Oktoberfest

Anonyymi-ap

Ollaan menossa kaverin kanssa oktoberfesteille. Siellä käyneet kertokaa kokemuksista ja mitä pitää ottaa huomioon.
Miten liikkuminen kaupungissa? Hotelli on syrjässä.

6

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kentältä S8 tai S1 junalla hotellille ja metroilla on kätevintä liikkua. Karttoja voi ladata etukäteen ja taitaa löytyä sovelluskin sitä varten. Munchenissä nuo on selkeitä ja muutenkin julkinen liikenne helppoa. Jos hotellilta on kävelymatka metroasemalle niin hyvä.
      Festareilla olen ollut pääasiassa arkipäivinä, koska viikonloppuna porukkaa on valtavasti ja pöytäpaikan löytäminen vaikeaa. Arkisinkin on porukkaa paljon, mutta helpompi löytää istumapaikka ja mukava vaihtaa telttaa tai terassia välillä.
      Ei kannata sekaantua mihinkään myytäviin pöytävarauksiin, jos ei tule jonkun aidon matkajärjestäjän kautta. Ilman varausta on oikeastaan mukavampi, kun on valinnanvara ja vapaus minne mennä.
      Olutta Myydään vain pöytiin ja kun muutaman euron antaa tippiä, jatkuu tarjoilu mukavasti.
      Riippuen vähän omasta juomatahdista ja muustakin rahankäytöstä sellaiset parisataa per päivä rahaa mukaan.
      Alueella ei näe öykkäröintiä ja se on siitä syystä, että kun vähänkään aloittaa riehumista, lentää samantien nippusiteissä pihalle. Näitä olen muutamia nähnyt ja välillä ihmetellyt, mistä ne turvamiehet paikalle pamahtaa, kun ei niitä muuten juuri näe.

    • Anonyymi

      Saksa on käteismaa ja sitä varten kannattaa hankkia valmiiksi pikkuseteleitä riittävästi. Tarjoilijalle kun annat 50 parista oluesta, voi helposti olettaa, että loppu oli tippiä.
      Oktoberfestilläkään ei kortti käy läheskään kaikissa paikoissa ja jos käy, pitää tarjoilijan hakea kortin lukija jostain takahuoneesta.

      Taksia ei kannata haaveilla saavansa alueen läheltä, mutta muutaman korttelin päästä voi jo saada kun aktiivisesti huitelee.

      Olut on sen verran vahvaa, että mitään pohjia ei kannata vetää. Teltoista ei juuri juomavalikoimaa ole, normaalisti se litran olut + mahdollisesti vehnäolut, vesi ja radleri.
      Drinkkikojuja löytyy pitkin aluetta kyllä.

      Huvipuisto on suurempi, kuin mikään suomessa, joten kannattaa sekin osuus alueesta kiertää.

    • Anonyymi

      Eli käteistä mukaan? Viikolla ollaan menossa joten toivottavasti on edes hiukan vähemmän jengiä. Kannattako ruokailu hoitaa siellä, onko hyvää ja hinnan arvoista?
      Saksassa on jännä tuo vartija ja poliisi systeemi, ongelmia kun ilmenee niin se häiriötapaus viedään samantien pois eik asiaa aleta edes selvittämään siinä paikan päällä. Parempi kyllä niin.

    • Anonyymi

      Käteistä mukaan, löytyy alueelta pankkiautomaattejakin, jos loppuu kesken. Ruoka on kalliimpaa kuin muualla, kuten kaikki muukin. Ruoka on ok ja juuri oluen kanssa nautittavaksi sopivaa, ei mitään huippua kuitenkaan. Ruokaa saa oluttelttojen lisäksi erilaisista ruokakojuista, niitä löytyy telttojen läheisyydestä ja pitkin aluetta. Eri teltoille on omat ruoka erikoisuutensa, joten kannattaa kokeilla useampaa. Usein päivän annos, joka Myydään muita edullisemmin on todella hyvä.

    • Anonyymi

      Oluttelttojen suhteen saa olla montaa mieltä, mutta itse en moiti mitään makunsa puolesta. Augustiner on helppoa juotavaa, paikallisten ylpeys, mutta aika laimean makuista niinkin vahvaksi olueksi. Muista merkeissä oikeastaan vain Paulaner eroaa mielestäni maultaan enemmän. Hacker-pschorr, Löwenbrau ja HB myös hyviä. Ja joku muu saa olla vapaasti omaa mieltään.

    • Anonyymi00006

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      292
      8566
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      72
      5191
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      289
      4579
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      63
      3179
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      2
      2637
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2012
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      6
      1903
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      112
      1892
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1793
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1760
    Aihe