Omalla autolla Puolaan

Anonyymi-ap

Omalla autolla Keski-Eurooppaan.
Tuntuuko Finnlinesin laivalla auto ja kaksi henkilöä Helsingistä Travemündeen hinta noin 600 euroa kalliilta.

Toinen vaihtoehto on ajaa Ruotsin ja Tanskan kauttakaan kun huomioi autolautan Turusta Tukholmaan n. 190 € tai Helsingistä- Tukholmaan n. 270 € halvimmassa hytissä. Lisäkuluja kertyy Ruotsin ja Tanskan välisen Iso-Beltin siltamaksusta n. 45 € sekä Puttgarden-Rødby lauttamaksusta auton koosta- ja kellonajasta riippuen 250-280 €. Tällä vaihtoehdolla hintaa kertyy 485- 595 €, riippuen siitä lähteekö laivalla Helsingistä vai Turusta,ilman polttoainekuluja tai sähköautolla latausmaksuja. Ajomatka Tukholmasta esimerkiksi Berliiniin on noin 1100 km / 13 tuntia. Yöpymisiä kaksi, ensimmäinen Ruotsin laivalla ja toinen jossain kohtaa matkan varrella.

On myös kolmas vaihtoehto
Via Baltica E67
Laivalla Tallinnaan 2 ½ tuntia 50-100 € ja Via Baltica E67 tietä Tallinna-Riika-Kaunas-Suwalki Varsovaan 978 km / 11 ½ tuntia. Varsovasta Berliiniin 590 km / 5 ¾ tuntia. Matkalla on hyvä varautua kahteen yöpymiseen matkan varrella. Hotellien hinnat Latviassa, Liettuassa ja Puolassa ovat lähes puolet halvempia kuin Ruotsissa ja Tanskassa. Latviassa, Liettuassa ja Puolassa on tarjolla siistejä hotelleita aamiaisella 60-80 euron hintaan. Diesel- ja bensiini ovat halvempia samoin kaikki muut palvelut. Tiestö on hyväkuntoista, moottoritiet loistavia nopeusrajoituksin 120-140 km/h. Sähköautolla liikkuville tiedoksi, että latauspisteitä on on molemmilla reiteillä hyvin tarjolla.
Kokemuksia Via Balticalta
https://www.facebook.com/groups/632850304257024/?_rdr

5

409

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voisitko päättää, oletko menossa Latviaan vai Liettuaan vai Puolaan? Vai Travemündeen? Monta avausta samasta asiasta. Pögh.

      • Anonyymi

        Puolaan, siellä on mahtavat kurwat.


      • Anonyymi

        Latviaa ja sieltä Liettuaan sekä edelleen Puolaan.


    • Anonyymi

      Ihminen on onnettoman turha jos ei osaa päättää mitä haluaa ja haluaa maksaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      65
      1792
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1189
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      973
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      15
      866
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      81
      636
    6. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      632
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      92
      595
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      528
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      505
    Aihe