Tänään vietetään Kajaanin Derbyä kun Haka ja Kapa ottaa yhteen. Maailmalla nämä paikalliset ottelut saavat yleensä väkivaltaisen lopun, onko poliiseja riittävästi varattuna takaamaan kansalaisten turvallisuus.
Kajaanin Derby tänään.
8
229
Vastaukset
- Anonyymi
Ei Maaleja. Varoituksia ja kauhiaa molotusta.
- Anonyymi
Ketä kiinnostaa kajjaanilainen potkupalloilu? Ehkä jotain nappanahkaa
- Anonyymi
0-0 mutta silti ihan viihdyttävä paikallisderby.
- Anonyymi
Mitä ihmeen derbyä? vw derbyäkö?
- Anonyymi
Sinulle, joka et tunne urheilutermejä, tietoa Wikipediasta:
"Derby on urheilussa käytetty termi, jolla tarkoitetaan ottelua, jossa kohtaavat perinteikkäät vastustajajoukkueet ja joka herättää suurempaa mielenkiintoa kuin tavallinen sarjaottelu.
Tavallisesti kohtaamiset ovat paikallisotteluita, joissa joukkueet ovat samasta kaupungista tai samalta alueelta. "
- Anonyymi
Peli sujui rauhallisesti ja taso oli lähinnä potkupalloa. Kannattajista vain juniorit pitivät ääntä. Lisäksi tuomari ei ollut ollenkaan tehtäviensä tasalla Jos kentällä olisi ollut taidoiltaan 90-luvun joukkueet (lähinnä (HAKA) olisi se ryhmä voittanut kevyesti molemmat 10-0
- Anonyymi
"90-luvun joukkueet (lähinnä (HAKA) olisi se ryhmä voittanut kevyesti molemmat 10-0"
Totta kirjoitat. v. 1993 Haka oli lähellä nousua Veikkausliigaan. Sen koommin ei olla oltu kuin hissijoukkueita kakkosen ja kolmosen välillä. Mitä nyt kuplaseura AC Kajaani pelasi ykkösessä, mutta pisti pillit pussiin. Laiminlöi täysin junioripuolen.
Juniorit pitivät tosiaan ääntä ja heitä oli paljon. Tuokin osoitti, että Kajaanissa on potentiaalia jalkapallossa.
Sopii kysyä: Pelataanko vähän vaatimattomammin pääasiassa omilla kasvateilla kuin yritetään väen väkisin nousua sarjaportaikossa "muukalaislegioonalla" ?
- Anonyymi
Hyi olkoon että joku lapsensa vienyt
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2585366
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!572640- 862317
Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.4011598Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss991298SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä291143Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse101099Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9250947Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte180927Haapaveen nähtävyys?
Se teidän "suihkulähde" on ylittänyt uutiskynnöksen Suomen rajojen ulkopuolella Sveitsissä. Se näytettiin paikallisten u41883