Tomppa parrasvaloissa mainostaa Maailmojem sota-elokuvaa ja kertoi psykiatrian ja Ritalinin kauheuksista.
Tom Cruise
Eira
5449
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
hienoa Tom kun ottaa kantaa ihmisoikeuksien puolesta
"Is it fair to expect Cruise to behave "normal"? When you're surrounded by yes-men telling you that every decision you make is correct — and have the millions to prove it — how could you possibly be expected to be normal? Just ask Michael Jackson."
"Do whatever you have to to never have a heart attack around Tom Cruise, cause he would just use his medical expertise to put some duct tape on your chest and give you some gumdrops. And then he would convince you that the defibrillator and paramedics who later saved your life really didn't save your life. Just like people who improve on meds like Stratera and Ritalin haven't really improved on meds like Stratera and Ritalin."
Ritalinia (vaikuttava aine metyylifenidaatti) käytetään mm. narkolepsian ja monien muiden ei-psykiatristen sairauksien hoitoon (ADD jne.). Metyylifenidaattia käytetään myös psykiatrisaten sairauksien hoidossa (mm. skitsofrenian).
Scientologien mukaan narkoleptikot, epileptikot, skitsofreenikot ynnä muut neurologisista taikka psykiatrisista sairauksista kärsivät pitäisi jättää hoidotta ja heidän lääkityksensä pitäisi lopettaa, koska heidän mielestään psykiatria on yksinomaan "hömppää" ja esim. lääkitys, jonka avulla paranoidinen skitsofreenikko kykenee elämään itsenäistä normaalielämää, ja jolla ympäristön ihmisille hengenvaaran aiheuttavat harhat ("eliminoitavia vihollisia kaikkialla" jne.) pysyvät poissa, on scientologien mukaan "tuomittavaa huumaamista".
Narkolepsiasta (josta kärsivät tulisi scientologien mukaan jättää hoidotta):
http://www.neuro.org/tietoa/narkolepsia.htm
Epilepsiasta:
http://www.epilepsia.fi/
Kun kysyin scientologiaa harjoittavalta nimimerkiltä LeRoy, mitä heillä - scientologeilla - on tarjota sairaille ihmisille jotka ehkä scientologien ohjeistuksen mukaan lopettavat lääkityksensä yht`äkkisesti, oma-alotteisesti; mitä heillä on tarjota esim. nuorelle paranoidiselle skitsofreenikolle joka ihailee Tom Cruisea, noudattaa tämän ohjetta - luopuu harhat poissa pitävästä lääkityksestään ja on kohta jälleen "näkymättömien vihollisten" armoilla; LeRoy vastasi, ettei mitään: scientologia kun ei ole lääketiedettä. "Scientologiassa ihminen ottaa itse ohjat omiin käsiinsä", kuului LeRoyn vastaus.
Harhanäyistä ja -äänistä tai rajusta psykoosista kärsivälle, scientologien innoittamana lääkityksensä äkisti lopettaneelle sairaalle tuo ei mielestäni ole kyllin - scientologien "hoitokeino", ohje:
"Ota ohjat omiin käsiisi, ihminen".
http://www.uskontojenuhrientuki.fi/sciento.html
http://www.xenu.net/
tietoa Tompasta :)
http://www.tomcruiseisnuts.com/
voi keskinkertainen näyttelijä päästä vaikka presidentiksi... Pelottava ajatus. Toisaalta R. Reagan ei ole väittänyt olleensa simpukka... Joten uskokaamme siihen, että ei jenkkikään nyt ihan kaikkea niele.