Uuden TM:n parivertailussa Fiesta 2,0 ST ja Colt CZT. Rata-ajo Gotland Ringillä, pituus 3200 m.
Fiesta "kyni" Coltin yli neljällä sekunnilla / kierros.
Mitä tekee 110 kW:n tehola ja 210 Nm:n väännöllä, ellei auton alusta ole "juonessa mukana".
Hyvä Colt, Parempi Fiesta.
Voitto parivertailussa
9
1311
Vastaukset
- sepi
tätä samaa on saanut lukee kaikista autolehdistä.
fiesta st jyrää kilpailijansa.
Ainoa johtopäätös on että taidan mennä liikkeeseen
tilaaman kyseisen testivalion.- Hauskaa kohtuuhinnalla
Niin olet oikeilla jäljillä. Onnea etukäteen loistavasta valinnastasi.
- homma
ettei tuohon vertailuun otettu Citroen C2 VTS, Toyota Yaris T sportii tai Seat Ibiza Turboo!? Nuo mainitsemani autot kun ovat suunnilleen samankokoisia/tehoisia!?
- outoo on
ja se olis pessyt kaikki
- välkky...
outoo on kirjoitti:
ja se olis pessyt kaikki
ei tietenkään focus ST:tä, SEHÄN ON YLI 5 t€ KALLIMPI ja kooltaan isompi!!!!! Tarkoitin sitä, että olisivat ottaneet muutkin markkinoilla olevat "pikkusportit" vertailuun
- boom-zak
Olisi ollut kiva nähdä kaikki mainitsemasi samassa vertailussa. Kyllä Fiesta olisi silti voittanut vertailun, se vaan on luokkansa paras tällä hetkellä!
Yaris T-Sport kuuluu vähän huonosti ryhmään. Siinä on tehoa vaan 106 hv., eli se on vaan "lievä" sportti. Turbomalli taas maksaa 30 t. euroa, joten se ei ainakaan kuulu joukkoon. - siinä....
boom-zak kirjoitti:
Olisi ollut kiva nähdä kaikki mainitsemasi samassa vertailussa. Kyllä Fiesta olisi silti voittanut vertailun, se vaan on luokkansa paras tällä hetkellä!
Yaris T-Sport kuuluu vähän huonosti ryhmään. Siinä on tehoa vaan 106 hv., eli se on vaan "lievä" sportti. Turbomalli taas maksaa 30 t. euroa, joten se ei ainakaan kuulu joukkoon.Yarisis vähemmän tehoo...ja silti sen suoritusarvot riittää ihmeen lähelle!
PS. Toivottavasti tää testi uusitaan vuoden-puolentoista kuluttua...ja että Yaris, Corsa ja Ibiza pääsee silloin mukaan kun niistä tulee uudet mallit myyntiin tehokkaammilla moottoreilla - samaan aikaan fiesta ST:n ..
kanssa.
Citroen C2 1,6i VTS sai yhden tähden suuressa urheiluautovertailussa TMssä(numero 11/5)
Mitsulla kävi sama juttu. (ST neljä tähteä)
Muut saman hintaluokan "GTI" autot ei paini samassa sarjassa ST:n kanssa, yarista ei voi edes mainita samalla viikolla kun puhutaan GTI-autoista.
Eli fiesta ST taitaa olla aito todellinen GTI-auto
tällä hetkellä.
Coltti oli lähin mikä pysty edes haastaan ST fiestan.
Mutta tulos oli jo ennakolta selvä jos on vähääkään
seurannut muita
autolehtiä. - Osta Fiesta St
siinä.... kirjoitti:
Yarisis vähemmän tehoo...ja silti sen suoritusarvot riittää ihmeen lähelle!
PS. Toivottavasti tää testi uusitaan vuoden-puolentoista kuluttua...ja että Yaris, Corsa ja Ibiza pääsee silloin mukaan kun niistä tulee uudet mallit myyntiin tehokkaammilla moottoreillaJa mene Alastarolle kiihdyttämään varttimaili suoralla asfaltilla.
Jos haluat nauttia auton todellisista ominaisuuksiata mutkateillä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741