https://www.is.fi/autot/art-2000011160359.html
Muissa autoissa ruostuminen alkaa pellin päältä eikä sisältä. Toyotan ruoste muhii aikansa ja sen havaitsee vasta silloin kun on jo myöhäistä eli auto on läpimätä.
Toyotan corten pelti ruostuu sisältäpäin.
6
171
Vastaukset
- Anonyymi
Molemmat puolet pellistä ruosteettomia mutta sisältä ruosteessa. Tuo oli jo aivan uusi keksintö.
- Anonyymi
Ei ole uusi keksintö, vaan tuli minulle tutuksi 80-luvun tojolootan kanssa. Päältäpäin 6 vuotiaana ostamani auto OK, mutta ruoste eteni mm. pyöränkaarien pokkauksissa yms. peltien liitoskohdissa sekä takaluukun sisällä.
Siinä vaiheessa, kun maalipintaan alkoi ilmestymään pienenpieniä ruostekukkia, peli oli jo aikapäiviä sitten menetetty. Pelti siellä maalin alla oli jo ihan näkkileipää. Autoon pitikin 8 vuoden ikään mennessä uusia pyöränkaaret ja takakontin pohja. ja pari vuotta myöhemmin koko takaluukku.
Sen lisäksi että kaikenlaita muutakin vikaa piisasi. Keskimäärin 5 tkm välein korjaus ja 10 tkm välein öljynvaihto.
Mm. bensan tankkausputki ruostui puhki. Tämäkin näkyy yhä keikkuvan "yleisimmät viat" listoilla.
Oli 2 tollolootaa samalla kertaa. Ensimmäinen ja viimeinen.
- Anonyymi
Minulla on ollut 15 Toyota Corollaa ja jokaisella olen ajanut ainakin 20 000 nkilometriä enkä ole kertaakaan jäänyt kantoon kiinni eikä ole ruostunut yhtään.
- Anonyymi
On se kieltämättä saavutus, ettei tolloloota ole vielä hajonnut käsiin, vaikka mittarissa on jo noin kunnioitettava km -määrä.
Länsiautoissa ei välttämättä ole noilla kilometreillä vielä tehty edes 1. öljynvaintoa, mutta se on eri juttu. Eri mantereen ja eri vuosituhannen tuote. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On se kieltämättä saavutus, ettei tolloloota ole vielä hajonnut käsiin, vaikka mittarissa on jo noin kunnioitettava km -määrä.
Länsiautoissa ei välttämättä ole noilla kilometreillä vielä tehty edes 1. öljynvaintoa, mutta se on eri juttu. Eri mantereen ja eri vuosituhannen tuote.Uskotko tuota pöljää?
- Anonyymi
Ostakee Dacia ja lopettakaa itsenne kärvistely. DACIA ON PARAS!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741