Minulla on QR:ltä ostettu paluulippu HEL-Doha-BKK 28.6.2025. Finnair operoi lennot HEL-Doha ja on perunut ne. Onko Qatar airways velvollinen uudelleenreitittämään lennon BKK:iin vai voiko se tulkita tilanteen olevan 'force majeure' ja jättää minut Helsinkiin?
Qatar airways / Finnair / Doha lennot Lähi-idän kriisin aikana
8
610
Vastaukset
- Anonyymi
Ota yhteys lentoyhtiöön. Eiköhän sinut reititetä uudelleen mutta mikäli tilanne rauhoittuu, lennot voivat jatkua hyvinkin pian.
- Anonyymi
Finnair on ilmoittanut ettei lennä Dohaan ainakaan tämän kuun aikana. Eli kuunvaihteeseen asti ei ainakaan tuota Finnairin kautta tapahtuvaa lentoa Dohaan ole.
Mutta lähtökohtaisesti lentoyhtiöstä jolla lennon olet varannut pitäisi reitittää sinua uudestaan Helsinki - Bangkok välillä,
Eli ota yhteyttä Qatarin asiakaspalveluun lennon osalta (Finnair ei sinua tässä voi auttaa), mutta voi hyvin olettaa että tämän hetkisessä tilanteessa siellä saattaa olla kiirettä vastailla…
- Anonyymi
Todellakin. Live chat oli suljettu ylikuormituksen takia ja sieltä neuvottiin soittamaan. Sain puhelimitse yhteyden Helsingin QR asiakaspalveluun, keskustelussa asiakaspalvelija ei suoraan sanonut 'force majeure', mutta ei pystynyt ollenkaan auttamaan, neuvoi ottamaan yhteyttä ' live chat'in kautta.... Aion mennä lentoasemalle selvittelemään asiaa 2 vrk ennen lentoa.... katsotaan.
- Anonyymi
Nyt QR website ilmoittaa että lento on peruttu. On kaksi vaihtoehtoa, request refund tai live chat. Mobiilista chat toimii ja tiedustelen, voisiko minut buukata Finnairin suoralle HEL-BKK, jossa on tilaa.
Agent : I am sorry to inform you that as of now the direct flight option with Finnair is unavailable.
Agent : The complimentary change can be given on pure Qatar Airways flights.
Uh-huh... - Anonyymi
Jos meille nälkämaan kanslaisille myydään liput sujuvalla kotimaan kielellä, niin matka pitäisi ongelmineen päivineen pystyä viemään maaliin samalla kielellä. Jos ei siihen pystytä, niin siitä pitäisi ilmoittaa lipun ostoa suunnittelevalle ennen kaupantekoa. Tämä on huijausta. Ostettu tuote ei olekaan sama millaisena se esiteltiin. Petos mikä petos.
- Anonyymi
Kieli ei ole ongelma
- Anonyymi
Lentokentällä ei ole QR toimistoa tai edustajaa. Oletin että olisi.
QR mobile app ei enää löydä mitään tietoa varauksesta. Live chat'tia ei myöskään löydy.
QR website löytää varauksen, antaa vaihtoehdot 'request refund' ja ' live chat'. Live chat ei ole kuitenkaan saatavilla suuren tungoksen takia, kehottaa soittamaan samaan numeroon kuin soitin aiemmin turhaan. Yritän soittaa kolmesti, odotan jonossa 3 x 5minuuttia, ei vastausta.
Finnairilla on myynnissä one way lippu 29/6 kohtu hintaan. Ostan sen ja pyydän Qatar Airwaysia palauttamaan paluulipun hinnan. En vielä tiedä paljonko saan.
Joopa joo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1084876Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143972Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371364
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1711361En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145