https://www.is.fi/autot/art-2000011160359.html
Muissa autoissa ruostuminen alkaa pellin päältä eikä sisältä. Toyotan ruoste muhii aikansa ja sen havaitsee vasta silloin kun on jo myöhäistä eli auto on läpimätä.
Toyotan corten pelti ruostuu sisältäpäin.
6
149
Vastaukset
- Anonyymi
Molemmat puolet pellistä ruosteettomia mutta sisältä ruosteessa. Tuo oli jo aivan uusi keksintö.
- Anonyymi
Ei ole uusi keksintö, vaan tuli minulle tutuksi 80-luvun tojolootan kanssa. Päältäpäin 6 vuotiaana ostamani auto OK, mutta ruoste eteni mm. pyöränkaarien pokkauksissa yms. peltien liitoskohdissa sekä takaluukun sisällä.
Siinä vaiheessa, kun maalipintaan alkoi ilmestymään pienenpieniä ruostekukkia, peli oli jo aikapäiviä sitten menetetty. Pelti siellä maalin alla oli jo ihan näkkileipää. Autoon pitikin 8 vuoden ikään mennessä uusia pyöränkaaret ja takakontin pohja. ja pari vuotta myöhemmin koko takaluukku.
Sen lisäksi että kaikenlaita muutakin vikaa piisasi. Keskimäärin 5 tkm välein korjaus ja 10 tkm välein öljynvaihto.
Mm. bensan tankkausputki ruostui puhki. Tämäkin näkyy yhä keikkuvan "yleisimmät viat" listoilla.
Oli 2 tollolootaa samalla kertaa. Ensimmäinen ja viimeinen.
- Anonyymi
Minulla on ollut 15 Toyota Corollaa ja jokaisella olen ajanut ainakin 20 000 nkilometriä enkä ole kertaakaan jäänyt kantoon kiinni eikä ole ruostunut yhtään.
- Anonyymi
On se kieltämättä saavutus, ettei tolloloota ole vielä hajonnut käsiin, vaikka mittarissa on jo noin kunnioitettava km -määrä.
Länsiautoissa ei välttämättä ole noilla kilometreillä vielä tehty edes 1. öljynvaintoa, mutta se on eri juttu. Eri mantereen ja eri vuosituhannen tuote. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On se kieltämättä saavutus, ettei tolloloota ole vielä hajonnut käsiin, vaikka mittarissa on jo noin kunnioitettava km -määrä.
Länsiautoissa ei välttämättä ole noilla kilometreillä vielä tehty edes 1. öljynvaintoa, mutta se on eri juttu. Eri mantereen ja eri vuosituhannen tuote.Uskotko tuota pöljää?
- Anonyymi
Ostakee Dacia ja lopettakaa itsenne kärvistely. DACIA ON PARAS!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110974
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131721Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421574Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892