Oon aina ihmetellyt ja mielenkiinnolla seurannut ihmisiä jotka polttavat tupakkaa, miksi ihmeessä, puuttuuko elämänhallinta vai mikä saa polttamaan niin pahan hajuista ja epäterveellistä asiaa ja vielä siitä pitää maksaa. Itse olen aina viihtynyt tupakoimattomien seurassa paremmin.
Miksi "ihminen" tupakoi?
20
759
Vastaukset
- Anonyymi
Itsekin polttelin aikoinaan tupakkia, onneksi en enää.
Inhottaa koko homma.
En ehki ala naimaan naista, joka haisee tupakille.
Enkä miestäkään... - Anonyymi
Nikotiiniriippuvuus on heroiiniriippuvuuttakin vaikeampi irrottautua.
- Anonyymi
Miksi pitää alkaa riippuvaiseksi jostain?
- Anonyymi
Älkää hyvät ihmiset tupakoiko, jos se suikin on mahdollista. Kun omat keuhkot ajaa loppuun, niin pois lähteminen tulee, tukehtumisen kautta. Kun läheiselle tämä sattuu, niin se on kova paikka katsella, kun ei voi auttaa, mitenkään. Ja koko ajan näkee, miten elämä valuu, pikku hiljaa pois.
Mutta aina se on "oma valinta", sanoi muut mitä tahansa?! - Anonyymi
Miksi ihminen kirjoittaa tänne
- Anonyymi
Kerro!
- Anonyymi
Nuotion äärellä on ihmislaji istunut satoja tuhansia vuosia. Tuli on tuonut turvaa pedoilta, joten jo pelkkä savun haju luo ihmiseen turvallisuuden tunteen. Se on meillä geeneissä, se tarve haistella savua.
- Anonyymi
Savulla on hoidettu iän kaiken keuhkosairauksia ja allergioita. Siihen sen himokin saattaa perustua.
Tupakka on vanha lääkekasvi. Sitä on poltettu tuhansia vuosia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Savulla on hoidettu iän kaiken keuhkosairauksia ja allergioita. Siihen sen himokin saattaa perustua.
Tupakka on vanha lääkekasvi. Sitä on poltettu tuhansia vuosia.Lääkekasvi joka aiheuttaa keuhkosyöpää, kiitos ei.
- Anonyymi
Miksi ylipäätään yhtään mitään? Kuitenkin kuolee pois! Jokainen kuolee tavallaan, ei ainoastaan tupakoijat. Myös tukehtumalla, esim ALS yms yms. Kuolema korjaa, elit niin tai näin. Kannattaa alkaa elämään omaa elämäänsä, eikä pohtia ja pamiloida toisen elämää. Ok? Vai?
- Anonyymi
Ihmisissä ja ajatusmaailmoissa on aika isoja eroja, toisilla elämä on hallinnassa ja toisilla ei voi niin sanoa...kuhan ollaan.
- Anonyymi
Miksi sinä vaivaat itseäsi moisella eli rööki vaikuttaa sinunkin elämään on ongelmat toisilla kai nuo pitää jo ihan keksimällä keksiä itselle noi ongelmat
- Anonyymi
No työnnä vaikka peukku rektumiisi ja liikuttele sitä kiihtyvällä tahdilla edes takas ni mää käyn röökillä ni ku tuun sieltä kerro löysitkö siitä itsellesi uuden harrastuksen ni ei tartte muiden ihmisten elämää miettiä enää
- Anonyymi
Mie niin mieleni pahotin 🤭
- Anonyymi
Nyt on erittäin pahat tilanteet täytyy sanoo...
Katsos, jos minä vetelen punaista Jorttia posket lommolla ja nautin yksilövapaudesta ja sitten kun olen tervannu riittävästi omia rakkaita keuhkoja, niin se on sitten....hups
se onkin sen jälkeen yhteiskunnan ongelma,
ja hirveän kallis sellainen?! - Anonyymi
Kyllähän se on tyhmää tupakoida, kun laskee mitä se maksaa. Aski päivässä yli 10€ tarkoittaa 1v. 4000€ ja 10v. 40 000€. Mitä se hyödyttää olla jästipää, kun ei älyä vain lopettaa. Se on helppoa, kun sen vain päättää ja sitä päätöstä ei tule koskaan katumaan. 🚬👎👉💪👍
- Anonyymi
Parvekkeen kummallakin puolella ja yläpuolella tupakoidaan, vaikka tupakkapaikka on roskakatoksen päädyssä ja parvekkeilla ei saisi tupakoida. Tupakoimattomalle tympeää, varsinkin kesäaikaan, kun ei voi olla omalla parvekkeella istumassa.
- Anonyymi
Kyllä tupakoivat kuuluu keskivertoa tyhmempään kansanosaan.
- Anonyymi
Niin kuin sinä kun tänne kommentoi 😂
- Anonyymi
Totta, tupakoitsijat ei kuulu hyväosaisiin 😃
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2029632Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen314397Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1193965Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1003841- 2023397
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik192854Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1221377Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its731366- 901174
Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!
Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A151151