Sain huonoa ( olematonta) palvelua su 8.6.25 klo 8.10 Digi ja väestötietojorastosta. Osoitepalvelusta 060001000. Vaati mm.tarkkaa syntumävuotta. Oli mielestäni vähättelevä ja ivallinen. Annoin tiedot mm. tyttönimestä ja lapsuuden asuinkaupungista ja iästä . Ei edes yrittänyt. Vaihtakaa tämä eukko toisiin töihin.
Osoite toimiston palvelu
Anonyymi-ap
5411
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Virkamiehet ovat ihmisiä varten,ei toisin päin.
Helpointa etsiä tietokannasta, kun on etu- ja sukunimi ja syntymävuosi. Ja ellei henkilö jota etsii, ole millään tavalla tuttu, tarvitseeko sitä tietoa missä asuu.
Yleensä etsitään ihmisiä kun tarvitaan esimerkiksi saada tieto omaisen kuolemasta menemään, tai lähiomaiselle muu vakava tieto välitettyä.
Onko osoitetoimisto vain laiskanvirka jollekin? Monet ottavat yhteyttä nuoruuden aikaisiin ystäviin vanhoilla päivillä. Miksi pidetään osoitepalvelua, jos ei haluta antaa tietoja. Osoitetta voi tarvita monesta syystä, mm
Perunkirjoitukset ja testamentit. Edellinen kirjoittaja on hoopo.
Toki voi tarvita asiallisestakin syystä. Silloin yleensä ollaan jo tietoisia minä vuonna henkilö on syntynyt, eikä jää epäselväksi etsitäänkö nyt ' isosiskoa', vai ' pikkusiskoa'. Vai kenties pikkusiskon nimikaimaa, joka on eri vuosikertaa.
Jos tietää mm.syntynävuoden,tietää ehkä osoitteenkin,ei tarvitse soittaa. Syntymäpaikka voi olla pieni kunta pitkäaikainen kotikaupungin lähellä. Miten perunkirjoituksissa toimitaan,jos osoitetta ei saada? Pitää kuuluttaa facebookissa? Uteliaita vätyksiä osoitetoimistossa.