Jos mahdollista niin asu hoidettavan kanssa

Anonyymi-ap

Itse asun muistisairaan äitini kanssa ja stressitasot on huomattavan matalat. Saan nopeasti kopin asioista ja näen äitini voinnin joka hetki. Pystyn reagoimaan asioihin välittömästi ja toimimaan reaaliajassa.
Monesti näkee keskustelua siitä miten kova huoli omaisesta on kun asutaan erillään ja huolehtija joutuu matkaamaan kodin ja hoidettavan asunnon väliä. Jatkuva huoli että pärjääköhän ja mitä kuuluu ja soitellaan kotihoitoon ja vaaditaan reagointia.

Hoitaja voi paljon paremmin monella tapaa kun tekee vain päätöksen muttaa samaan asuntoon. Stressi vähenee huimasti ja hoidettava voi paremmin.
Minusta lasten velvollisuus on huolehtia vanhemmistaan. He huolehti meistä kerran. Ja miten hienoja muistoja yhteisestä ajasta jää. Se on niin arvokas tehtävä ja niitä muistojen helmiä ja yhteisiä hetkiä ei rahalla saa.
Mutta moni ei ole tähän valmis. Ja se on hyvin surullista

3

460

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      olet äitisi seurassa 24/7?

    • Anonyymi

      Jos ei tullu toimeen lapsien kanssa lapsena niin miten nyt aikuisena?ei tuu miittään!

    • Anonyymi00004

      Kiva kirjoitus. Kun äitini oli elossa ja dementoitunut, pystyin pitämään häneen yhteyttä vain puhelimella, mutta useita, useita kertoja päivässä. Asuin hänestä 4000 kilometrin päässä ja itselläni erittäin vaikeasti vammainen mieheni vuodepotilaana kotona ilman mitään apua, kellon ympäri - en pystynyt muuta tekemään.

      Mutta ne puhelut olivat elämäni antoisinta aikaa. Hänellä kävi kolmasti päivässä kotihoito.

      Nyt ei ole enää kumpaakaan, ja koen elämäni täysin tyhjäksi - vaikea keksiä itselleen mitään syytä elää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      68
      888
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      793
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      64
      710
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      644
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      59
      548
    6. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      523
    7. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      479
    8. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      477
    9. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      24
      467
    10. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      31
      460
    Aihe