Lasta kieltäydyttiin tutkimasta ja hoitamasta, hänet jätettiin yksin epäpäteväksi osoittautuneen sairaanhoitajan vastuulle koko yöksi! Missä maassa lääkäri tai hoitaja voi pitää märkää ulosteen sijasta normaalina asiana!? Missä muualla bakteeri-infektion epäilyn jälkeen potilas jätetään koko yöksi ilman lääkärin seurantaa ja hoitoa, pelkän glukoositipan varaan!? Lapsi haettiin päiväkodista sokkitilassa! Huolimatta vakavasta tilasta, häntä ei tutkittu – otettiin vain tulehdusarvokoe, joka lääkärien itsensä mukaan ei 80 %:ssa tapauksista anna mitään tietoa! Lapsi, jolla ei ollut kroonisia sairauksia eikä aiempia ongelmia tai kohtauksia, alkoi kouristella ja menetti tajuntansa päiväkodissa – onko tämä muka normaalia!? Eikö tämä ole selvä syy tutkia hänet välittömästi ja aloittaa hoito? Jo pelkkä hoitohenkilökunnan toiminta osoittaa potilaille vaarallista epäpätevyytä!
Jos tämä ei ole todiste rikollisesta epäpätevyydestä, niin koko järjestelmä herättää kysymyksiä sen hyödyllisyydestä, rehellisyydestä ja oikeudenmukaisuudesta! Jos tällainen toiminta perustuu hoitoprotokolliin, ne on kiireellisesti muutettava, koska ne uhkaavat ihmishenkiä! Jos kyse on säästöistä, kyseessä ei ole enää sairaala vaan liikekeskus – eikä siellä pitäisi hoitaa ihmisiä, koska sekin on hengenvaarallista! Lääkärillä on vastuu ihmisten terveydestä ja hengestä – heidän virheensä, hitaus ja epäpätevyys maksavat henkiä, eikä tällaisia tekoja saa jättää rankaisematta! Jokaisen, joka päättää ryhtyä lääkäriksi tai sairaanhoitajaksi, on ymmärrettävä selvästi, että he kantavat vastuun ihmisten terveydestä ja hengestä – heillä ei saa olla oikeutta virheisiin ilman seurauksia!
Saako lääkäri vastata lapsen kuolemasta Suomessa, onko oikeus todella kaikille sama?
Anonyymi-ap
0
66
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2224266Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692745Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932421- 472353
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421629Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5451377- 571330
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961324- 761311
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251196