Onnistuuko nettiyhteyden rakentaminen boksiin niin, että kun mulla on vain netti-mokkula (jossa ei siis muuta kuin mini-usb) nettiä varten.
Läppärillä siis netti-yhteys ( wi-.fi + mokkula ) ja kun läppärissä on tuo Rj45 liittimen pistoke, niin saanko tästä läppäristä ao johtoa käyttäen nettiyhteyden myös digiboksiiin ?¨Ja siis digiboxi tarvitsemansa nettiyhteyden läppärin kautta.
Ts. toimiiko netti "taivaalta" mokkulla läppärin kautta boxiin ja päinvastoin
Tarvitsen Netti-yhteys RJ45 johtoa käyttäen digibokxille (ei muita vaihtoehtoja)
8
69
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
mihin digiboksi tarvitsee nettiyhtetyttä?
- AnonyymiUUSI
Riippuu boxista. Voihan siinä olla vaikka mitä sovelluksia. Ja ohjelmistopäivityksiin.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Riippuu boxista. Voihan siinä olla vaikka mitä sovelluksia. Ja ohjelmistopäivityksiin.
Aivan, ei sitä rj45 pistoketta turhaan ole boksiin laitettu ja etenkin hd-bokseihin.
mutta avauksen kysymykseen ei kukaan vielä ole vastannut. toki, selvinneehän tuo itse kokeilemallakin. siitä vaan piuhat kii ja katsomaan mitä tapahtuu , toki jos joku tietää mitä tapahtuu, olisi kiva tietää - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Aivan, ei sitä rj45 pistoketta turhaan ole boksiin laitettu ja etenkin hd-bokseihin.
mutta avauksen kysymykseen ei kukaan vielä ole vastannut. toki, selvinneehän tuo itse kokeilemallakin. siitä vaan piuhat kii ja katsomaan mitä tapahtuu , toki jos joku tietää mitä tapahtuu, olisi kiva tietääOn mullakin telkussa rj45-pistoke ja lienee täysin turha koska telkku ei ole mikään älytelkkari.
- AnonyymiUUSI
Vähän veikkaan, että ei tule toimimaan. Ensinnäkin kannettava ja boksi, pitäisi kytkeä toisiinsa ristiinkytketyllä kaapelilla, ja koneen pitäisi jakaa verkkoyhteys. Molemmille pitäisi määrittää kiinteät ip-osoitteet, että verkkoyhteys toimisi. Varmiten homma toimii, kun käytössä olisi erillinen reititin, mihin LAN-kaapelin voisi kytkeä.
- AnonyymiUUSI
Nykyiset LAN-piirit osaa yleensä tehdä ristiinkytkennän automaattisesti eli viimeksi tarvinnut moisesta välittää joskus 2000-luvun alussa. Tarvitset reititystauluun läppärille IP-forwarding muutoksen sekä enable-komennon:
https://www.linode.com/docs/guides/linux-router-and-ip-forwarding/ - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Nykyiset LAN-piirit osaa yleensä tehdä ristiinkytkennän automaattisesti eli viimeksi tarvinnut moisesta välittää joskus 2000-luvun alussa. Tarvitset reititystauluun läppärille IP-forwarding muutoksen sekä enable-komennon:
https://www.linode.com/docs/guides/linux-router-and-ip-forwarding/Hyvä tieto, kiitos vastaajalle. Soon "händs ap" kun on vielä win7kin, pyyhe suosiolla kehään.
Osaisiko tietäjä myös vastata seuraavaan kysymykseen: Pitääkö se hd-boxi oikeasti kytkeä nettiin ennen asemien viritystä, näin ne mulle sano dna-putiikissa ? - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä tieto, kiitos vastaajalle. Soon "händs ap" kun on vielä win7kin, pyyhe suosiolla kehään.
Osaisiko tietäjä myös vastata seuraavaan kysymykseen: Pitääkö se hd-boxi oikeasti kytkeä nettiin ennen asemien viritystä, näin ne mulle sano dna-putiikissa ?Ainakin DNA:n sivulla on ohje, että liitä laite ensin LAN-yhteydellä verkkoon. Laite ilmeisesti päivittää itsensä + tekee varmaan jotain muutakin. Tämän jälkeen ohjeissa sanotaan, että kytke antennikaapeli laitteeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.961270Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata371265Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2861115- 1071035
- 71982
- 18956
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva13928- 51910
Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju16801Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f162798