Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille:
Hallitus kävelee lääkärienkin yli toivoen ihmeparantumisia.
”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittautumisen myös niiltä henkilöiltä, jotka lääkäri on todennut esteelliseksi vastaanottamaan työtä.
Ilmoittautumatta jättäminen voi johtaa 50 prosentin leikkaukseen toimeentulotuen perusosasta. Toimeentulotuen kokonaisuudistus tuo muutoksia myös niille tuen hakijoille, jotka eivät lääkärin arvion perusteella pysty tekemään töitä, mutta jotka eivät saa sairauspäivärahaa tai ole työkyvyttömyyseläkkeellä.
Usein tällaisessa tilanteessa ovat esimerkiksi pitkäaikaistyöttömät, joilla on mielenterveys- tai päihdeongelmia.”
Purra ja Orpo ovat näköjään sitä mieltä, että paras lääke työttömien mielenterveys- ja päihdeongelmiin on pakottaminen työnhakuun. Mietityttää vain, että ovatkohan työnantajat kovinkaan kiinnostuneita palkkaamaan masennuksesta tai burnoutista
kärsivän henkilön, invalidin tai heikkokuntoisen syrjäytyneen alkoholistin.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011286183.html
Tämäkin on kirjattu hallitusohjelmaan: Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava töitä
25
254
Vastaukset
- Anonyymi
Hallituksella on pasmat täysin sekaisin.
- Anonyymi
Ei näytä parempaa ja viisaampaa tekemistä hallituksella olevan kuin
raajarikkojen ja sairaitten vainoaminen.- Anonyymi
On olemassa sairauksia joiden kanssa voi ihan hyvin tehdä työtä, ja aitten on taas sairauksia joissa tarvitaan tukea että ihminen pääsee alkuun tervehtymis prosessissaan .
Sairaita syyllistetään siitä että ovat sairaita , syyllistämiseltä ei kansantaloutta nosteta.
Hoito systeemi ei toimi, jos toimisi niin olisi pakåljon enemmän. Ihmisiä jotka paranisivat. Mutta kaiken mailman jono systeemit tekevät potilaista kroonisen sairauden uhreja .
Muista erään poliota sairastavan miehen , joka ei saanut työtä koskaan koska hän ontui . Lopulta hön perusti ihan oman autokorjaamon palkkasi pari ihmistä tekemään työtä korjaamossaan. Ja hän oli itse hyvin taitava automekaanikko . Firma kasvoi vuosien myötä ja hänen oma tilanteensa oli ekonomisesti taattu , niin etä on ihmisiä jotka todella haluavat olla samoilla ehdoilla yhteiskunnasa kun muutkin . Kuten tämä mies hän luotti omaan itseensä ruumiillisesta vammastaan huolimatta , vaikka yhteiskunta ei luottanut häneen .
Kun hänestä aikanaan aika jätti , niin hänen lapsillaan oli ekonomisesti turvattu tulevaisuus . Yhteiskunta ei luottanut hänen sanoihinsa siitä että hän on kykenevä tekemään työtä vammansa kanssa.mutta suurena veronmaksajana kelpasi yhteiskunnalle .
- Anonyymi
Suomi alkaa olla fasistinen maa.
- Anonyymi
Ainakin persut tekee kaikkensa levittääkseen sitä joka paikkaan.
- Anonyymi
Sille tulee äkkiloppu.
- Anonyymi
Milloin hallitus velvoittaa kuolleet nousemaan haudoistaan ja hakemaan
töitä ? - Anonyymi
Ihan pian.
- Anonyymi
Hoitoon koko hallitus. Tämä on jo sairasta.
- Anonyymi
Kansanedustajan homma on ainoa mihin ei ole pääsyvaatimuksia
ja siitä on liian helppo päästä ministeriksi. Sen on tämän tupajumi
hallitus todistanut, joka tuhoaa koko Suomen. - Anonyymi
Tooosi "hienoja" ideoita luupäillä !
- Anonyymi
Onko tämä Purralla ja Orpolta sitä "me heikoimmistakin huolta" ???
- Anonyymi
Se Purralta ja Orpolta sitä samaa mitä Sanni G-L:kin piipitti:
Me pidän huolta heikoimmistakin.
Potkastaan vaikka kainasauvat alta ? - Anonyymi
Voisiko Essayah auttaa, kun hänellä on yhteys Jumalaan ?
Sanoisi sairaille:
"Lasarus, ota vuoteesi ja käy !"- Anonyymi
Odotame Ristus-puolueelta ihmettä.
- Anonyymi
Toimittaja: "Eikö yhtään turvapaikanhakijaa Suomeen mahdu?" Sisäministeri Rantanen (ps): "Meidän tavoite on nolla turvapaikanhakijaa."
Tästä lähdetään tiukasti - Anonyymi
Rasistihallitus ei päätä siitä. Turvapaikan anominen on kansainvälinen oikeus.
- Anonyymi
Kelle imbesillille voi tulla mieleen ehdottaa tällaista ?
- Anonyymi
Purralle ja sen erityisavustajalle.
- Anonyymi
Ei ole tästä maailmasta.
- Anonyymi
Näille imbesillien ideoitten keksijöille maksetaan lisäksi kovaa palkkaakin.
- Anonyymi
Onko tuo joku vappuvitsi ? Vappu on persuille tärkeä ajankohta.
Persut antoivat rikkaille vappumiljardin. Aika lailla on vintti pimeänä Purralla ja Erikoisavustajallaan. Aikooko ehkä Purran paras kamu Essayah pyytää "ylhäältä"
apua ja taikoa työkyvyttömät terveiksi ?
Taikoisi sitten myös sokeat näkeviksi jne, - Anonyymi
Onko laissa aukko, kun työkyvyttömästä on tullut väliinputoaja:
"Toimeentulotuen kokonaisuudistus tuo muutoksia myös niille tuen hakijoille, jotka eivät lääkärin arvion perusteella pysty tekemään töitä, mutta jotka eivät saa sairauspäivärahaa tai ole työkyvyttömyyseläkkeellä."
Miten tällainen ihminen tulee toimeen ? Kerjäämällä ?
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko1262072Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2381815Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik271720- 2221711
- 2141476
Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151249Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o841228Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie421140- 781012
Leton rannan kakat - hys hys hiljaa!
Hienolle rannalle on jostain ilmeisen selvästi tullut ulostusjätteitä. Mistään tutkimuksista ei ole vielä tietoa ja kuka741009