Mitä itikkamyrkyksi

Anonyymi-ap

Millä noita näkymättömiä öttiäisiä, jotka lentävät äänettömästi, pystyy torjumaan ?

6

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alkoholi on pelastanut todella monen miehen niiltä. Hyönteislajin nimi on Delirium tremens.

      Delirium tremens on pitkäaikaisen ja runsaan alkoholin käytön äkillisestä lopettamisesta johtuva psykofyysinen sairaustila. Juoppohulluus tulee yleensä muutama päivä juomisputken lopettamisen jälkeen, kun krapula on jo mennyt ohi. Latinaksi delirium tarkoittaa sekavuustilaa ja tremens vapinaa.

      Siksi juomaputkea ei pidä lopettaa yhtäkkiä, vaan hallitusti. Delirium on hengenvaarallinen tila. Lääkityksenä käytetään ensisijaisesti suuria annoksia bentsodiatsepiineja sekä tarvittaessa lisäksi antipsykoottisia lääkkeitä. Myös vitamiinien ja hivenaineiden puutostilat on korjattava välittömästi. Varsinkin B1 -vitamiini Tiamiinin riittävä saanti on oleellista.

      Täysjyväviljat, liha, merenelävät, pähkinät ja palkokasvit ovat parhaita Tiamiinin lähteitä. Puutos aiheuttaa sydämen vajaatoiminnasta johtuvat turvotukset, kuten Simonkylässä tiedetään. Länsimaissa tiamiininpuutosta esiintyy lähinnä alkoholisteilla.

    • Anonyymi

      Itikat, joita thaikut kutsuvat jung ja ling, purevat myrkyllisesti. Ennen Mekkari auttoi, nykyinen on jotain halpapaskaa, ei tehoa enää.

      Pyydä apteekista jungle itikkaöljyä, ne ovat parhaita.

      • Anonyymi

        7 11 saa ihan kelvollisia thaikku itikkamyrkkyjä ja ne ei haise ihmisen nenään pahalle. Joku suomalainen väitti tuoksun olevan Chanel 5sta.


    • Anonyymi

      Pohojanmaalla itikat totteloo pulttipistoolia.

    • Anonyymi

      Pattaya on huono itikanbongauspaikka

    • Anonyymi

      Se on epifaunasta kiinni, kiinnostuuko itikka

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      77
      3000
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      62
      2297
    3. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      27
      2043
    4. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      385
      1490
    5. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      68
      1414
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      44
      1358
    7. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      86
      1200
    8. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      23
      1154
    9. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      56
      1139
    10. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      47
      1020
    Aihe