Kela haluaa seuraavaan toimeentulotuen hakemukseen todistuksen siitä että haetaan halvempaa vuokra-asuntoa, kela lopettaa kokonaisen vuokran huomioimisen 1.10.2025 alkaen joten jos en laita todistusta niin voivatko sitä kuitenkin pyytää seuraavassa hakemuksen käsittelyssä jolloin käsittely siirtyy 7vrk ? En siis aio tehdä tuolle asialle yhtikäs mitään koska olen jo kaksi kertaa ilmoittanut että maksan erotuksen itse...kovasti vaan jankkaavat halvemmasta asunnosta :D
Toimeentulotuki ja halvemman asunnon haku
25
474
Vastaukset
- Anonyymi
Perinne kunniaan . Huutolaiset tien päälle !
- Anonyymi
Tyhjä pään juttuja
- Anonyymi
Kysy kelasta älä täältä
T:Lööwätörter - Anonyymi
Saattavat jatkaa jankkaamista tuohon määräaikaan asti. Itsellä määräajan jälkeen lopettivat meriselitysten vaatimisen.
- Anonyymi
Kelan kusihorot laitettava oikeaan vastuuseen ihmisvainoista.
- Anonyymi
Kusihorot löytyvät Suomen hallituksesta, joka päättää miten Kelan on toimittava.
- Anonyymi
se on oma valinta, miten kalliisti asuu.
Ja kela korvaukset tulee olla sovitettu siihen halvimpaan vaihtoehtoon !!
Elintaso itse tehden ja kelasta vain turva.- Anonyymi
Eikös terveen aikuisen tule itse huolehtia elämisestään eikä heittäytyä virkanilkkien holhoukseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös terveen aikuisen tule itse huolehtia elämisestään eikä heittäytyä virkanilkkien holhoukseen.
Eikö sadististen Kokoomuslaisten pitäisi pitää se vittumainen naama ummessa!!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö sadististen Kokoomuslaisten pitäisi pitää se vittumainen naama ummessa!!!
Ethän sinä ole terve aikuinen joten kommentti ei sinuun liittynyt.
- Anonyymi
Ostan toimeentulolla olutta ja ryyppään vuokrarahatkin jos toimeentulo ei riitä
tupauuno, peräkylä. savo - Anonyymi
Minulta ainakin vähensivät toimeentulotuesta yli menevän vuokraosan, kolmen kuukauden kyselyjen jälkeen. Ja ajallaan tuli tuki. Taisi olla, joku kohta, jossa oli rastiruutuun, jos maksat erotuksen... Siitä on jo pari vuotta aikaa.
- Anonyymi
Ööö siis mitenkä...jos et toimita selvitystä tai reagoi tuohon Kelan kyselyyn niin perivät sitten takaisin siinä vaiheessa kun ottavat huomioon vain kuntarajan mukaan ????
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ööö siis mitenkä...jos et toimita selvitystä tai reagoi tuohon Kelan kyselyyn niin perivät sitten takaisin siinä vaiheessa kun ottavat huomioon vain kuntarajan mukaan ????
ÖÖÖ. Ei mitään peritä takaisin. Laita vaan ajallaan Kelaan kaikki tositteet, joita toimeentuessa vaaditaan. Jos kämppäsi vuokra on yli toimeentulotuessa huomioon otettavan vuokrarajan, kela maksaa toimeentulotukea sen mukaan. Ei peritä takaisn edellisen kuukausien toimeentulotukia!
- Anonyymi
AP tässä...kysymys oli siis että siirtääkö Kela käsittelyä 7vrk jos en toimita selvitystä koska se on pyydetty kohdassa "Miten toimit jatkossa" ?
ps. Erotus on 17eur :P - Anonyymi
Näin minulla: "Jos jatkat asumista nykyisessä asunnossasi, etkä etsi edullisempaa asuntoa, sinulle huomioidaan xx.xx.2024 alkaen asumismenoiksi 715 e/kk. Tässä tilanteessa sinun ei tarvitse toimia yllä mainittujen ohjeiden mukaan tai toimittaa hakemuksen liitteeksi selvityksiä asunnon hakemisesta. Kohtuulliset taloussähkö-, vesi- ja kotivakuutusmaksut huomioimme erikseen." Ei ole ollut pakotusta hakemaan edullisempaa asuntoa, eikä tarvitse lähettää liitteitä edullisempaan hakemisesta. Ja toimeentulotuki tulee ajallaan, kun lähettää hakemuksen pari viikkoa ennen kuun vaihdetta : )
- Anonyymi
Tuppaa vaan kelan tapa olla se ettei edellisiä päätöksiä käsittelijä lue ainakaan tarkemmun ja jos tiedoissa on merkintä mitä uuteen hakemukseen vaaditaan niin käsittelijä täppää "pyydä lisätietoja/puuttuva liite" ja käsittely pitenee max 7 vrk ..
- Anonyymi
Eihän asumistukea katkaista, sen ylimääräisen summan maksat itse. Asumistukesi vain pienenee, jos asut yhä samassa.
Ja miten muka hakemsiesta voi todistuksen antaa? Kerrot että haet edelleen, mutta tyydyt tai joudut asumaan entisessä siihen asti. Sinnittele.
Ei vika ole Kelan vaan Orpon Hallituksen. Me halaumme tehdä kansalaisten elämästä tarpeettoman vaikeaa. Varsinkin heiltä joilla jo on vaikeaa.- Anonyymi
Mulkkumainen & sadistinen hallitus!
- Anonyymi
Kyse ei ollut asumistuesta vaan toimeentulotuesta, asumistuki ei liity näihin Kelan lähettämiin muuttokehoituksiin.
- Anonyymi
Laitat viestin, että etuuskäsittelijä h00r¤ voi tulla imemään sinua ja et aio hakea halvempaa asuntoa.
- Anonyymi
Kuinka paljon menee yli?
- Anonyymi
Tuollahan se jo luki, 17EUR
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuollahan se jo luki, 17EUR
kai tuon verran perse kestää maksaa toimeentulosta, itse olen vuosikausia maksanut noin 200€/kk..ihme nassutusta täällä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kai tuon verran perse kestää maksaa toimeentulosta, itse olen vuosikausia maksanut noin 200€/kk..ihme nassutusta täällä
AP tässä...siis nimenomaan kestää ja se on sanottu kelalle jo heti ensimmäisestä kehoituksesta mutta nyt ne jankkaa asiaa syyskuun loppuun asti ja vasta sitten ottavat huomioon sen uuden vuokra-rajan. Mut eipä se toki minua haittaa, maksakoot :D :D
Arvelin vaan että lykkäävätkö aina sitten hakemuksen päätöstä 7vrk jos en toimita todistuksia asunnon hausta jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2062429
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo411597Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1381251Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2871043Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56992Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis303975Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20932- 55916
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S19794Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58763