Moikka. tietääkö joku voiko kuukautisia siirtää, vaikken syö pillereitä. Voiko terkkari määrätä jotain pillereitä, joilla voin kuitenkin ne siirtää.
tuli yllättävä lomamatka puolentoista viikon kuluttua ja juuri sillon menkat. apua?
tuli yllättävä lomamatka puolentoista viikon kuluttua ja juuri sillon menkat. apua?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Menkkoja voi siirtää vaikkei pillereitä syökään, itse soitin terkkarin neuvontaan josta ottivat ylös nimen ja henkkarin ja resepti odottaa parin päivän päässä neuvonnassa hakemista. Eli lääkärintarkastusta eivät tee myöskään. Tarkoitukseni siirtää ens viikolla alkavia menkkoja viikolla, lääkettä (keltarauhashormoni) pitää alkaa syömään 2-3 päivää ennen menkkojen oletettua alkamispäivää. Että näin, piece of cake!
lääklärille, joka sitten mahdollisesti kirjoittaa reseptin, terkkari ei sitä voi tehdä, koska reseptinkirjoitusoikeus on ainostaan lääkäreillä!
Mä sain reseptin vain soittamalla terveydenhoitajalle. Hän kyseli tarvittavat asiat, välitti tiedot lääkärille joka soitti puhelinreseptin pyytämääni apteekkiin. Eli ei sitä aina tartte jokaisessa pikkuasiassa lääkärin juttusilla käydä.
En nyt varmaksi voi sanoa, että mitä viestin kirjoittaja ajatteli, mutta veikkaisin että juuri sitä hän tarkoittikin. Että terkkari sen tiedon välittää, eikä tarvi itse käydä lääkärissä. Mutta edelleen, vain lääkäri voi kirjoittaa reseptin.