Mutta kun ei ole!
Nykyään ihmiset ottavat koiran, mutta eivät ymmärrä koiran tarpeita ja koiran luontaista käyttäytymistä. Ihmiset viilettää lenkillä koiran kanssa ja kuvittelevat olevansa hyviä koiranomistajia, kun lenkittävät pitkiä lenkkejä. Koira pidetään jatkuvasti vauhdissa, vauhdissa jonka ihminen määrää.
Jos ei koiran anna haistella, niin sehän on ihan sama, kuin ihmiseltä otettaisi kännykät ja tietokoneet pois. Tuostahan kova poru tulisi.
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/koti/76a1e93a-0924-4c8a-8583-2749fa065d36
Luulisi tälläisen asian olevan koiranomistajille selviö
3
319
Vastaukset
- Anonyymi
Mistä tiedät, etteivät anna haistella? Meillä kahdelle aamulenkki on pelkkää hidasta haistelua, sitten päivälenkki ensin haistelua, minkä jälkeen reippaampaa kävelyä vaikka 5km, välissä muutama pysähdys, lopussa taas enemmän, mutta nyt kuumalla huomattavasti lyhyempiä lenkkejä. Toinen koira kotiin, ja toiselle vielä 5-10km pyörälenkki, kesällä tuo jäähyllä, mutta käydään uimassa silloin tällöin. Sitten ennen nukkumaanmenoa ihan pelkkää hidasta haistelua taas korttelin ympäri, haistelevat muiden jättämät uutiset siinä samalla.
Eli mistä tietää, millä lenkillä joku nopeasti etenevä koirakko on, eikö ole parempi nähdä se koira liikkumassa reippaasti jossain eikä vain kusemassa naapurin aitaan tai oman asuintalon reunalle? - Anonyymi
Rakkihullut on höperöitä, hälyttäneet taas kytät rikkomaan lasin autosta kun rakki makoili tyytyväisenä autossa, ikkuna raollaan eikö ulkona ollut edes kuuma. Rakithan läähättää aina, ei tuollakaan mitään hätää ollut ja olisivat voineet mennä etsimään omistajaa uimarannalta, kuuluttaa vaikka. Mutta eipä siinä mitään jos toisilleen lisäkuluja aiheuttavat :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 551196
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.901167Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171040- 17878
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45793Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne112768Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64722- 12707
- 38609
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72603