Tilastot ja oma havainto osoittaa, että suurten ikäluokkien lapset (70- luvulla ja 80-luvun alussa syntyneet) ei intoutuneet koskaan mökkeilemään Ristijärvellä tai vastaavissa perinteisissä mökkipitäjissä. Heidän mökkeilynsä ollut lähinnä viikonloppuja huvittelukeskuksissa kuten Ruka, Vuokatti tai Himos.
Mutta nyt taas heidän lapsensa (2000-luvulla syntyneet) ovat kovastikin innostuneet perinteisestä mökkeilystä. Osasyy voi olla taloudelliset resurssit, mutta myös se, että seuraava sukupolvi ei useinkaan halua tehdä kuten edellinen.
Kehityksen näkee ominkin silmin esim. S-marketissa kesäviikonloppuisin. 18 viiva 25-vuotiaita ihmisiä näkyy kaupassa paljon enemmän nyt kuin 25 vuotta sitten, jolloin heidän vanhempansa olivat sen ikäisiä.
Voidaanko ilmiöstä ottaa jotain hyötyä Ristijärvelle? Siis sen lisäksi mitä se muutenkin jo tuo...
Yksi mahdollinen vetovoimatekijä
7
368
Vastaukset
- Anonyymi
Millä logiikalla se on vetovoimatekijä, jos nuoriso on innostunut mökkeilystä?
- Anonyymi
Nuoriso ei ole innostunut mökkeilystä.
- Anonyymi
Ei isossa mittakaavassa, mutta on enemmän kuin vuosituhannen vaihteessa.
- Anonyymi
Ostetaan muuten ruuat muualta kun hinnat on niin kalliita. Tuodaan ruoat ja juomat tullessa. Pizzeria on vitsi.
- Anonyymi
Käyppä s-marketissa kesällä pe tai la-iltana, niin huomaat, että on aika paljon tuntematonta väkeä ostoksilla.
- Anonyymi
Kajaanista ostetaan isommat satsit ja täydennetään S-marketista.
- Anonyymi
Mutta eihän tuo ole mikään ongelma. Mitä väliä Ristijärvelle ja ristijärveläisille käyttääkö mökkeilijä meidän kauppaan 30e vai 90e? Kunhan sen verran kaupassa käyvät, että kauppa säilyy.
Mutta voisihan mökkiläisiä hyödyntää vaikka järjestämällä tapahtumia enemmän ja ottamalla mökkiläisiä mukaan erinäiseen toimintaan mm. kulttuuri ja liikunta.
Ainakin minä tykkään jo pelkästään siitä, että näkee ihmisiä liikkeellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 377292
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533652Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu463524- 623278
- 512954
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342789Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/482691Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint292458IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1831792- 471531