On valitettavaa, että yhä useammat ihmiset tarjoavat valokuvauspalvelujaan täysin ilmaiseksi. Tämä ilmiö ei ainoastaan alenna koko alan arvostusta, vaan myös vaikeuttaa ammattivalokuvaajien toimeentuloa. Kun kuvaustyötä tehdään ilman korvausta, viestitään samalla, ettei valokuvaus ole oikeaa työtä – vaikka todellisuudessa laadukas kuvaaminen vaatii aikaa, osaamista ja kalliita välineitä.
Ilmaiseksi työskentelevät eivät useinkaan ymmärrä, miten paljon vahinkoa he aiheuttavat koko alalle. Heidän toimintansa polkee hintoja, luo epärealistisia odotuksia asiakkaille ja tekee ammattilaisten työstä entistä vaikeampaa. On surullista nähdä, kuinka intohimoa valokuvausta kohtaan käytetään tekosyynä sille, ettei omaa osaamista arvosteta riittävästi.
Valokuvaus on taidetta ja ammattitaitoa vaativa työ, josta kuuluu saada asianmukainen korvaus. Jokaisen, joka tarjoaa palvelujaan, tulisi miettiä, millaisen viestin hän antaa sekä itsestään että koko alasta toimiessaan ilmaiseksi. On aika lopettaa ilmainen työ ja alkaa arvostaa valokuvausta – sekä omaa että muiden!
Pilasitko valokuvaajien markkinat?
12
529
Vastaukset
- Anonyymi
Vihdoinkin tästä ongelmasta kirjoitetaan.
- Anonyymi
Ehkä aika on jo vähitellen ajanut valokuvaajien ohi ammattiryhmänä.
- Anonyymi
Kuvia tarvitaan aina ja tarve vain kasvaa, tekijöitä on vain liikaa.
- Anonyymi
Vaikea ymmärtää ihmisiä jotka ei arvosta omia kuvia sen vertaa ja antaa sen ilmaiseksi.
- Anonyymi
Amatööri kuvailee vain omain perheensä ja joitakin sukulaisten ja tuttavien juttuja.
- Anonyymi
Paljonkohan Suomessa on ammattitason satsin omaavia amatöörejä? Ei ainakaan niin suurta joukko että söisi ammattilaiselta leivän.
Arvelen että enemmänkin ihmiset tyytyvät puhelinkamerakuviin, jotka näyttävät ihan riittävän hyviltä siinä puhelimen näytöllä, ongelmat tulevat eteen vasta siten kun kuvista halutaan suurikokoisia osasuurennoksia.- Anonyymi
Ei noita ammattilaisia ole aikoihin tarvittu.
- Anonyymi
Tämä avaus ei ole niinkään suunnattu kännykkäkuvaajille tai satunnaisille harrastajille. Lähinnä ymmärrän avauksen osuva niihin, jotka tuottavat tai lahjoittavat kuvia ilmaiseksi julkaisuihin tai kuvaavat tfp-kuvauksia.
- Anonyymi
Kaikki kuvat on jo otettu - ei niitä tarvitse enää enempää ottaa: Riittää käydä luomassa itsestään AI-malli ja pyytää tekoälyä tekemään haluamansa kuva.
- Anonyymi
Ja niihin saa ihan sellaisen dof/bokeh - efektin kuin haluaa!
- Anonyymi
Pikemminkin valokuvaajien maineen.....hittojakos tässä järkkärissä on näitä namiskoja niin pirusti, millään muista mitä mistäkin tapahtuu....ja se hautaan putoaminen johtui kyllä siitä pirun lapiosta!
- Anonyymi
Se koira älhtää johon kalikka kalahtaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 944145
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.663403Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723054SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812529Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52336Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1992105Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302051- 41850
- 52756
- 70755