niin että oletteko minkä järjestäjän (sts,ef..?) kielikursseilla olleet? kehuja ja haukkuja :S
KIELIKURSSILLE, suositelkaa....
Yeah.
71254
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
oh boy, jos kielikurssia suunnittelet niin lähe ef:n mukana maltalle st.Julianssiin. tulin sieltä ite just viime viikonloppuna ja oli ehkä parhaat 2 viikkoo tähän astisessa elämässäni :D
siellä on kaikkee mitä vaan lomalta/kielikurssilta voi haluta, hyviä rantoja, paljon aurinkoo, hyvää pizzaa, uskomattoman ystävällistä porukkaa ja aivan mielettömiä clubeja ja discoja. siis ne discot on oikeesti jotain sellasta josta tällasen tavallisen suomalaisen on vaikee ees uneksia. Ef kannattaa valita ehkä siks että siellä ei olla todellakaan mitään nipottaja-natseja vaan ne liiderit ymmärtää yllättävän hyvin mitä meijän päässä liikkuu ja ne on yleensäkkin kovin rentoo porukkaa.
en nyt milläään osaa tiivistää tota reissua pariin lauseeseen mutta kysy ihmeessä jos joku juttu askarruttaa..
Oli STS:n kielikurssilla Lontoossa jokusia vuosia sitten. Perillä selvisi, että Lontoo tarkoittaa Wimbledonia, joka sitten vielä meikäläisen kohdalla tarkoitti Mitchamia. Mitchamistä oli 20 min bussimatka Wimbledoniin, josta oli 30 min junamatka Lontooseen. Perhe jossa asuin piti opiskelijoita vain rahan takia. Saimme katsoa esim. tv:tä vain heidän kanssaan, emme yksin.
STS:n järjestelytkin kusivat koko ajan: firman bussit olivat aina myöhässä minne vain olimme menossa, lähtiessä jopa melkein myöhästyimme lennolta. Aktiviteetit eivät olleet kovin hyvin suunniteltuja: klassista turisti-paskaa, ilman mitään ekstraa joka olisi kiinnostanut sen ikäistä. Iltaohjelmaa kolmen viikon aikana oli jopa kaksi kertaa. Opetus oli todella huonoa: en oppinut mitään uutta.
Kaikesta jäi sellainen maku, että koko homma oli rahastusta. En todellakaan suosittele siis STS:ää.
kiva olis tietää minkä ikäinen olet kun kävit kielikurssilla?? ja mikä oli anti kielen suhteen ja oliko sulla kaveri mukana jo suomesta lähtien?? oliko sulla jo vahva englanti ennen kurssille lähtöä?? ja paraniko englantisi reissulla
Olin kielikurssilla ollessani 16, täytin 17 myöhemmin samana vuonna.
Kielitaitoni oli kyllä melko vahva jo lähtiessä. Olisin varmaan hyötynyt enemmän keskustelu-tyyppisistä tunneista kuin ryhmätöistä ja kielioppitehtävistä. Olin kyllä kansainvälisellä kurssilla eli opiskelijat olivat sieltä ja täältä Euroopasta.
Kaikki kolme opettajaa olivat englantilaisia, mutta heistä kukaan ei kuitenkaan käsittääkseni opettanut työkseen englantia, olivatko edes kaikki opettajia(?), yksi opetti ainakin varsinaiseksi työkseen fysiikkaa paikallisella yläasteella.
Kaikki kolme olivat kyllä mukavia, mutta eivät oikein jaksaneet panostaa vapaa-ajan toiminnan järjestämiseen.
"Koulumme" oli paikallisen Irlantilaiskeskuksen takahuoneessa ja etuosassa oli pubi.
Olin 17 ku kävin kurssin ja lähdin sinne aivan yksin tuntematta ketään mutta elkää tosiaankaan pelätkö lähteä yksikseen koska sillä tavalla tutustuu ehdottomasti parhaiten uusiin ihmisiin. Minun kieli taitoni oli kylläkin matkalle lähtiessä jo hirveän hyvä ja vaikka en siellä paljoa uutta kieliopista oppinut niin puhuminen parani aivan uskomattomasti kun joutui jatkuvasti kieltä käyttämään ja nyt uskallan käyttää englantiani paljon rohkeammin.
Kurssin alussa oli taso testi ja porukka jaettiin sen mukaan ryhmiin 1-5 ja minä menin 5 ryhmään. En osaa sanoa miten paljon ryhmien opetus erosi toisistaan koska en muiden ryhmien toiminnasta paljoa ottanut selvää. Opettajina oli oikeita paikallisia opettajia joiden englanti ei totta puhuen mitään aivan täydellistä ollut mutta se ei haitannut ollenkaan koska tarkoitushan oli opetella englantia arkipäivän tilanteita varten.
nyt olen Irlannissa kielikurssilla EF:n kautta. On ollu ihan mielettoman hauskaa! Suosittelen lampimasti!
Ihmiset on todella ystavallisia ja maisemat, Dublinin ulkopuolella, ihania!
Perhekin on aivan mahtava, vaikka bussi matka sielta keskustaan on noin puol tuntia.
Oon siis EF International kurssilla ja taalla on paljon etenkin italialaisia ja espanjalaisia.
Yksin tanne lahdin ja kavereita loysin tosi helposti.
Olen siis 17.
Nyt on eka viikko takana ja kaksi edessa ja jo nyt olen oppinut kayttamaan englantia paljon rohkeammin vaikka virheita tulaa aika paljon...
Mutta jos ootte epavarnoja englannin taitonne suhteen, niin erittain todennakoisesti osaatte sita paremmin kuin monet espanjalaist ja italialaiset, mutta silti nekin parjaa!