huijauspuheluita vastaan – käy huijarille kalliiksi
Muutos koskee kaikkia Telian liittymiä.
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000011277465.html
Telia otti käyttöön keinon ikäviä
8
492
Vastaukset
- Anonyymi
Telia häiritsee rikollisella tavalla ihmisiä lähettelemällä lapsellisia viestejä alituiseen. Yrittävät kaupata vaikka mitä paskaa. Sitäpaitsi TV -mainoksissa annetaan ymmärtää, että pulju on suomalainen, vaikka se on ruotsalainen.
- Anonyymi
Suomesta puuttuu todellinen kilpailu tele-alalta, kun operaattoreita on vain 3 ja Elisakin on alkanut pitää asiakkaitaan pilkkanaan, muut operaattorithan sen on tehneet jo aiemmin.
- Anonyymi
Milloin Telia alkaa estää omien myyntihuijareidensa toimintaa kauppakeskuksissa?
- Anonyymi
Mikset vain ota käyttöön puhelinmarkkinoinnin ja huijauspuheluiden estoa? Esimerkiksi Samsungin puhelimissa on sisäänrakennettuna kysinen toiminto, se pitää vain ottaa käyttöön. Lisäksi Androidille on suomalainen Kilpi -sovellus, jonka tarkotuksena on estää puhelinmyyjien ja huijarien soittoja.
T. miksuh - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikset vain ota käyttöön puhelinmarkkinoinnin ja huijauspuheluiden estoa? Esimerkiksi Samsungin puhelimissa on sisäänrakennettuna kysinen toiminto, se pitää vain ottaa käyttöön. Lisäksi Androidille on suomalainen Kilpi -sovellus, jonka tarkotuksena on estää puhelinmyyjien ja huijarien soittoja.
T. miksuhKoska ne voi ottaa ilmaiseksi muualta käyttöön.
- Anonyymi
Mitähän mahtaa tapahtua, jos soitat jollekin vahingossa ja sitten katkaset puhelun heti niin ettei vastaajan puhelin ehdi kuin hädintuskin pirahtaa jos sitäkään. Pitääkö toi Telian systeemi sitten sitä vahingossa soitettua puhelua huijaussoittona ja kun vastaanottaja sitten soittaa takaisin huomattuaan puhelun se alkuperänen vahinkosoiton tehnyt joutuukin maksumieheksi. Eli erotteleeko toi -Telian systeemi todelliset tunnetut huijarinumerot vai laskeeko se vahinkosoitotkin huijausyrityksiksi?
- Anonyymi
Telia repaidkortttia en suosittele !
Ostin lahjaksi ikäihmisille ja nyt ymmärrän, jos ei vastaa puhelimeen.
Telia työntää vastaajan heti päälle. ettei varmasti ehdi vastata?
Telia viestit ja vastaaja tukkii koko puhelinyhteyteni, en suosittele kenellekään!- Anonyymi
vastaaja pois päältä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16122104Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant658656Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va646182SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1785792Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3145252Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294816HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.794422Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm804225"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153750Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo811981