Nyt tulee rahaa ja ei tarvitse maksaa koskaan takaisin. Näin julisti vasemmisto muutama vuosi sitten.
https://www.suomenuutiset.fi/vielako-muistat-marinin-hallituskaudelta-vasemmiston-huolettomia-puheita-velasta-ja-ikuisista-nollakoroista-wille-rydman-on-osoittautunut-etta-myoskin-valtioiden-pitaa-maksaa-velat-takais/
https://www.suomenuutiset.fi/vielako-muistat-marinin-hallituskaudelta-vasemmiston-huolettomia-puheita-velasta-ja-ikuisista-nollakoroista-wille-rydman-on-osoittautunut-etta-myoskin-valtioiden-pitaa-maksaa-velat-takais/
Vastaukset 48
Vanhimmat
Vieläkö muistat kun Orpo ja Purra sanoivat kun hallitus muodostettiin, että velaksi eläminen loppuu nyt ja laitetaan asiat kuntoon alijäämän suhteen?
Onko laitettu ????????????????
Nyt laitetaan Sannan jäljiltä kuntoon se mikä mahdollista.
Niin varmaan,,otetaan miljardi lisää velkaa pelkästään rikkaiden veron alennuksiin sekä miljardi eläke varannosta.
Sannalla ei ole mitään tekemistä näiden asioiden kanssa.
Sannan velan koroilla on
Entäs hallituksen ottaman velan koroilla,,niillä ei vissiin merkitystä??????????
Sanna otti velkaa 0 korolla ja nyt hallitus ottaa velkaa 3 % korolla.
kerrassaan viisasta toimintaa.
Leikkuri käyttöön velan sijaan.
Eläkeläiset maksamaan myös ja yli 100000 €/ vuosi tienaavat lisä verolle.
Listaamattomien yrityksien verot uusiksi, sieltä tulee heti miljardi tolkulla rahaa mutta ei tehdä koska itse ollaan sitten maksumiehinä.
Sannan 4 vuoden velka 10 miljardia . Orpon ja Purran 1 vuosi 13 miljardia ja meno jatkuu . Miten menee noin omasta mielestäsi ?
Sannan velat yli 50mrd ja hirmukorot päälle. Että sillä lailla. Ja karkasi vastuuta ulkomaille. Että sillä lailla. Röyhkeää ja HÄRSKIÄ.
Velkaa otettaessa oli korko 0 %
Ja ei se määrä mitä heitit ole oikea.
💩💩💩💩💩💩💩
Kyllä muistetaan ja ei ikinä äänestetä vasemmistoa.
Kiitos Rydman.
Antti Rinne julisti 2019 RAHAA ON
Vasemmistorotalle tulee aina TOISEN RAHAA
Hän on loinen.
https://www.youtube.com/watch?v=gLPFNoQDnvg
Sanna laittoi Suomen selvitystilaan ja nyt sitä selvitetään. Ja tämä bilediiva karkasi vastuutaan ulkomaille, hyi mikä akka.
Kyllähän tämä "Nokun se Sanna..." -mantra alkaa naurattaa joko koko Suomea. Orpo pulloposkineen ja Purra viirusilmineen väistelevät vastuutaan ja kaikkeen on syynä Marinin hallitus. Eipä olisi uskonut että tuollaiset raukat johtavat nyt Suomea
Sannaa voimme syyttää monista ikävyyksistä. Nykyinen hallitus tekee sen mitä vain voi.
Ei kun "me teemme kaikkemme" sehän on Orpon lempilause. Nykyinen hallitus tosiaan tekee mitä vaan voi ja se tässä hirvittääkin!
Nykyinen hallitus on pakotettu korjaamaan Sannan bileiden jäljet ja tekemään kaiken sen mitä bilehallituksella jäi tekemättä. Bile akka bilettää ulkomailla ja nauraa SDP:n äänestäjien pöljyydelle.
Nokun se Sanna !!!
Voiko raukampaa mielipidettä olla?
''Rahaa on''
kirjoitti Rinteen Antti fläppitaululle, kun huulipunahallitusta alettiin muodostaa.
Nyt elelee Anttikin runsaan työttömyyskorvauksen varassa.
Ihan oikein sille!
Olihan sitä rahaa, kun maan talous oli Sipilän jäljiltä kunnossa. Rinne ja Marin sitten sen tuhosivat, että silleen kivasti kävi.
Ei niitä tarvii edelleenkään maksaa, kun antaa velan kasvaa tarpeeksi suureksi ja kertoo vaan ettei pysty maksaa. Me ollaan EU maa ja ne ymmärtää.
Kyllä. Ja Portugali laittaa meille rahaa tilille ja Italia. Muistaakohan ne, että Marin lappasi niille miljarditolokulla?
Noin se menee.
Jos olet satasen velkaa pankille se on sinun ongelma mutta jos olet miljoonan velkaa pankille se alkaakin olemaan pankin ongelma.
Taisipa olla joku ministerikin ja maalari (A...ki) joka sanoi, ettei velkaa tarvitse maksaa takaisin.
💩💩💩💩💩
Raukkamaista oli Sanna Marinilta heti edukuntavaalien jälkeen lähteä pois eduskunnasta. Tämmöistä se on demareiden homma. Et voi yhtään tietää toimiiko äänestämäsi demari vaalien jälkeen eduskunnassa vai lähteekö hän sieltä pois heti kohta valintansa jälkeen.
Juuri näin.
Toiset lähtevät itse pois ja toiset erotetaan puolueesta kun vähän ammuskellaan.
Perinteisesti opintolainoilla on rahoitettu paljon "tuninki-bemareiden" ostoja.
Ilmiö mikä näkyy ja kuuluu iltaisin kaupungilla sekä näkyy KELA:n tilastoissa.
https://yle.fi/a/74-20164678
..."Huomattavaa on, että esimerkiksi vuosien 2022 ja 2023 tietojen mukaan ylivoimaisesti eniten opintolainoja jäi hoitamatta ammatillisissa oppilaitoksissa opiskelevilta. Tästä ei ole julkaistu tuoreempia tilastoja."...
Itse pistin lainarahat kurkusta alas Oulun ravintoloissa, mutta tutkinnon suoritin ja maksoin lainat pois. Opiskeluaika on yksi elämän lystein ajanjakso.
Marin laittoi syöksykierteen hyvälle alulle
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010912799.html
Jatkuu
Muillakin mailla on ollut koronaa ja sotaa ja energiakriisiä, joten päinvittua on Suomen taloutta 2019 lähtien hoidettu.
Uskoisin, että tilanne korjautuu nopsasti nostamalla sosiaalitukuen tasoa, siirtymällä nelipäiväisen työviikkoon ja avaamalla rajat vapaalle maahamuutolle. T. OptimistiOnni
Se ei meille käy- Riikka Purra ☝️
Se ei meille käy hurlumhei meininki, kiitos Riikka ❤️
Intiassa oli persun jytky, sillä lentsikka putosi. Ai sstana kun naurattaa hehe.
Eikä köyhiltä eikä vähä osaisilta leikaaminen käynyt Purralle ennen vaaleja suorassa tv-lähetyksessä. Sitaatti,,,meille se ei käy,,,, sitaatti kiinni.
No miten on käynyt ?????????????????????????
Siten että hallitusohjelma on aina kompromissi jossa kaikkea ei voi saada. Me suomalaiset olemme kuitenkin onnenpekkoja kun vasemmisto ei ole hallitusvallassa jakamassa rahaa kaikkialle, enimmäkseen ulkomaan hulttiovaltioille.
Ei isokaan takin kääntö kun miettii mitä persut hallituksessa ajavat toinen asia on leikata työttömiltä ja toinen asia maahaanmuutto.
Elokapinalla on aikaa ja rahaa. Ottaa vaan siitä opiksi.
Marinin hallituksen aikana velkaa otettiin noin 40 miljardia lisää. Joku kommentoi, että sitä tuli 10 miljardia, joka ei pidä paikkaansa.
Onko globalisti maata järkeä edes laittaa kuntoon? Kysympähän vaan. Minä kannatan vain venäjä mielisiä puolueita jota persut ja kokoomus eivät ole. Kansanpuolue olisi paras vaihtoehto joka on venäjän valtaa pitävä puolue joka on kaikkien asialla toisikuin persut ja kokoomus vain rikkaiden. Vieläkö oikeasti joku jaksaa mennä äänestämään globalisti puolueita jota myös persut ovat. Persut vihaavat muslimeja mutta putin on sanonut että se on rikos venäjällä ja putin on sanonut että epäkunnioitus Koraania kohtaa on rikos venäjällä. Minä kannatan kansanpuoluetta joka on kaikkien ihmis ryhmien asialla eikä syrji köyhiä eikä eri uskontoihin kuuluvia ihmisiä eikä ketään. Suomessa ei ole kansanpuoluetta mutta lähin olisi VKL. Ano Turtiainen on ollut oikeassa koko ajan että mikään ei tule muuttumaan globalistien käsissä
VKK on vain niin pieni puolue muuten kävisi.
Miten käy Pyrralle. Sanna ei kuitenkaan omat häätäneet kesken kauden pois,
"Lue myösRiikka Purralle raju syytös PS:n sisältä – ”Pilasi puolueen maineen”
Mutta kohtalon hetket lähestyvät siitä huolimatta. Vuonna 2027 vaihto on todennäköisesti edessä. Purra saattaa silloin itse vetäytyä – näin puheenjohtajilla on tapana, jos kannatus näyttää olevan laskussa. Purralla on tuolloin takanaan jo kuusi vuotta puheenjohtajana."
Näin sanoo lehti.
Muistatko sinä miten vasemmistohallitus lupasi "nyt tulee rahaa!"? Ei tullut kuin bileitä, velkaa ja velan korkoja joita nyt maksellaan.
Vasemmiston viisauksia ei kukaan usko.