Jos No Milk Today ja samat mainokset tympivät, apu saattaa löytyä täältä:
https://www.1.fm/stations
Tarjolla on 73 erityyppistä musiikkia lähettävää netin radioasemaa. Itse olen kuunnellut vain kolmea niistä. Miellyttävin tuttavuus on ollut 50- ja 60-luvun musiikkia soittava asema. Mainoksia on vain yksi, ja siinäkin asema mainostaa itseään noin 10-15 sekunnin ajan.
Noh, ei näidenkään asemien kappaletarjonta ole rajaton, mutta joka tapauksessa kuulet musiikkia, jota et taatusti ole kuullut Radio Nostalgiasta. Asemilla ei nimittäin soiteta ainoastaan tunnetuimpia listahittejä. Aidon Elviksen lisäksi kuulet esimerkiksi jonkun Suomessa täysin tuntemattoman hollantilaisen Andy Tielmanin versioita Elviksen hiteistä.
Musiikin on valinnut joku, jolla on melodian tajua. Enimmäkseen soitetaan amerikkalaista musiikkia, mutta seassa on myös Britannian edustajia, kuten Beatles ja Shadows.
Ja klassista countrya soittava asemaa tarjoaa tietysti mm. Johnny Cashia.
Kyllästynyt samoihin biiseihin?
15
269
Vastaukset
- Anonyymi
Musiikin on noille kanaville todennäköisesti valinnut AI.
- Anonyymi
Eli ratkaisusi on yksitoikkoiset nettiasemat, ja se vaihtelu tulee siittä et vuorotellen aina vaihdat eri aseman.
- Anonyymi
Parasta Back to the 50s & 60s -asemassa on, että se soittaa paljon muutakin kuin tuon ajan listahittejä. Parhaillaan soi esimerkiksi Connie Francisin versio Cliff Richardin tunnetuksi tekemästä kappaleesta When the Girl in Your Arms... Noh, tietysti Connie on vaihtanut sanan girl tilalle sanan boy, koska ei ollut lesbo! 😁
Instrumentaalejakin soitetaan melko paljon, esimerkiksi The Ventures, Duane Eddy ja erittäin hyvin Shadowsia matkiva bändi 1861. (Outo nimi!) Toki ihan aitoa Shadowsiakin soitetaan.
En ole koskaan kuullut tältä asemalta kuin yhden ja aina saman mainoksen, jossa se kehuu itseään, mikä on aika hämmästyttävää. Mistä asema saa rahaa toimintaansa?
Kuuntelen asemaa ihan aidosta radiosta, en tietokoneelta. Philips-radioni kykenee ottamaan vastaan kaikki nettiradioasemat. Kun käytössä on kunnon kaiuttimet, äänessäkään ei ole valittamista!- Anonyymi
Stream näyttää myös olevan hyvällä laadulla: 192k MP3!
Tässä suora linkki jos käytätte omaa soitinta: http://strm112.1.fm/60s_70s_mobile_mp3 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Stream näyttää myös olevan hyvällä laadulla: 192k MP3!
Tässä suora linkki jos käytätte omaa soitinta: http://strm112.1.fm/60s_70s_mobile_mp3192 kbps mp3 ei ole hyvä laatu. Mp3 on aina kuraa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
192 kbps mp3 ei ole hyvä laatu. Mp3 on aina kuraa.
On se nettiradiokäytössä.
Sea FM käyttää samaa bittinopeutta ja koodekkia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On se nettiradiokäytössä.
Sea FM käyttää samaa bittinopeutta ja koodekkia.onpas huonoa laatua. Häviöllisesti pakattua skeidaa joten ei jatkoon. Mp3 on jo niin historian siipien havinaa että sitä ei kannattaisi käyttää. Flac sen sijaan on hyvää laatua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
onpas huonoa laatua. Häviöllisesti pakattua skeidaa joten ei jatkoon. Mp3 on jo niin historian siipien havinaa että sitä ei kannattaisi käyttää. Flac sen sijaan on hyvää laatua.
MP3 on ok korkeilla bittinopeuksilla.
Flacia ei ole syytä käyttää, koska häviöllisyydestä ei ole hyötyä, kuin jossakin kompressoimattomissa klassisissa kanavissa.
Suomessa Rondo on ainoa Flacia käyttävä toimija. https://iradio.fi/
Ruosissa P2:lla on Flac stream, Ylenannolla ei. https://www.sverigesradio.se/artikel/p2-i-flac - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
MP3 on ok korkeilla bittinopeuksilla.
Flacia ei ole syytä käyttää, koska häviöllisyydestä ei ole hyötyä, kuin jossakin kompressoimattomissa klassisissa kanavissa.
Suomessa Rondo on ainoa Flacia käyttävä toimija. https://iradio.fi/
Ruosissa P2:lla on Flac stream, Ylenannolla ei. https://www.sverigesradio.se/artikel/p2-i-flac192 Kbps on korkea siirtonopeus. Harvemman korva kuulee eroa, kun tuota laatua enää nostetaan. Toisaalta tämä siirtonopeus on hyvä radiolla, koska se ei ole kurainen, eikä liian korkeanopeuksinen, että nettiradio pätkisi huonommilla yhteyksillä. Väittäisin, että lähes kaikki muut asemat siirtävät nettiradiotaan alhaisemmilla nopeuksilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
192 Kbps on korkea siirtonopeus. Harvemman korva kuulee eroa, kun tuota laatua enää nostetaan. Toisaalta tämä siirtonopeus on hyvä radiolla, koska se ei ole kurainen, eikä liian korkeanopeuksinen, että nettiradio pätkisi huonommilla yhteyksillä. Väittäisin, että lähes kaikki muut asemat siirtävät nettiradiotaan alhaisemmilla nopeuksilla.
Allekirjoitan väitteesi. 192k on MP3-pakkauksella tavanomainen esim. Saksassa. Sen korkeampaa laatua harvemmin tarjotaan, pl. ehkä jotkut public servicen kanavat.
192 kbps / 8,5 = ~23 kt/s. 320 kbps / 8,5 = ~38 kt/s, mutta luulisi nykyisissä 4G/5G verkoissa menevän, koska vaatiihan videokin paljon enemmän.
Suomessa Radio Helsinki on 256k MP3, Ylenanto myös 256k mutta AAC. Areena HLS-streamit sisältävät myös 64k ja 128k vaihtoehdot, 64k siellä LC-AAC, vaikka tuolla nopeudella tulisi ilman muuta olla HE-AAC.
Bauer tarjoaa jopa Radio Classic Premiumin vain 64k AAC:lla. No ei se ole tyhmä joka pyytää.. Vai onko nostaneet Premium streamien laatua kun nyt on kaikki ns. lukkojen takana eli enää ei onnistu kuuntelu suoraan oikealla urlilla? Keväällä muuttivat tavalliset AAC streamit HE-AAC:sta LC-AAC:ksi nostamatta bittinopeutta eli huononsivat laatua. No on niissä optimointia StereoToolilla, mutta ei taida LC-AAC:sta (joka muuten ei MP3sta parempi mittauksissa) enempää saada mehuja puristettua. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Allekirjoitan väitteesi. 192k on MP3-pakkauksella tavanomainen esim. Saksassa. Sen korkeampaa laatua harvemmin tarjotaan, pl. ehkä jotkut public servicen kanavat.
192 kbps / 8,5 = ~23 kt/s. 320 kbps / 8,5 = ~38 kt/s, mutta luulisi nykyisissä 4G/5G verkoissa menevän, koska vaatiihan videokin paljon enemmän.
Suomessa Radio Helsinki on 256k MP3, Ylenanto myös 256k mutta AAC. Areena HLS-streamit sisältävät myös 64k ja 128k vaihtoehdot, 64k siellä LC-AAC, vaikka tuolla nopeudella tulisi ilman muuta olla HE-AAC.
Bauer tarjoaa jopa Radio Classic Premiumin vain 64k AAC:lla. No ei se ole tyhmä joka pyytää.. Vai onko nostaneet Premium streamien laatua kun nyt on kaikki ns. lukkojen takana eli enää ei onnistu kuuntelu suoraan oikealla urlilla? Keväällä muuttivat tavalliset AAC streamit HE-AAC:sta LC-AAC:ksi nostamatta bittinopeutta eli huononsivat laatua. No on niissä optimointia StereoToolilla, mutta ei taida LC-AAC:sta (joka muuten ei MP3sta parempi mittauksissa) enempää saada mehuja puristettua.Sanoma (Supla) HLS streamit myös 256k AAC. Unohtui mainita.
HE-AAC peliin ja voisi pudottaa optimoimatta 96k:een. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sanoma (Supla) HLS streamit myös 256k AAC. Unohtui mainita.
HE-AAC peliin ja voisi pudottaa optimoimatta 96k:een."HE-AAC peliin ja voisi pudottaa optimoimatta 96k:een. "
Laatu heikkenee, mutta menis hyvin tuossa radiokäytössä. Parempi kun 128k MP3 ;)
Radio Dei on 256k MP3 https://stream.dei.fi/ ja KSML-konserni jopa 320k MP3 https://radio.diks.fi/
- Anonyymi
Lukuisissa karaokebaareissa käyneenä sanoisin, että 90 prosentille kuulijoista on täysin samantekevää onko musiikki hifiä tai jotakin mp kolmea. Tämän radioaseman aikakauden levytysten taso oli etenkin 50-luvulla kieltämättä enemmän tai vähemmän puutteellinen.
Se ei kuitenkaan haittaa musikaalisia kuuntelijoita. Musiikissa tärkeintä ei suinkaan ole se, että joka ainoa vivahde on tallennettu ja toistuu virheettömästi. Aikojen kuluessa olen lukenut paljon erittäin hupaisiakin kommentteja äänentoistosta.
90-luvulla Suomessa ilmestyi hifi-lehti, jonka tarkka nimi ei juuri nyt tule mieleeni. Eräässä lehden numerossa joku "asiantuntija" kertoi kuulevansa eron cd-soittimen äänentoistossa, jos pistotulppaa käännetään 180 astetta ja pannaan se takaisin pistorasiaan. 😁😁😁
Toinen vielä parempi asiantuntija kuuli eron, jos cd-soitin pannaan pehmeän tyynyn päälle. (Oletan, että kyseiset asiantuntijat eivät erota duurisointua mollista.)- Anonyymi
Vuosia sitten törmäsin YouTubessa Cliff Richardin haastatteluun, jossa hän kertoi halunneensa uransa jossakin myöhemmässä vaiheessa saada johonkin levytykseensä samanlaisen saundin kuin hänen ensimmäisissä vuonna 1958 tehdyissä levytyksissään oli.
Studion ääniteknikot kuitenkin ilmoittivat, ettei se ollut mahdollista, koska heillä ei enää ollut niin huonoja mikrofoneja. - Anonyymi
"90-luvulla Suomessa ilmestyi hifi-lehti, jonka tarkka nimi ei juuri nyt tule mieleeni. Eräässä lehden numerossa joku "asiantuntija" kertoi kuulevansa eron cd-soittimen äänentoistossa, jos pistotulppaa käännetään 180 astetta ja pannaan se takaisin pistorasiaan. 😁😁😁"
Siinä riittää juttua:
https://foorumi.hifiharrastajat.org/index.php?threads/töpselinkäännöt-ja-yleismittaroinnit.48531/
https://foorumi.hifiharrastajat.org/index.php?threads/virtajohdot.105099/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1323549
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1282566- 242116
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.162004Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s241590Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291570Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää181561Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?301001- 87952
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai64916