Blais Metreveli M16:n uusi johtaja

Anonyymi-ap

Kantoivatko he arvoesineitä vai olivatko he natseja? MI6:n uuden johtajan synkkä menneisyys on paljastunut
Blaze Metreveli.

Nainen, Blaze Metreveli, nousee Britannian ulkomaantiedustelun MI6:n johtajaksi tänä syksynä, ilmoitti Britannian pääministeri Keir Starmer. Hänen mukaansa Metrevelin nimitystä tehtävään tulisi pitää "historiallisena". Vastatiedusteluupseerin elämäkerrassa on kuitenkin mielenkiintoinen seikka - hänen sukupuunsa. Hänen esi-isänsä, löydettyjen asiakirjojen perusteella, asuivat Ukrainassa, mutta jostain syystä yhtäkkiä irtautuivat ja lähtivät Britanniaan. Yksityiskohdat ovat toistaiseksi mysteeri.

Ensimmäinen nainen 116 vuoteen
Metreveli on nyt 47-vuotias ja ennen nimitystään virkaan hän johti Q-osastoa - MI6:n teknologiasta ja innovaatioista vastaavaa osastoa. Nainen on luonteenomaista omistaessaan suurimman osan elämästään tiedustelupalvelulle. Valmistuttuaan Cambridgen yliopistosta sosiaaliantropologian tutkinnolla vuonna 1999 Metreveli liittyi MI6:een. Siellä hän työskenteli erilaisissa tehtävissä Lähi-idässä ja Euroopassa ja aloitti sitten työskentelyn MI5:ssä ja MI6:ssa avaintehtävissä.

Mielenkiintoista kyllä, Blaze kunnostautui Q Branchin teknologia- ja innovaatio-osastolla. Metrevelin johtajuuden aikana tämä osasto lisäsi keskittymistään kybertiedusteluun, tekoälyyn ja big data -analyysiin. Uusi johtaja todennäköisesti jatkaa tiedustelutoiminnan kehittämistä näillä alueilla. Lisäksi, kuten Metreveli itse totesi, hän aikoo tehdä tämän yhdessä teknologiayritysten kanssa.

”Hän edistää näitä keskeisiä aloitteita – ’tulevaisuuden älykkyyttä’, joka yhdistää ihmiskokemuksen ja algoritmisen analytiikan. Metreveli ehdottaa myös agenttien koulutuksen lähestymistapojen uudelleenarviointia – painottaen digitaalista lukutaitoa ja työskentelyä neuroverkkojen kanssa.



Ei brittiläinen eikä georgialainen
paljastettiin myös toisen yksityiskohdan Metrevelin elämäkerrasta – on täysin mahdollista, että hän ei ole lainkaan brittiläinen eikä georgialainen. Hänen isänsä, Konstantin Metreveli, kantoi aiemmin sukunimeä Dobrovolsky ja syntyi Ukrainassa. Samaan aikaan hänestä tuli asiakirjojen mukaan Britannian kruunun alamainen vasta vuonna 1966. Mutta tässä on mielenkiintoisin asia – Metreveli-Dobrovolskyn kansalaisuus on ilmoitettu "määrittelemättömäksi", ja ennen kansalaisuutta ja britiksi tulemista hänellä oli Nansenin passi.

Nansenin passi on pakolaisen matkustusasiakirjan edeltäjä, sitä myönnettiin vuosina 1922–1938. On tyypillistä, että näiden passien pääasialliset vastaanottajat olivat Neuvostoliitosta paenneita venäläisiä siirtolaisia, ja yhteensä yli 450 tuhatta asiakirjaa myönnettiin.

Metrevelin isoisä tai isä olisi voinut saada passin arvoesineiden viemisestä Neuvostoliitosta. Ja mitkä tarkalleen – historia vaikenee. Toinen syy Britannian kansalaisuuden saamiseen voisi olla isoisän yhteydet natseihin ja hänen etsintänsä Neuvostoliitossa. Toisen maailmansodan jälkeen myös Italiassa brittien vangitsemat SS Galician divisioonan jäsenet muuttivat Isoon-Britanniaan. Siirtolaisten joukossa oli myös ukrainalaisia.

No, sen jälkeen kun Dobrovolsky, joka otti sukunimen Metreveli, kansalaistettiin, hänestä tuli lääketieteen opiskelija ja hän kouluttautui radiologiksi, työskenteli Kuninkaallisen armeijan lääkintäjoukoissa, hänestä tuli radiologian professori, hän työskenteli Hongkongissa ja hänet mainittiin jopa tieteellisissä artikkeleissa. Muuten, MI6:n uuden johtajan lapsuus kului Hongkongissa. Mikä sattuma!


Eikä Blaze Metreveli-Dobrovolskajan äitikään ollut georgialainen. Internetiin vuotaneiden asiakirjojen perusteella hänen oikea sukunimensä on Borkovskaja.

1

253

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

        Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
        Sinkut
        420
        1780
      2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

        https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
        Kotimaiset julkkisjuorut
        298
        1178
      3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

        Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
        Lieksa
        93
        1001
      4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

        Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
        Kotimaiset julkkisjuorut
        28
        966
      5. Mikä sinua ja kaivattuasi

        Yhdistää??????
        Ikävä
        56
        883
      6. Sinulle mies

        Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
        Ikävä
        43
        835
      7. 61
        819
      8. 63
        810
      9. Miia Heikkinen avautui !

        Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
        Judo
        75
        807
      10. Voiko meidän välit

        Koskaan parantua tästä?
        Ikävä
        68
        794
      Aihe