Vuonna 2012 minulla oli ongelmia vuokranmaksussa, ja kaikki päättyi ulosotossa. Summa oli noin 2500€. Olen sittemmin asunut ulkomailla/opiskellut, ja summa kasvoi aika paljon. Asunnon vuokraaja palkkasi perintäyhtiön (B12 Impact), joka sai oikeuden päätöksen vuonna 2012. Vuosina 2021 ja 2022 maksoin velan ulosoton kautta. Olin sen jälkeen jonkin aikaa työttömänä, ja asia palautettiin takaisin perintäyhtiölle. Vuonna 2024 tapaus ilmestyy uudelleen ulosotossa, vuokranantajan omalla nimellä. Entinen vuokranantaja on siis lopettanut yhteistyönsä B12 impactin kanssa ja toimii nyt yksin, omalla nimellään. Velka maksetaan, ja joulukuussa 2024 velka katoaa kokonaan ulosotosta, saldo on nolla (vaikkei kaikkea maksettu) ja "palautettu".
Nyt tapaus ilmestyy uudelleen ulosottoon, henkilön omalla nimellä (ei siis mitään B12 vaikutusta) ja minulla ei ole aavistustakaan, onko summa oikea.
Ulosottomies on luvannut selvittää mitä on tapahtunut. Mutta ihmettelen, kun se on B12 Impact, joka on saanut oikeuden päätöksen, voiko entinen vuokranantaja "erottaa" perintäyhtiön, ja omalla nimellään pyytää ulosottoa perimään velkaa B12 Impactin oikeuden päätöksen perusteella?
Vai onko niin, että ulosotto sulki asia joulukuussa 2024 asian perusteiden puuttumisen vuoksi? Ihmettelen kun asia katosi, vaikka minulla on säännölliset tulot, asiassa oli ollut useita maksuja ulosoton kautta edeltävinä kuukausina, ja saldo oli edelleen noin 2500€.
Mitä olisi voinut tapahtua?
Vanhat vuokrat
9
575
Vastaukset 9
- Anonyymi
Luultavasti vuokranantaja luulee tekevänsä helpot rahat? Sinänsä tuo velanperijän vaihtuminen on ihan normaalia eli velka myydään kolmannelle osapuolelle mutta siitä pitää aina ilmoittaa myös velalliselle..no tässä taas tullaan siihen miten todistat että siitä on ilmoitettu jne. No oli miten oli mutta sullahan näkyy kaikki maksetut määrät kun kirjaudun UO:n sivuille, eikö sitlä jo siis nää että homma on finaalissa, sielä kun näkyy kuitissa paljonko mitäkin velkaa on jäljellä.
"se on B12 Impact, joka on saanut oikeuden päätöksen, voiko entinen vuokranantaja "erottaa" perintäyhtiön, ja omalla nimellään pyytää ulosottoa perimään velkaa B12 Impactin oikeuden päätöksen perusteella"- Anonyymi
Tiedän, että velkoja myydään perintätoimistojen välillä, mutta tässä tapauksessa yksityishenkilö on lopettanut kaiken yhteydenpidon perintätoimistoon (velka ei ole enää perintätoimiston Internet-portaalissa) ja perii velkaa nyt itse, omalla nimellä. Vuokranantaja ei siis ole yritys vaan yksityishenkilö.
UO:n sivulla lukee (kuten kirjoitan viestissä), että "asia palautettu" joulukuussa 2024. UO siis lopetti perinnän ennen kuin velka on maksettu, 6 kuukautta
sitten joulukuussa. En ole koskaan saanut UO:lta mitään selitystä miksi, vaikka pyysin sitä useita kertoja.
Nyt se onntullut uudelleen UO:on, vaikka he palauttivat sen joulukuussa 2024. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tiedän, että velkoja myydään perintätoimistojen välillä, mutta tässä tapauksessa yksityishenkilö on lopettanut kaiken yhteydenpidon perintätoimistoon (velka ei ole enää perintätoimiston Internet-portaalissa) ja perii velkaa nyt itse, omalla nimellä. Vuokranantaja ei siis ole yritys vaan yksityishenkilö.
UO:n sivulla lukee (kuten kirjoitan viestissä), että "asia palautettu" joulukuussa 2024. UO siis lopetti perinnän ennen kuin velka on maksettu, 6 kuukautta
sitten joulukuussa. En ole koskaan saanut UO:lta mitään selitystä miksi, vaikka pyysin sitä useita kertoja.
Nyt se onntullut uudelleen UO:on, vaikka he palauttivat sen joulukuussa 2024.Niin tuossahan sen jo syyn itse sanotkin -> "yksityishenkilö on lopettanut kaiken yhteydenpidon perintätoimistoon (velka ei ole enää perintätoimiston Internet-portaalissa) ja perii velkaa nyt itse, omalla nimellä"
Eihän perintätoimisto pidä ulosotossa mitään velkaa joka on heidän toimeksiantona, ulosottokin kun maksaa. Eli yksityinen velkoja on päättänyt sopparin perintätoimiston kanssa ja perintätoimisto on ilmoittanut UO:lle että velan ulosmittauksen voi keskeyttää ja palauttaa velan sille vuokranantajalle. Sitä en sitten osaa sanoa miksi tarkempaa tietoa tästä ei ole ulosoton sivuilla/tiedoissa, ehkä on mutta se pitää UO:n sieltä kaivella tarkemmin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin tuossahan sen jo syyn itse sanotkin -> "yksityishenkilö on lopettanut kaiken yhteydenpidon perintätoimistoon (velka ei ole enää perintätoimiston Internet-portaalissa) ja perii velkaa nyt itse, omalla nimellä"
Eihän perintätoimisto pidä ulosotossa mitään velkaa joka on heidän toimeksiantona, ulosottokin kun maksaa. Eli yksityinen velkoja on päättänyt sopparin perintätoimiston kanssa ja perintätoimisto on ilmoittanut UO:lle että velan ulosmittauksen voi keskeyttää ja palauttaa velan sille vuokranantajalle. Sitä en sitten osaa sanoa miksi tarkempaa tietoa tästä ei ole ulosoton sivuilla/tiedoissa, ehkä on mutta se pitää UO:n sieltä kaivella tarkemmin.Soitin tänään kaikille osapuolille.
1) B2 Impact (perintätoimisto): Velka on maksettu, joten he ovat lopettaneet asian käsittelyn joulukuussa. Sain perintätoimistolta vuoden 2012 tuomioistuimen päätöksen ja maksuni UO:n kautta, joista käy ilmi, että kaikki on maksettu.
2) UO: He ovat lähettäneet yksityishenkilölle kyselyn, millä perusteella hän hakee ulosmittausta? Asia on keskeytetty, kunnes hän on vastannut. Myös ulosottomies sanoi, että hänellä ei ole perusteita ja että näyttää siltä, että hän yrittää periä velan, joka on maksettu.
Olen tarkistanut UO:n kirjeen ja verrannut sitä maksuihini UO:lle. Ne ovat samat velat, jotka hän nyt yksityishenkilönä on lähettänyt UO:lle. Hän käyttää samaa tuomioistuimen päätöstä kuin B2 Impact käytti velan perimiseen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin tuossahan sen jo syyn itse sanotkin -> "yksityishenkilö on lopettanut kaiken yhteydenpidon perintätoimistoon (velka ei ole enää perintätoimiston Internet-portaalissa) ja perii velkaa nyt itse, omalla nimellä"
Eihän perintätoimisto pidä ulosotossa mitään velkaa joka on heidän toimeksiantona, ulosottokin kun maksaa. Eli yksityinen velkoja on päättänyt sopparin perintätoimiston kanssa ja perintätoimisto on ilmoittanut UO:lle että velan ulosmittauksen voi keskeyttää ja palauttaa velan sille vuokranantajalle. Sitä en sitten osaa sanoa miksi tarkempaa tietoa tästä ei ole ulosoton sivuilla/tiedoissa, ehkä on mutta se pitää UO:n sieltä kaivella tarkemmin.Haluan vielä selventää, että perintäyhtiö on lopettanut asian käsittelyn, koska kaikki oli maksettu. Se ei siis johtunut siitä, että entinen vuokranantaja olisi pyytänyt asian käsittelyn lopettamista. Tämä tapahtui joulukuussa 2024.
Nyt toukokuussa vuokranantaja on lähettänyt saman asian uudelleenulosottoon, perustuen samaan tuomioistuimen päätökseen (jossa kaikki on maksettu), toivoen saavansa maksun vielä kerran.
Jos en olisi ollut tiukasti tarkka, olisin maksanut velan kahdesti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Haluan vielä selventää, että perintäyhtiö on lopettanut asian käsittelyn, koska kaikki oli maksettu. Se ei siis johtunut siitä, että entinen vuokranantaja olisi pyytänyt asian käsittelyn lopettamista. Tämä tapahtui joulukuussa 2024.
Nyt toukokuussa vuokranantaja on lähettänyt saman asian uudelleenulosottoon, perustuen samaan tuomioistuimen päätökseen (jossa kaikki on maksettu), toivoen saavansa maksun vielä kerran.
Jos en olisi ollut tiukasti tarkka, olisin maksanut velan kahdesti.Joo tuostahan voisi periaateessa tehdä vaikka rikosilmoituksen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo tuostahan voisi periaateessa tehdä vaikka rikosilmoituksen
Mietin, pitäisikö minun tehdä rikosilmoitus? Periaatteessa hän yrittää huijata minulta yli 3000 euroa, mikä taitaa olla laitonta.
- Anonyymi
Järkyttävää. Hyvä että olet tarkka. Perintäyhtiöitäkin on näistä tuplatoimista epäilty, niitä on vaikea tarkastaa jollei ole faktoja. Itse pelkään, että kun on velkoja myyty toisille osapuolille, siinä sumutetaan helposti velallista kun ei pysy kärryillä mistään.
Inhottava vuokranantaja, juuri tuollaisten ahneitten rikollisten vuoksi toivon virallista vuokranantajarekisteriä, jossa puhtaat likaisista selvästi erotellaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t921118Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää232859Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️78855- 54734
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien74698Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞34612- 53577
- 41570
Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh29557Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30535