Omakotitalossa eläjä hengittää savua

Kaveri asuu vanhassa rivarikämpässä. Ulko-ovet kuin uusia vaikka samaa melamiinia kuin meillä.

Meidän omakotitalo paljon uudempi kuin kaverin rivari, mutta ulko- ovet uusittavassa kunnossa koska noim 10-20 lähintä taloa tuottavat ilmaan puun palamisesta syntyvää savua eli vähintään viikottain mutta jopa päivittäin eli kotosalla kai töissä (tai työttömänä) ja puuhastelevat lähinnä kotosalla.

Rivarissa tai kerrostalossa eläjä elää monta vuotta pidrmpään ja keuhkot hyvässä kunnossa verrattuna minuun?
11353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kaveti asuu alle 0,5 km päässä.

Äänestä

Melamiiki- oveen tarttuu savun hiukkaset jotka kuluttavat oven. Sama tilanne keuhkossa?

Äänestä

En tiedä kaverin rivarin rakennusvuotta mutta todella paljon vanhempi kuin meidän.

Äänestä

Eiköhän kyse ole lähinnä siitä, että vanhassa rivitalossa on Ulko-Ovet. Uudemmassa talossa on jonkinlaisesta puun kaltaisesta aineesta pikaisesti kasatut "ulko-ovet" jotka ei kestä esimerkiksi vettä tai auringonvaloa ollenkaan. Savu aiheuttaa niille korkeintaan lievän keuhkosyöpä-riskin nousun,

Äänestä
  • Omakotitalon ovet on katoksen alla joten ei altistu ainakaan suoraan satavalle vedelle.

    Äänestä

Entäs jos on koko ikänsä polttanut tupakkaa?

Äänestä

Katoppa ilmastoinnin suodattimet. Vaikka asuu metsässä niin puolessa vuodessa kertyy pinnalle puolisenttiä harmaata pölyä, joka ulkoilmaihmisellä menee suoraan keuhkoon.

Äänestä
  • ..ja kuinka paljon on pölyä sisäilmassa, Pölyä irtoa a vaatteista, vuodevaatteita, verhoista jne.

    Äänestä

En muuttaisi osakkeeseen vaikka saisin 5 miljoonaa euroa rahaa tililleni ja ihan minkä asunto-osakkeen tahansa mistä tahansa, jos pitäisi asua lopun elämää. Ei seinien sisällä voi tehdä mitään.
Enkä ottaisi mistään taajamassa tai kaupungista omakotitaloa omaan käyttöön koskaan. Siellä haitat muodostuu liian pienistä alueista ja tonteista, muista taloista ympärillä.

Kahvit ja piha-pihapiiriin tekemään asioita ja viettämään aikaa.

Talven lämmityskulut olivat alle 200e tuolla omalla keskuslämmityksellä, kohta polttaa uuni ja palavat pakkaukset joka nostaa käyttöveden lämpöä.

Äänestä
  • Sama täällä, poltan kaikki roskat uunissa, muoveista lähtien.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Sama täällä, poltan kaikki roskat uunissa, muoveista lähtien.

    Ja joku keuhkoahtauma tms. Vie hautaan viisissä kymmenissä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kaveri asuu vanhassa rivarikämpässä. Ulko-ovet kuin uusia vaikka samaa melamiinia kuin meillä.

Meidän omakotitalo paljon uudempi kuin kaverin rivari, mutta ulko- ovet uusittavassa kunnossa koska noim 10-20 lähintä taloa tuottavat ilmaan puun palamisesta syntyvää savua eli vähintään viikottain mutta jopa päivittäin eli kotosalla kai töissä (tai työttömänä) ja puuhastelevat lähinnä kotosalla.

Rivarissa tai kerrostalossa eläjä elää monta vuotta pidrmpään ja keuhkot hyvässä kunnossa verrattuna minuun?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu