Imetyksen vähentäminen..?

Kaisa

Pian on edessä tilanne, että on pakko palata töihin ja imetystä täytyy näin ollen vähentää. Millä olette saaneet sen onnistumaan ilman, että rinnat ovat paakkuuntuneet, kun maitoa kuitenkin edelleen tulee?

4

694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dolly

      Lähtiessäni töihin oli vauveli 9 kk ikäinen eikä juuri muuta juonut kuin tissimaitoa. Aamusella ennen töihin lähtöä yritin imettää kummastakin rinnasta, että päivän pystyisi olemaan töissä. Kahvitunnilla kahden aikoihin yleensä alkoi maitoa nousta rintoihin ja loppupäivän rinnat olivatkin sitten pinkeenä maidosta. Heti viideltä kotiin saavuttuani olivat vauva ja äiti tyytyväisiä kohdatessaan toisensa. Onneksi tein vain pari kolme päiväää viikossa joten pystyin jatkamaan imetystä vapaapäivinä normaalisti. Olettaisin kuitenkin että maidon tulo pikkuhiljaa vähenee sen mukaan miten imetystä jatkaa töihin lähdön jälkeen.

    • Nimetön

      Minäkin olen miettinyt juuri samaa, kun palaan kouluun. Lapsi on sillon 10 kuukautta ja ollut tähän asti täysimetyksellä, eli mitään muuta maitoa/juomaa ei ole saanut ku mun maitoa. Ajattelin että, jos totuttelis noin viikkoa ennen kun lapsi menee hoitoon, juottaan vähä tuttelia, vaikka nokkamukista. Ku onhan se lapsen jotain pakko juoda hoitopäivän aikana, enkä minä ole saatavilla. Jos tekis noin niin ku tuo toinen vastaaja, että aamulla imettäis ennen ku vie hoitoon ja saman tien ku hakee hoidosta. Mulla ei ole koko imetyksen aikana kovin helposti pakkaantuneet, mutta tiedä sitten.. Pitää ottaa reppuun rinnansuojuksia ;)
      Kyllähän se maitomäärä siitä vähenee vähitellen, kun ei imetä päivälläkään niin usein. Eli kysyntä ja tarjonta on kohallaan. Jospa se lapsi sitten itse automaattisesti jossain välissä vierottuisi tissistä, ettei tarvis sillä itseä ressata.
      Luotetaan, että nämä asiat hoituu itsestään, ettei tarvisi itse ressata näillä asioilla! :) Tsemppiä!

    • Mulla kahden lapsen imetys takana. Ja mitä mä muistan niin jonkun aikaa rinnat on pinkeinä, mutta ajan kanssa tosiaan kun kysyntä ja tarjonta kohtaa niin kyllä helpottaa. Ja kannattais ehkä jo pari viikkoo aiemmin alkaa totuttelemaan siihen muuhun juotavaan.

      • meilläkin ja

        kyllä se ajan kanssa helpotti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      3433
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      69
      3201
    3. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      2955
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      159
      2748
    5. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2249
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      12
      2173
    7. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1688
    8. Sinä se vaan jaksat

      Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et
      Ikävä
      23
      1537
    9. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      3
      1417
    10. iltalehden uutinen poistettiin?

      Jämsässä koulussa rikosepäily avustaja juu
      Jämsä
      15
      1346
    Aihe