Ei kokkolalaiset omista kokkolan satamaa

Anonyymi-ap

Posti toi jonkun kokkolan sataman esitelehtisen, jossa heti valehdellaan, että
"Koska kyse on kokkolalaisten omistaman sataman 200-vuotisjuhlavuodesta, sitä on luonnollisesti syytä juhlia yhdessä."
Sataman omistaa kokkolan sataman toimitus johtaja.
Ei yhdelläkään kokkolalaisella ole pääsyä kokkolan satamaan, portit ovat lukitut, eikä sisälle päästetä.

Jos omistat jotakin, kuten asunnon, auton tai minkä muun, niin sinulla omistajalla on pääsy asuntoosi, autoosi ja oikeus käyttää omaistamiasi asioita.
Kokkolan satamaan ei kokkolalaisilla ole mitään oikeutta mennä, joten koko väittämä kokkolalaisten omistamasta satamasta on täyttä valetta.
Joskus ennen satamaan vielä pääsi katselemaan laivoja ja nostureita, mutta ei ole enää päässyt moneen vuoteen, on portit kiinni ja aidattu koko satama, ei sinne ole kellään ulkopuolisella pääsyä, ei edes kokkolalaisilla !

3

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kyllä voi omistaa mutta haltija on muu . ihan kuten auton voi omistaa henkilö x ja haltija voi olla henkilö y.

    • Anonyymi

      Mitä kaikkea veronmaksaja tietämättään mutkan kautta omistaakaan? Mitä henkilökohtaista hyötyä omistamisesta on? Sen kun joku näistä rengeistä, jotka näitä "meidän" yrityksiä pyörittävät joskus selkokielellä kertoisivat.

    • Anonyymi

      Kokkolan satamayhtiö maksaa meille kaupunkilaisille eli Kokkolan kaupungille joka vuosi isot summat euroja, joilla maksetaan vanhusten hoitoa, lasten koulunkäyntiä, katujen kunnostusta jne. Eli aika tärkeä paikka tuo meidän kokkolalaisten satama. Sinne muuten ei enään pääse ilman kulkulupaa turvallisuussyistä. Aika viisas päätös sekin kun tiedetään, mitä kaikenlaisia hörhöjä liikkuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      162
      9217
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      111
      4124
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      114
      3932
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      397
      3534
    5. 55
      3403
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      43
      2730
    7. Yliajo Heinolassa

      Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi
      Heinola
      49
      1989
    8. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      11
      1961
    9. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      1947
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1541
    Aihe