Imetyksen vähentäminen..?

Kaisa

Pian on edessä tilanne, että on pakko palata töihin ja imetystä täytyy näin ollen vähentää. Millä olette saaneet sen onnistumaan ilman, että rinnat ovat paakkuuntuneet, kun maitoa kuitenkin edelleen tulee?

4

719

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dolly

      Lähtiessäni töihin oli vauveli 9 kk ikäinen eikä juuri muuta juonut kuin tissimaitoa. Aamusella ennen töihin lähtöä yritin imettää kummastakin rinnasta, että päivän pystyisi olemaan töissä. Kahvitunnilla kahden aikoihin yleensä alkoi maitoa nousta rintoihin ja loppupäivän rinnat olivatkin sitten pinkeenä maidosta. Heti viideltä kotiin saavuttuani olivat vauva ja äiti tyytyväisiä kohdatessaan toisensa. Onneksi tein vain pari kolme päiväää viikossa joten pystyin jatkamaan imetystä vapaapäivinä normaalisti. Olettaisin kuitenkin että maidon tulo pikkuhiljaa vähenee sen mukaan miten imetystä jatkaa töihin lähdön jälkeen.

    • Nimetön

      Minäkin olen miettinyt juuri samaa, kun palaan kouluun. Lapsi on sillon 10 kuukautta ja ollut tähän asti täysimetyksellä, eli mitään muuta maitoa/juomaa ei ole saanut ku mun maitoa. Ajattelin että, jos totuttelis noin viikkoa ennen kun lapsi menee hoitoon, juottaan vähä tuttelia, vaikka nokkamukista. Ku onhan se lapsen jotain pakko juoda hoitopäivän aikana, enkä minä ole saatavilla. Jos tekis noin niin ku tuo toinen vastaaja, että aamulla imettäis ennen ku vie hoitoon ja saman tien ku hakee hoidosta. Mulla ei ole koko imetyksen aikana kovin helposti pakkaantuneet, mutta tiedä sitten.. Pitää ottaa reppuun rinnansuojuksia ;)
      Kyllähän se maitomäärä siitä vähenee vähitellen, kun ei imetä päivälläkään niin usein. Eli kysyntä ja tarjonta on kohallaan. Jospa se lapsi sitten itse automaattisesti jossain välissä vierottuisi tissistä, ettei tarvis sillä itseä ressata.
      Luotetaan, että nämä asiat hoituu itsestään, ettei tarvisi itse ressata näillä asioilla! :) Tsemppiä!

    • Mulla kahden lapsen imetys takana. Ja mitä mä muistan niin jonkun aikaa rinnat on pinkeinä, mutta ajan kanssa tosiaan kun kysyntä ja tarjonta kohtaa niin kyllä helpottaa. Ja kannattais ehkä jo pari viikkoo aiemmin alkaa totuttelemaan siihen muuhun juotavaan.

      • meilläkin ja

        kyllä se ajan kanssa helpotti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      59
      1501
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      25
      1103
    3. 82
      982
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      806
    5. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      774
    6. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      36
      760
    7. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    8. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      90
      713
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      13
      700
    10. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      695
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      18
      681
    12. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      115
      656
    13. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      605
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      591
    15. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      582
    16. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      560
    17. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      39
      522
    18. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      513
    19. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      512
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      41
      508
    Aihe