Oktoberfest

Anonyymi-ap

Ollaan menossa kaverin kanssa oktoberfesteille. Siellä käyneet kertokaa kokemuksista ja mitä pitää ottaa huomioon.
Miten liikkuminen kaupungissa? Hotelli on syrjässä.

6

377

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kentältä S8 tai S1 junalla hotellille ja metroilla on kätevintä liikkua. Karttoja voi ladata etukäteen ja taitaa löytyä sovelluskin sitä varten. Munchenissä nuo on selkeitä ja muutenkin julkinen liikenne helppoa. Jos hotellilta on kävelymatka metroasemalle niin hyvä.
      Festareilla olen ollut pääasiassa arkipäivinä, koska viikonloppuna porukkaa on valtavasti ja pöytäpaikan löytäminen vaikeaa. Arkisinkin on porukkaa paljon, mutta helpompi löytää istumapaikka ja mukava vaihtaa telttaa tai terassia välillä.
      Ei kannata sekaantua mihinkään myytäviin pöytävarauksiin, jos ei tule jonkun aidon matkajärjestäjän kautta. Ilman varausta on oikeastaan mukavampi, kun on valinnanvara ja vapaus minne mennä.
      Olutta Myydään vain pöytiin ja kun muutaman euron antaa tippiä, jatkuu tarjoilu mukavasti.
      Riippuen vähän omasta juomatahdista ja muustakin rahankäytöstä sellaiset parisataa per päivä rahaa mukaan.
      Alueella ei näe öykkäröintiä ja se on siitä syystä, että kun vähänkään aloittaa riehumista, lentää samantien nippusiteissä pihalle. Näitä olen muutamia nähnyt ja välillä ihmetellyt, mistä ne turvamiehet paikalle pamahtaa, kun ei niitä muuten juuri näe.

    • Anonyymi

      Saksa on käteismaa ja sitä varten kannattaa hankkia valmiiksi pikkuseteleitä riittävästi. Tarjoilijalle kun annat 50 parista oluesta, voi helposti olettaa, että loppu oli tippiä.
      Oktoberfestilläkään ei kortti käy läheskään kaikissa paikoissa ja jos käy, pitää tarjoilijan hakea kortin lukija jostain takahuoneesta.

      Taksia ei kannata haaveilla saavansa alueen läheltä, mutta muutaman korttelin päästä voi jo saada kun aktiivisesti huitelee.

      Olut on sen verran vahvaa, että mitään pohjia ei kannata vetää. Teltoista ei juuri juomavalikoimaa ole, normaalisti se litran olut + mahdollisesti vehnäolut, vesi ja radleri.
      Drinkkikojuja löytyy pitkin aluetta kyllä.

      Huvipuisto on suurempi, kuin mikään suomessa, joten kannattaa sekin osuus alueesta kiertää.

    • Anonyymi

      Eli käteistä mukaan? Viikolla ollaan menossa joten toivottavasti on edes hiukan vähemmän jengiä. Kannattako ruokailu hoitaa siellä, onko hyvää ja hinnan arvoista?
      Saksassa on jännä tuo vartija ja poliisi systeemi, ongelmia kun ilmenee niin se häiriötapaus viedään samantien pois eik asiaa aleta edes selvittämään siinä paikan päällä. Parempi kyllä niin.

    • Anonyymi

      Käteistä mukaan, löytyy alueelta pankkiautomaattejakin, jos loppuu kesken. Ruoka on kalliimpaa kuin muualla, kuten kaikki muukin. Ruoka on ok ja juuri oluen kanssa nautittavaksi sopivaa, ei mitään huippua kuitenkaan. Ruokaa saa oluttelttojen lisäksi erilaisista ruokakojuista, niitä löytyy telttojen läheisyydestä ja pitkin aluetta. Eri teltoille on omat ruoka erikoisuutensa, joten kannattaa kokeilla useampaa. Usein päivän annos, joka Myydään muita edullisemmin on todella hyvä.

    • Anonyymi

      Oluttelttojen suhteen saa olla montaa mieltä, mutta itse en moiti mitään makunsa puolesta. Augustiner on helppoa juotavaa, paikallisten ylpeys, mutta aika laimean makuista niinkin vahvaksi olueksi. Muista merkeissä oikeastaan vain Paulaner eroaa mielestäni maultaan enemmän. Hacker-pschorr, Löwenbrau ja HB myös hyviä. Ja joku muu saa olla vapaasti omaa mieltään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      998
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      288
      853
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      77
      738
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      726
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      71
      691
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      655
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      646
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      44
      617
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    Aihe