Punainen Pelikaani 4/2025

Sivulla 29 Pitkälän ristikossa ylhäällä keskellä on vihje RAJU ILMAN HÄNTÄ, johon näyttäisi tulevan HILL. Onko joku ajatuskuvio (hill)itön -sanasta tämän takana vai mitä, en saa kiinni logiikasta.

Toinen vihje on lainausmerkeissa "MUSTIN AINEIN" johon tulossa LIKIMAIN ratkaisu, en näidenkään välistä linkkiä osaa avata.
432641
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 43

Vanhimmat

Ilman Hilliä on tietysti hillitön.

Äänestä

Mustin ainein ei oikein ole anagrammi ainakaan. Mustin voisi viitata koiraan tai sitten avaruuden mustaan aineeseen.

Aika usein mustalla viitataan ristikoissa pikeen ja se mustuuteen. Piki-alkuinen aloitus ei kuitenkaan sovi ratkaisuun.

Äänestä
  • Nokeen viitataan.

    Äänestä

Sivun 25 Anttilan ristikko on muutamaa sanaa vaille valmis. Oikeassa alakulmassa kysytään VARAUKSISTAKIN ja siihen näyttää väkisin olevan tulossa SAOT. En keksi millään noiden välille yhteyttä.

Samassa alakulmassa on TÄSTÄKIN SUMMANSA, johon tulossa ARVOTTU, eikä sekään aukea, jossa "v" piilokirjaimena.

Vasemmassa alanurkassa vihjeenä KASOILLA, ja siihen tulossa OTAVAT, tässäkin "v" on piilokirjain.

Äänestä
  • Ei taida sopia vara-uksi ja sen uksen kautta paot?

    Äänestä

  • kasSOilla on oStavat

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    kasSOilla on oStavat

    Siis kasSoilla...

    Äänestä

Varkaudet ja sakot.

Äänestä
  • Vaikuttaa oikealta tuo. Itellä ei tää kohta leikannut.

    Äänestä

Mitä tulee s.29 Pitkälän ristikkoon vasemman keskireunan "joulupöydästä suuhun" ja "keskus" sekä
vasen alakulma " jakaa päittä (sonta)

Vaihtoehtoisesti mitä tulee tuosta hevoskuvasta sinisin ruuduin alaspäin ratkaisusanoiksi ?

Äänestä
  • Mitä hyvää kinkusta löytyy, ja mitä taas itselläsi on 37,2 biljoonaa kappaletta, eikä se ole sonta vaan sen fiinimpi nimitys. Siniset pystysanat ovat helppoa suomea, liittyy ylpeilyyn.

    Äänestä

S.29 Pitkälän ristikkoon mikä tulee vasemman puoleiseen sinisiin ruutuihin ratkaisuksi siitä hevoskuvasta? Kiitos

Äänestä
  • lukee nyt tossa ylemmässä

    Äänestä

Liljeroos ristikkoon s. 31 apuja tarviisiin seuraaviin:
-oikea alakulma "välierän aloja" & "vikkeliä"
- keskellaä aukeamaa "taaantuen"
- ylhäällä keskellä aukeamaa "meillä veren ohella"

Äänestä
  • Sisiliskot ja seminaarit. Lama kahdella aalla.....Meillä veren ohella on li?a, pistin siihen liha...

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Sisiliskot ja seminaarit. Lama kahdella aalla.....Meillä veren ohella on li?a, pistin siihen liha...

    Olemmehan verta ja lihaa.

    Äänestä

Sivu 25 / Joonas Anttila:
Saisinko apua seuraaviin kohtiin alhaalla keskellä:
- hyvä jos erottuu sekä
- lipun kuva
Ylänurkassa vasemmalla
- tietyllä levyllä
Kiitokset ystävällisestä avusta jo etukäteen.

Äänestä
  • Libanonin lippu toi, ja siellä SETRI puita. Tähän ristikkoon nyt vihdoin löysin Ratkojista monta sanaa, niin kuin tietyllä levyllä oleva OSIO.. Tuli kyllä silti muutama käsittämätön ratkaisusana, mutta kun laatija on minulle täysin uusi tuttavuus, niin ehkä se siitä johtuu..

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Libanonin lippu toi, ja siellä SETRI puita. Tähän ristikkoon nyt vihdoin löysin Ratkojista monta sanaa, niin kuin tietyllä levyllä oleva OSIO.. Tuli kyllä silti muutama käsittämätön ratkaisusana, mutta kun laatija on minulle täysin uusi tuttavuus, niin ehkä se siitä johtuu..

    VAIMEA tuli siihen hyvä kun erottuu..

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Libanonin lippu toi, ja siellä SETRI puita. Tähän ristikkoon nyt vihdoin löysin Ratkojista monta sanaa, niin kuin tietyllä levyllä oleva OSIO.. Tuli kyllä silti muutama käsittämätön ratkaisusana, mutta kun laatija on minulle täysin uusi tuttavuus, niin ehkä se siitä johtuu..

    Paljon kiitoksia vielä avusta ja mukavia helteisiä ristikkohetkiä!

    Äänestä

Liljeroos s. 30. Jos saisi apua seuraaviin
* laivan vieressä vinkki "tuntuu helpolta"
* oikealla keskireunassa ja toiselle sivulle jatkuva sana VUSTAS?
S.31 ihannoikea yläkulma TASA*A?

Äänestä
  • Tuntuu mukavalta =kehu, vustas=vastus = kitka=katki, (sa)tasata

    Äänestä

Onkp Liljeroosin s. 30 ristikossa myllertävä UKKOPULMA??

Äänestä
  • Ihan lehteä näkemättä kirjaimet 5-6 ovat väärin.

    Äänestä

Siinä Anttilan ristikossa , sivu 25 on muutama minulle käsittämätön ratkaisusana. Laitan ne nyt tähän , jospa joku ne osaa selittää..
YHTYEESSÄ=>NIIN
PATAKAKKONEN LA =>AKSA
KÖYHÄNÄ LASKEA=> INUA
KASOILLA=>OTAVAT
!O OM=> EVET ? (en edes tamperelaisena tiedä miksi toi olisi moro)

Äänestä
  • Jaa, heti hoksasinkin kun ne tossa rinnakkain näin: takaperin pitää lukea ja jättää r pois

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Jaa, heti hoksasinkin kun ne tossa rinnakkain näin: takaperin pitää lukea ja jättää r pois

    Esimerkiksi kassoilla ostavat. Köyhänä laskea pa+inua =painua jne

    Äänestä

  • jotkut vaikeiden ristikoiden ratkojat vannovat niin vakaasti
    joittenkin sääntöjen puolesta.
    "!O OM" on kuitenkin yksi esimerkki siitä ettei mitään sääntöjä ole, kun laatijat yrittävät epätoivoisesti tehdä vaikeita ristikoita., ja keksivät uusia "sääntöjä".
    tuo yllämainittu voidaan tehdä laatijasta riippuen myös !OOM tai !O.OM ja kyllä se mielikuvitukseton laatija vielä varmaan muitakin muotoja kehittää.

    Äänestä

PIILIS C sivulta 17 vaakasuoraan,mikä on ..
Vaakasuoraan 18.tuttu, joka luki tohtoriksi lahdessä ylsikössä?

1Äänestä

Anagrammi sanoista tuttu, joka luki.

Äänestä

Milä tulee ratkaisusanoiksi s.32 Lähteemäen ristikkoon keltaisille kohdille?
-suvussa? (Oikea alalaita)
-myös hän on vedellä ja leivällä oikea ylä)
Kiitos!

Äänestä
  • Suvussa vois olla tätilä.

    Äänestä

Sanakäärme ei etene s.20. Mitä tulee?...

Päästä häntään: varautua
Hännästä päähän: kameran takana
KIITOS!

Äänestä
  • Varautua: verbi sille, että ottaa ennakolta huomioon
    Kameran takana: kuka vaanii julkkiksia kameran kanssa?

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Varautua: verbi sille, että ottaa ennakolta huomioon
    Kameran takana: kuka vaanii julkkiksia kameran kanssa?

    Miks ei voi vain suoraan sanoa,mikä tulee? En jaksa vinkkejä näin helteellä. Kyllä sain ratkaistuksi. Ne sanat on ENNAKOIDA ja PAPARAZZI.

    Äänestä

Sokkokryptoon tarviin tietää mikä kirjain tulee numeroon 6 ja 17? Kiitos

Äänestä

Sivun 9 Antti Viitamäen laadinta on merkitty kaksitähtiseksi - oikeesti!

Äänestä

Sivun 30 vasemmassa laidassa Liljeroos kysyy KUNNON PAIKKA ja siihen näyttää tulevan Punkalaidun tai puntalaidun. En keksi linkkiä näiden välille.

Saman ristikon keskellä, vasemmalla puolikkaalla kysytään MEILLÄ VEREN OHELLA johon sopii piilokirjaimen kanssa liha, lima ja lika, ikäväksi arpomiseksi menee.
Vai löytyykö tähän joku yksiselitteisempi ratkaisusama, vaikka ME tai MEI-etuliitteen kanssa?

Äänestä
  • Urheiluseura Kunto.

    Äänestä

Ikävällä tavalla Tapio taas hyökkäsi pääpalstalle. Ja vielä Juha N:n kimppuun. Eikö tämä ikinä lopu?

Äänestä
  • Onneksi on pysynyt tuolla. Ei ole tietääkseni ainakaan vielä tullut tänne tappelemaan.

    Äänestä

  • Tuo on jokin feikki, sillä en tässä säikeessä ole arvostellut Juha N:ää.

    Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    Tuo on jokin feikki, sillä en tässä säikeessä ole arvostellut Juha N:ää.

    Tämä säie onkin vuodelta 2025 eikä 2026. En muista arvostelleni silloinkaan. Miksiköhän ylipäätäänsä nousi esille.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sivulla 29 Pitkälän ristikossa ylhäällä keskellä on vihje RAJU ILMAN HÄNTÄ, johon näyttäisi tulevan HILL. Onko joku ajatuskuvio (hill)itön -sanasta tämän takana vai mitä, en saa kiinni logiikasta.

Toinen vihje on lainausmerkeissa "MUSTIN AINEIN" johon tulossa LIKIMAIN ratkaisu, en näidenkään välistä linkkiä osaa avata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu