Elokuvasarja on ollut alusta saakka ajan hengessä ja täynnä aikakautensa parasta teknologiaa ja tiedettä. Esim 3D- tulostimet esiteltiin suurelle yleisölle näissä leffoissa ja pilvipalvelimet.
Myös tekoäly on ollut vahvasti esillä varsinkin näissä viimeisissä leffoissa, jotka ilmeisesti myös jäävät sarjan viimeiseksi.
Kaksi viimeistä osaa kertoo siitä kuinka "Entity"- tekoäly ottaa vallan käsiinsä ja aikoo tuhota maailman laittamalla kaikki sotimaan toisiaan vastaan halliten koko maailman tietoverkkoa.
Elokuva on hyvin looginen ja realistinen tekoälyn osalta, mitä se voi saada aikaan. Suosittelen katsomaan ennen ajatuksen tuomitsemista tekoälyn vaaroista.
Tekoäly tuntee jo nyt ihmismielen ja ihminen on monella tavalla jo kytketty tietokantaan ja koneisiin.
Mahdoton tehtävä
3
307
Vastaukset 3
Pyörii leffassa myös Suomessa jo.
https://www.finnkino.fi/event/304848/title/mission_impossible_-_the_final_reckoning/- Anonyymi
Tarkoitat vissiin sarjaa Vaarallinen tehtävä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901348
- 45717
- 20659
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit48630- 53608
- 78595
- 47591
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132568- 48546
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan190541
