Myydään "purkukuntoisena" ilmoitukset

Anonyymi-ap

Nykyään on todella täyttä ymmärrystä vailla olevia myyjiä, kun laittavat myynti-ilmoituksiin tuon myydään purkukuntoisena.

Jos hinta on muuta kuin yli purkukuntoisen pari tonnia, niin silloin puhutaan normaali kun toisesta asuttavasta kiinteistöstä ja näin ollen myyjä ei vapaudu ainakaan mistään vastuusta.

Muistakaa jos tuota lausetta käytetään, niin silloin hinnankin pitää olla sen mukainen eli asui kelvoton ja silloin hyvitetään hinnalla purkukustannusta ja hinta koostuu pelkästä tontista.

Hiljattain käytiin käräjillä niin kauppa peruttiin ja ostaja sai hyvityksiä, koska myyntihinta ei ollut purkukuntoisen kiinteistön. Muistakaapa tälläinen kun kauppaa käyttö tai teette ilmoituksia.

2

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä höpiset. Tontilla on oma hintansa, eikä sitä ole sidottu mihinkään ohjearvoihin. Jos ostaja on niin tyhmä, että maksaa tontista ylihintaa, niin turha siitä on lähteä käräjöimään. Toisaalta monesti pelkän tontin ostanut kuitenkin remontoi sen "purkukuntoisen" talon.

      • Anonyymi

        Jos nyt oikeasti ihan purkukuntoinen talo on, niin ettei suunnilleen seinät enää pysy pystyssä kuin olisi vanha liiteri eikä asuinrakennus, niin silloin ei ole juuri järkevää alkaa kunnostamaan taloa enää asuinkelvolliseksi.
        Purkaa talon ja rakennuttaa uuden tilalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      62
      5148
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      55
      4606
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      123
      4559
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      304
      1835
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      85
      1493
    6. 91
      1472
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      235
      1360
    8. 320
      1073
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      961
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      880
    Aihe