja vaikka kuinka pyytävät sähköpostissa ja karhuavat laskua. Turha lähetellä Avastille viestejä eivät vastaa. Mitä viestejä Avastilta tulee sen jälken laita suoraan sähköpöstin roskakoriin'.Verkkopankin sivulta löytyy kun klikkaat siinä olevaa omaa nimeäsi, on ainakin Nordea pankissa sellainen kohta jossa voit pankkia estää luovuttamasta tilitietojasi eteenpäin ulkopuolisille.

    • Tehosi tämä konsti ei tule enää laskuja ilmoittivat että tietoni on poistettu Avastilta koska tuli veloitus esto tililleni.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe