Persut ja vasemmistoliitto tasoissa. Kymmenen prosentin kannatus molemmilla. Ihan pakko kysyä persuilta, että nousetteko tosiaan pääministeri puolueeksi seuraaviin vaaleihin mennessä, niinkuin täällä olette uhonneet? Eppäillä tuota soppii.
Kannatusmittaus
Anonyymi-ap
34402
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Hei
poika hoi
miksei Sdp- hanurisi soi ?
sdp- sexuaalisen tasa- arvon hinaajapuolue
Kyllä 😁
Huijauksista jää aina kiinni ennemmin tai myöhemmin ja nyt se persujen kohdalla on toteutunut.
Selittele lisää vasili
ei sua kukaan usko
pommia moskovaan
sdp
Eli lässyttämällä vastaat, kun tärkeistä asioista kysellään. No, roskaväki ei muuta osaa.
Ps tipahtaa varmaan pois suomen politiikasta kannatus tippuu koko ajan
Ei kokonaan tipahda vaan pääsee kilpailemaan RKP:n ja KD:n kanssa paremmuudesta.
Unohdin vielä Liike-Nytin.
Onneksi nuo rasistit loppuu suomesta. Maltilliset puolueet ne pitää olla eikä äärioikeisto
Ymmärrän toisaalta persujen vitutuksen.
Puolueen kansanedustajilla on todellinen huoli tulevasta vaalista.
Puolueen johto ei näköjään muuta kuin toivoo ja se ei nyt riitä alkuunkaan kun on kysymyksessä 15 edustajan lähtö eduskunnasta.
Tolkun politiikka ei toimi ja sen tuloksia nyt maksellaan.
Purra yrittää epätoivoisesti selittää kannatuksen laskuun tiedotusta mutta muut on jo sen tiedotuksen tehneet ja vain yksinkertaisesti tehty politiikka kokoomuksen apupuolueena on se todellinen syy.
Gallupit on galluppeja ja uurnassa on totuus. Valtaosa on kuitenkin tyytyväisiä perussuomalaiseen politiikkaan. Mennään Suomi ja suomalaisuus edellä. Perussuomalaiset jatkavat hyvää työtä Suomen suurimpana duunaripuolueena duunarin asialla.
niin, pari vuotta vielä jatkavat tai syksyllä voi olla edessä lähtö hallituksesta.
Puolueen sisällä on oppositio ja se nähtiin puoluekokouksessa.
hajaannus on alkanut sitä et voi sinäkään kieltää.
Hajaannus on alkanut sinun pään sisällä. Kaikenlaiset mielenterveysongelmat ovat lisääntyneet demarien ja vasemmistoliiton kannattajien joukossa koska ei niitä kukaan terve ihminen äänestä.
Mikä valtaosa? Valtaosa ei ole kyseessä, kun 10 % on kannatus. Heh, heh...
Itse olin Lahdessa mukana ja kuulin ja näin mitä mieltä oltiin.
Vasurit menee ps ohi
Perspökäleiden kannatus on syöksykierteessä oliko seuraavissa vaaleissa 3-4% luokkaa................hehheh..........tolokunpökäleet
Huima 10% kannatuksen pudotus kahdessa vuodessa ja puolue ei reagoi mitenkään omiin tekemisiin joka on aiheuttanut kannatus laskun.
Luulisi kuitenkin, että puolueen johto irtautuu Orpon politiikasta ja palaa siihen politiikkaan mitä ennen vaaleja luvattiin ja ehdottomasti vaadittiin.
Vielä hallituskauden alussa oltiin teräviä mutta nyt näyttää, että hanskat heitetty nurkkaan ja toivotaan toivotaan linja Orpon kanssa jatkuu.
10 prosenttiyksikköä se lasku on.
Eli käytännössä kannatus on tipahtanut puoleen eli 50%. Osasyynä kannatusromahdukseen on kelvottomat edustajat, jotka ovat asettaneet oman etunsa muiden edelle.
Paikallinen persuesustaja hommasi avustajaksi viherpiipertäjä tyttöystävänsä. Ei juuri luottamusta kansassa herätä.
Heti hävisi muutama tuhat ääntä kainuussa
Ei ps luovu ministeri paikoista sama asia oli viimeksi kun ps hallituksessa
Ei persujen tarvitse hallituksesta lähteä että se hajoitetaan RKP on se joka päättää jatkaako hallitus vai ei?
Mestari nostaa perussuomalaiset pääministeripuolueeksi. Pääministeri Riikka Purralle ja 2030 presidentti Halla-aho.
Perussuomalainen Suomi on aito kansan koti.
Mestari ei osallistu tehtävänsä takia päivän politiikkaan ja jos osallistuu tulee sanomista eduskunnassa tiedät asian itsekin.
Tiedät myös sen, että PS-puolueen varmoja kannattajia on n, 10 % ja liikkuvia ei saada äänestämään uudelleen puoluetta, ehkä pari kolme % sen 10% päälle ja siinä se sitten on.
Alle 24% kannatuksella ei tule suurinta puoluetta.
Kun tiedetään sekin asia, että kokoomus ei helpolla lähde uudelleen PS kanssa hallitukseen ja muut demarit , Kepu, Vihreät ja Vasemmistoliitto sekä RPK ovat yhteistyötä vastaan niin miten PS muodostaa hallituksen vaikka olisikin suuri puolue????????
Tolkun ihmiset äänestää PS:n 50% puolueeksi eikä apupuolueita oteta hallitukseen 😁
Mistä ihmeestä luulet puolueen saavan n, 1.7-2 miljoonaa ääntä????
Riikka on jo tenat hommannut persuille valmiiksi.
Vaaliuurnasta.
Höpö höpö!
Jytkyssä 2023. ps sai n, 630000 ääntä ja n,20% kannatuksen .
Tuo äänimäärä oli ihan maksimi mitä puolue sai ja tutkittua tietoa oli , että liikkuvia äänestäjiä oli ps äänestäjissä n, 4.5 %
Nyt puolueeseen tyytymättömiä on enemmän kuin 4,5% .
Jos Purra ei muuta politiikkaa Orpon kainalosta niin sinäkin tiedät mitä tulevissa vaaleissa tapahtuu.
Jytkyä se pukkaa 2027 aivan kuten 2011,2015,2019 ja 2023.Kesken vaalikauden kannatus laskee mutta vaaleissa pomppaa huipputasolle.
Et ota huomioon että vasemmiston, demareiden ja vasemmistoliiton kannattajat eivät jää nyt kotiin seuraavissa vaaleissa .
Tulee sellainen äänien keskittäminen yhdelle puolueelle että se saa persut oppositioon varmasti.
Vasemmiston roskaväki keskitti äänet pressanvaaleissa humupekalle kun Mestarin äänisaalis pelotti niin kovasti. Ja sehän oli hieno potti, 2030 äänestetään Mestari kansan johtajaksi.
Persujen moskovalaisuus alkaa vaikuttaa, eli joutuneet vasemmiston tasolle.
Ps uppoaa lopullisesti 5 prosentin tasolle