Alkoholi ja kuljettajantyö

Anonyymi-ap

Viime päivinä YLE ja iltapäivä lehdet ovat uutisoineet tällaisista uudenlaisista alkoholitesteistä joita työnantajat voivat hyödyntää varsinkin lomien jälkeen. Testi kertoo jos alkoholia on kulutettu lomalla kohtuuttomasti. Työnantaja passittaa sinut ylimääräiseen terveystarkastukseen , jossa sinut paljastetaan alkoholistiksi. Hieno homma. Sitten kysytään otsikoissa vielä voiko tällaisia testejä tehdä ilman suostumusta. Testi on vain suurkuluttajille, joten jos juot 5 tölkiä olutta/lonkeroa illassa niin ei värähdä olet turvassa. Mitä mieltä olet testistä, haluatko todelliset juopot pois alalta. Onko hyvä jos aamulla työkaveri ei hengitä Tagen efter eli reilusti viinalta.Itse olen sitä mieltä ,että kuljetusyrittäjä ei tällaista testausta halua käyttää, pääasia ,että kuskit tulevat työhön. Mitä mieltä sinä olet, laadukkaat kommentit kiitos!

10

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä kuljetusyrittäjällä on vahva luottamus omiin kuljettajiin. Omassa työpaikassa ei tällaista edes lähellä alkoholin rajaa hyväksyttävää tilanetta synny.

    • Anonyymi

      Jos hörppy maistuu
      mene muihin kuin kuljetustöihin.
      Toimistossa voit ryystää työaikanakin
      muiden dokujen kanssa.
      Tai ala kokiksi
      sillä alalla pitää olla päissään
      töissä.

    • Anonyymi

      Joo
      Kaverille kävi tuommone homma muutama vuosi sitten. Pomo oli ruksaillut työterveyshuollon kyselylomakkeesta kaiken mahdollisen saatavilla olevan palvelun. Työntekijöille hyödyksi.

      Lopputulema oli, että kamu sai kuusi kuukautta saikkua. Palkallista tosin. Yllätys oli suuri kuljettajalle mutta myös työnantajalle. P -testit päättyivät siihen.

      Työterveyspalvelut markkinoivat tätä. Ei laissa mitään mainintaa ole eikä näin ollen velvoitetta työnantajalle valita kyseistä palvelua.

    • Anonyymi

      On tässä sekin puoli, että jos kuljettaja on vaikka 4 viikon lomalla ja siitä 2 ensimmäistä viikkoa vetää kunnon rännin Torressa.
      Sitten lomansa kolmannen viikon hiukka korjailee jo kotimaassa ja viimeisen viikon on täysin selvinpäin.
      Sitten astuu töihin riviin täysin vesiselvänä, niin riippumatta kaikista puhallustesteista tms. vaikka nollaa näyttääkin, niin työnantajat ovat alkaneet käyttämään ko. testiä.

      Omasta mielestäni tuolla kuljettajalla on täöysi oikeus tehdä lomallaan mitä tahansa laillista, kunhan on palatessaan riviin täydessä työkunnossa.

      Joo, voi sen ajatella niinkin, että loman tarkoitus on palata takaisin koneiston osaksi sekä fyysisesti että henkisesti 100% tilassa, mutta silloin alkoholi on vain yksi juttu.
      Samalla voidaan kieltää perhe- yms. riitely lomilla, huono ruokavalio, auringonotto, urheilu (muu kuin kuntoilu) jne.

    • Anonyymi

      Kyllä niistä alkomahooleista on maksettu raskaat verot toisin kuin kaikenmaailman huumeista joiden käyttäjät saavat hillua vapaana myös töissäkin.

    • Anonyymi

      Minä ja johtaja otetaan kumpikin ja nauretaan paskaset tollasille.

      • Anonyymi

        Tämä testi paljastaa ainoastaan todelliset alkoholijuonnin ammattilaiset. YLE Suomessa toimittaja kertoi asioiden todellisen laidan. Jos juot 5 tölkkiä lonkeroa illassa / 7 päivää viikossa saat puhtaat paperit, sinulla ei ole ongelmaa , vaikka todellisuudessa olet mielestäni alkoholiriippuvainen eli alkoholisti. Näin tämäkin iltapäivälehtien lööppi saa keskustelufoorumeilla valtavan huomion. Ne henkilöt jotka narahtavat ovat suurkuluttajia.
        Onneksi kuljetusalalla yrittäjät ovat niin kukkaron nyörit kiinni , että ottavat työterveyshuollosta minimipaketin. Työterveyshoitajan tarkastus, paino onko ylipainoa, verenpainemittaus, kysely miten jaksaa työssä, keski-ikäiselle perus verikokeet ja se on siinä. Hyvää matkaa kohti hautaa..................................Kuljetusyrittäjä kiittää ja sanoo kuskille kun on flunssa mene terveyskeskukseen, et mene työterveysfirmaan, näin säästyy taas monta lanttia.


    • Anonyymi

      ALKKOJOLI KUULUU PÄIVÄÄN JOKAISEN SEKÄ AAMUN JA ILTAN.

      • Anonyymi

        Olipa kerran pieni kylä nimeltä Lervola, jossa elämä kulki omia polkujaan – joskus sujuvasti, joskus vähän mutkikkaammin. Kaikki olivat kännissä kuin käet, aju ajettiin kunnon tumuissa aina. Kylän keskipisteenä toimi paikallinen kaliakerho, jossa Hessu ja meikäläinen viettivät iltojaan, juoden kossua ja kuunnellen kylän värikkäimpiä tarinoita.

        Eräänä päivänä Kassu päätti kekkuleissaan lähteä ajamaan Kaanialla – vanhalla, mutta luotettavalla kuorma-autolla, joka oli nähnyt parempiakin päiviä. Kassu oli kaatopaikkabisnesmies, joka oli juuri saanut uuden idean: hän halusi laajentaa bisnestään ja tehdä kaatopaikasta kylän suurimman jätehuoltopisteen. Kassu ajoi Kaanialla pitkin kylän teitä, hoitaen hommia ja samalla huutaen LA-puhelimeen, jotta kaikki kuulivat hänen suunnitelmansa.

        Sillä välin Lervo, kylän tunnettu mullikojootti ja kelmipaviaani, oli ajautunut vaikeuksiin. Hänen yrityksensä meni konkussiin, ja ulosottovirasto oli jo ovella. Lervo oli tunnettu metelöinnistään: hän ei pelännyt karjahtaa eikä mölytä, ja nyt hän huusi protestia koko kylän kuullen. Kekkuli-hahmo, joka tunnettiin tempauksistaan ja vilkkaasta luonteestaan, liittyi mukaan kannustamaan Lervoa – yhdessä he päättivät taistella epäoikeudenmukaisuutta vastaan.

        Kerholla meno yltyi entisestään. Hessu ja meikäläinen yrittivät pitää järjestystä yllä, mutta Kassu ja Lervo eivät antaneet periksi. LA-puhelimeen huutaminen muuttui karjunnaksi, ja metelöinti täytti ilman. Vetelä brojo, kylän laiskin mies, yritti pysyä poissa metelin keskeltä, mutta lopulta hänetkin tempaisi mukaan protestiin.
        Vaikka elämä Lervolassa oli täynnä vastoinkäymisiä ja hullunkurisia tilanteita, kyläläiset tiesivät, että yhdessä he selviävät mistä tahansa. Kassun kaatopaikkabisnes sai uuden alun, Lervo pääsi jaloilleen ja kerho jatkoi iltojaan – aina valmiina uusiin seikkailuihin, metelöinteihin ja LA-puhelimeen huutamiseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      74
      3338
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      94
      3112
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      178
      3055
    4. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      146
      2496
    5. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      56
      2418
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      209
      2236
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      58
      2192
    8. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      14
      2055
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      39
      1770
    10. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      402
      1729
    Aihe