huonosti kasvatetut kakarat

Anonyymi-ap

tuli kolari pyöräilijän ja skuutin päällä olevien kesken kun olivat ylittämässä tietä, siinä tuli samalla auto
puutuin asiaan ja sanoin on lainvastaista ajaa kaksi skuutin päällä

niin tyttäret sano että he ovat lain yläpuolella ja eikä kuulu minulle

yksi tytöistä sanoi vielä ettei heistä kukaan täyttänyt 15 vuotta ja monesti ajaneet kolme samalla

tässä näkyy nykyajan suuntaus kaikki yhdentekevää ja tietysti myös vanhemmat antavat lapsillleen periksi eivätkä välitä tai eivät jaksa taistella kullanmurujensa kanssa kun ovat ottaneet ylivallan samoin kuin koulussakin opettajat mahdottoman edessä.

4

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yksikään laki ei valitettavasti mitenkään estä ihmisiä toimimasta ääliömäisesti. Ihmisten asenteesta ja moraalista on kaikki kiinni.

      • Anonyymi

        Yksikään laki ei myöskään salli kansalaispoliisitoimintaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yksikään laki ei myöskään salli kansalaispoliisitoimintaa.

        Väärin, ei hajuakaan laeista. Esimerkiksi pakkokeinolaissa on montakin. On sallittu itseapu. Jos tapaa rosvon verekseltään, niin jokainen saa ottaa rosvon kiinni ja ottaa rosvolta anastetun omaisuuden pois voimakeinoja käyttäen. Voimakeinojen liioitteluun ei saa syyllistyä.
        On yleinen kiinniotto oikeus. Jokainen saa ottaa verekseltään kiinni pakenevan rosvon ja käyttää sallittujen voimakeinoja kiinniotossa. Pakkokeinolain 2:2 §:ssä luetellaan rikokset, joita kiinniotto-oikeus koskee.
        On myös oikeus ottaa kiinni se, joka viranomaisen etsintäkuulutuksen perusteella on pidätettävä, tai vangittava.


    • Anonyymi

      Eilen astui lakimuutoksia voimaan, jotka mm. asettavat 15v ikärajan kevyiden sähköajoneuvojen käytölle, kuten esim. skuuteille. Lisäksi aiheeseen liittyy tämä:

      "147 §
      Henkilökuljetus polkupyörällä ja kevyellä sähköajoneuvolla

      Polkupyörällä ja kevyellä sähköajoneuvolla ei saa kuljettaa useampia henkilöitä kuin mille se on rakennettu. Matkustajan kuljettaminen on sallittu vain, jos polkupyörässä tai kevyessä sähköajoneuvossa on matkustajalle sopiva istuin. Kuljetettaessa matkustajaa polkupyörällä tulee polkupyörässä olla kaksi erillistä jarrulaitetta."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      232
      4431
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      74
      2862
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2403
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      43
      1687
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1379
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      75
      1114
    7. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      919
    8. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      64
      860
    9. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      854
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      832
    Aihe