Pakkaussuhde

Onko normaali kuvauksessa hyvin eroa pakkaussuhteilla hieno ja ehieno?
1269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tietämättä mitä tarkoitat normaalikuvauksella ja tuntematta kalustoasi on vähän vaikea vastata tällaiseen kysymykseen.

Jos nyt kuitenkin oletetaan, että käytössä on vähintään 3.2 M:n kenno ja kuvia käytetään vain kymppikuvien tekemiseen tai niiden tietokoneelta katselemiseen, eikä niillä tule ikinä tulevaisuudessakaan olemaan mitään muuta käyttöä, niin ei tuolla suurta käytännön eroa ole.

Jos taas on vähänkään epäilystä, että osallakin kuvista saattaisi olla vakavampaakin käyttöä, niin kannattaa käyttää mhd. pientä pakkaus suhdetta ja suurinta resoluutiota. Tällä vakavammalla käytöllä tarkoitan mm. osasuurennosten tekoa kuvien jälkikäsittelyä tai vaikkapa julkaistavaksi lähettämistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jakke kirjoitti:

Onko normaali kuvauksessa hyvin eroa pakkaussuhteilla hieno ja ehieno?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu