Toyotan corten pelti ruostuu sisältäpäin.

Anonyymi-ap

6

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Molemmat puolet pellistä ruosteettomia mutta sisältä ruosteessa. Tuo oli jo aivan uusi keksintö.

      • Anonyymi

        Ei ole uusi keksintö, vaan tuli minulle tutuksi 80-luvun tojolootan kanssa. Päältäpäin 6 vuotiaana ostamani auto OK, mutta ruoste eteni mm. pyöränkaarien pokkauksissa yms. peltien liitoskohdissa sekä takaluukun sisällä.

        Siinä vaiheessa, kun maalipintaan alkoi ilmestymään pienenpieniä ruostekukkia, peli oli jo aikapäiviä sitten menetetty. Pelti siellä maalin alla oli jo ihan näkkileipää. Autoon pitikin 8 vuoden ikään mennessä uusia pyöränkaaret ja takakontin pohja. ja pari vuotta myöhemmin koko takaluukku.

        Sen lisäksi että kaikenlaita muutakin vikaa piisasi. Keskimäärin 5 tkm välein korjaus ja 10 tkm välein öljynvaihto.

        Mm. bensan tankkausputki ruostui puhki. Tämäkin näkyy yhä keikkuvan "yleisimmät viat" listoilla.

        Oli 2 tollolootaa samalla kertaa. Ensimmäinen ja viimeinen.


    • Anonyymi

      Minulla on ollut 15 Toyota Corollaa ja jokaisella olen ajanut ainakin 20 000 nkilometriä enkä ole kertaakaan jäänyt kantoon kiinni eikä ole ruostunut yhtään.

      • Anonyymi

        On se kieltämättä saavutus, ettei tolloloota ole vielä hajonnut käsiin, vaikka mittarissa on jo noin kunnioitettava km -määrä.

        Länsiautoissa ei välttämättä ole noilla kilometreillä vielä tehty edes 1. öljynvaintoa, mutta se on eri juttu. Eri mantereen ja eri vuosituhannen tuote.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On se kieltämättä saavutus, ettei tolloloota ole vielä hajonnut käsiin, vaikka mittarissa on jo noin kunnioitettava km -määrä.

        Länsiautoissa ei välttämättä ole noilla kilometreillä vielä tehty edes 1. öljynvaintoa, mutta se on eri juttu. Eri mantereen ja eri vuosituhannen tuote.

        Uskotko tuota pöljää?


    • Anonyymi

      Ostakee Dacia ja lopettakaa itsenne kärvistely. DACIA ON PARAS!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1786
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1262
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      72
      975
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      909
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      828
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      742
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      741
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      691
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      673
    Aihe